Seks tematem tabu w domu. KIEDY porozmawiać z dzieckiem o seksie?

2014-04-09 12:59

Kiedy porozmawiać z dzieckiego o seksie? Większość rodziców z niepokojem oczekuje momentu, kiedy dziecko zapyta ich o to, skąd się biorą dzieci. Lepiej nie opowiadać wtedy bajek o bocianach, ale delikatnie i subtelnie wprowadzić dziecko w temat życia seksualnego.

Seks jest naturalną częścią naszego życia, a mimo to nie potrafimy o nim rozmawiać. Wielu rodzicom już samo myślenie o przeprowadzeniu z dzieckiem rozmowy o seksie spędza sen z powiek. Przychodzi jednak czas, kiedy trzeba to zrobić. No właśnie - jak wyczuć odpowiedni moment?

Kiedy porozmawiać z dzieckiem o seksie? Gdy dziecko pyta...

3- i 4-latek zaczyna interesować się otaczającym światem. Pyta o przyczyny różnych zjawisk i z pewnością prędzej czy później zapyta o to, skąd się biorą dzieci. Jeśli widzimy, że interesuje się tym, co się dzieje dookoła i interesują go relacje damsko-męskie, a czujemy się na siłach, żeby przeprowadzić rozmowę o seksie, możemy wyjść z inicjatywą. Musimy wtedy dostosować sposób przekazania wiedzy do percepcji dziecka i używać tylko takich pojęć, które ono rozumie. Nie trzeba na siłę przekazywać całej wiedzy o seksualności człowieka, posługując się przy tym fachowym słownictwem, ponieważ dziecko z tego nic nie zrozumie. A nam zależy, żeby dowiedziało sie, skąd się biorą dzieci.

Czytaj: >>Jak rozmawiać z dzieckiem? 12 skutecznych porad<<

Kiedy rozmawiasz z dzieckiem o seksie - nie kłam!

Nie można jednak uciekać w drugą skrajność i opowiadać dziecku bajek o bocianach, kłamać albo mówić półsłówkami. Jeśli wiemy, że nie damy sobie rady z tematem i będziemy coś dukać pod nosem, lepiej odłóżmy rozmowę o seksie w czasie, do momentu, w którym samo zapyta o to skąd się biorą dzieci. Dziecko wyczuje nasze kręcenie i koloryzowanie, co z kolei może wykształcić w nim niezdrowe zainteresowanie seksem. Lepiej by było, gdyby dziecko dowiedziało się od rodziców o tym, czym jest seks, niż z jakiś innych, nieodpowiednich źródeł. Dlaczego to jest takie ważne?

Sprawdź też: >>Bobomigi czyli rozmawiamy z niemowlakiem<<

Brak rozmowy o seksie może powodować problemy w seksualności dziecka?

Nauczenie dziecka, że seks jest zjawiskiem naturalnym, które wiąże się z miłością między dwojgiem ludzi, pomoże mu się prawidłowo rozwijać i zapobiegnie ewentualnym problemom z seksualnością w życiu dorosłym. Jeśli wpoimy dziecku, że seks jest zły i że to temat tabu, może do końca życia mieć problem z życiem seksualnym. Musimy zrozumieć, jak wiele zależy od rozmowy o seksie, którą powinniśmy przeprowadzić, gdy dziecko jest małe. O kolejnych etapach życia seksualnego powinniśmy je informować, gdy będzie dorastać, inaczej możemy utknąć w martwym punkcie. Jak poinformujemy dziecko, czym jest molestowanie seksualne albo pedofilia, jeśli nie opowiemy mu wcześniej o seksie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza