Slow parenting. Na czym polega wychowanie dziecka bez presji?

2015-02-05 20:20

Slow parenting to trend należący do ruchu slow movement, który przeciwstawia się szybkiemu i powierzchownemu stylowi życia. Slow parenting, czyli powolne rodzicielstwo, kładzie nacisk na wychowanie dziecka bez presji i zapewnienie mu radosnego dzieciństwa. Jak wygląda wychowanie dziecka w duchu slow parenting?

Slow parenting
Autor: thinkstockphotos.com Slow parenting zachęca rodziców do zwolnienia tempa życia.

Spis treści

  1. Slow parenting: skąd się wziął?
  2. Slow parenting jako nowoczesna metoda wychowawcza
  3. Slow parenting: na czym polega?
  4. Polecamy wideo: Jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Slow parenting, to podobnie jak rodzicielstwo bliskości, jeden z nurtów w wychowaniu dziecka, które zdobywają popularność w ostatnich latach. Jednak gdy przyjrzymy się idei slow parentingu, zauważymy, że wcale nie jest to nowy pomysł. Bardzo możliwe, że w duchu slow parentingu wychowywali nas… nasi rodzice, wcale o tym nie wiedząc. Jeśli nie podoba ci się wyścig szczurów od wczesnego dzieciństwa i uważasz, że dziecko potrzebuje swobody, być może sama jesteś zwolenniczką wychowania dziecka bez presji.

Zobacz 3 postanowienia, których najczęściej nie dotrzymują rodzice. Ty też? >>

Slow parenting: skąd się wziął?

Ruch slow został zapoczątkowany w latach 80. przez Carla Honoré, autora książek o potrzebie zwolnienia tempa życia. Zaczęło się od slow food, idei propagującej celebrowanie jedzenia i nacisk na jego jakość i lokalność. Wkrótce okazało się, że idęę slow można zastosować w każdej dziedzinie życia, modzie, podróżowaniu, pracy, a także wychowaniu dziecka. Slow parenting sprzeciwia się nadopiekuńczości i ciągłej presji na doskonalenie się i rozwój. Wskazuje, że wożenie dziecka na niezliczone zajęcia dodatkowe jest błędem, a dużo ważniejsze jest pozostawienie mu czasu wolnego na kreatywną zabawę, a nawet nudę.

Slow parenting jako nowoczesna metoda wychowawcza

Slow parenting wpisuje się w coraz bardziej popularny trend sprzeciwiający się konsumpcyjnemu stylowi życia, w którym ważny jest pośpiech, bycie lepszym za wszelką cenę, pogoń za pieniądzem, gromadzenie dóbr. Ruch slow, wraz z minimalizmem czy ekologicznym stylem życia, skupia się na potrzebie bliskości, budowania relacji z bliskimi, odpoczynku, czasu wolnego.

Slow parenting: na czym polega?

Wychowanie dziecka bez presji to leżenie i patrzenie na przepływające po niebie chmury, obserwacja mrówek w trawie, leniwe przedpołudnia spędzane na wspólnym smażeniu naleśników. Rodzice wychowujący dzieci w duchu slow parentingu próbują stworzyć dzieciom takie dzieciństwo, jakie sami mieli: bez przeładowanego grafiku zajęć, nieustannej presji na rozwój, ścigania się z innymi dziećmi w wynikach. Uważają, że dziecku nie są potrzebne liczne zajęcia dodatkowe, wymyślanie atrakcji, drogie zabawki, telewizja czy gry komputerowe. Szkodliwe jest też ciągłe kontrolowanie dziecka i niepozwalanie mu na błędy. Tzw. rodzice-helikoptery wciąż „wiszą” nad dzieckiem, mówiąc mu, co ma robić i jak się bawić. W trosce o dziecko nie pozwalają mu na swobodę, wszędzie odwożąc, pomagając i usuwając każdą przeszkodę. Slow parenting wskazuje, że takie podejście odbiera dziecku wiarę we własne siły i uniemożliwia samodzielność.

Przeczytaj również:  Kim są rodzice-pługi? >>

Dziecku potrzebna jest swoboda działania, pozostawienie pola na kreatywność i fantazję. Rodzice pozwalają, by dziecko samo odkryło, co lubi, co je interesuje i kim chce być, nie próbują reżyserować jego przyszłości i nie ustalają za nie, jaki zawód powinno wykonywać jako dorosły. Nuda jest dużo lepszym motywatorem i inspiracją do działania niż zaplanowany co do minuty grafik zajęć. Dziecko powinno mieć czas na odkrywanie świata i nawiązywanie osobistych, prawdziwych relacji z innymi dziećmi. Zamiast gotowych, edukacyjnych zabawek, które narzucają sposób zabawy, lepiej zapewnić dziecku dostęp do zwyczajnych zabawek, jak drewniane klocki, a także zwykłych przedmiotów, pozwalających na kreatywne wykorzystanie, takich jak patyki, garnki czy kamyki.

Polecamy wideo: Jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza