Twoje dziecko cię uderzyło, a ty nie wiesz, jak się zachować? O tych zasadach powinnaś pamiętać

2023-01-20 15:54

Kiedy dziecko podnosi na nas rękę, nie zawsze wiemy, jak się zachować. Możemy czuć złość, bo przecież nie powinno się tak zachowywać czy smutek, bo naprawdę nas to zabolało. Jak jednak sprawić, aby takie sytuacje się nie powtarzały? O tych zasadach powinnaś zawsze pamiętać.

Mama i dziecko
Autor: Getti Images Twoje dziecko cię uderzyło, a ty nie wiesz, jak się zachować? O tych zasadach powinnaś zawsze pamiętać

Maluch, który bije, nie wie, że robi coś złego. Dopiero uczy się kontrolować emocje, a jego mózg nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, aby nad wszystkim zapanować. To jak na bicie zareagują rodzice, jest niezwykle ważne. Najgorsze, co możemy zrobić to stracić kontrolę.

Na portalu @consciousparentinghub na Instagramie, poświęconym świadomemu rodzicielstwu, pojawił się filmik, który podpowiada, jak się zachować, gdy dziecko zaczyna bić.

Zobacz także: 6-latek pokazał tacie, jak się zachować, gdy emocje biorą górę. Jego dojrzałość zdumiewa

Spis treści

  1. Nie oddawaj
  2. Nie dramatyzuj
  3. Nie pozwalaj na bicie
  4. Co należy zrobić, gdy dziecko nas bije?
  5. Jak okiełznać złość?
Czy rodzic powinien mówić dziecku "nie płacz"?

Nie oddawaj

Stosowanie kar cielesnych jest w Polsce zabronione. Dopuszczając się jakiejkolwiek formy przemocy wobec najmłodszych, wyrządzamy im ogromną krzywdę i łamiemy prawo.

Najgorsze, co możemy zatem zrobić, to oddać dziecku tym samym. Co oczywiście wcale nie sprawi, że zrozumie, żeby już tak więcej nie robić. Wręcz przeciwnie. Maluch uzna, że bicie jest dozwolone.

Nie dramatyzuj

Ulegając zbyt gwałtownym emocjom i zwracając większą uwagę na dziecko, sprawiamy, że tym bardziej zechce ten czyn powtórzyć.

Ilekroć będzie chciało zwrócić naszą uwagę, będzie nas biło.

Nie pozwalaj na bicie

Nie oznacza to, że powinniśmy pozostać bierni i pozwalać na bicie bez żadnych emocji z naszej strony.

Dziecko może być zdezorientowane, że czasami pozwalamy się uderzyć, a niekiedy reagujemy przesadną złością. Nie reagujmy również rozbawieniem, gdy maluch ze swoimi zaciśniętymi piąstkami, przypomina małego Rambo.

Co należy zrobić, gdy dziecko nas bije?

O czym powinien pamiętać każdy rodzic, gdy dziecko podnosi na niego rękę?

Po pierwsze, należy zatrzymać dziecko, aby przestało nas uderzać. Jednocześnie należy zachować spokój. Nie być agresywnym i wściekłym w stosunku do dziecka. Nie zawsze jest to łatwe, ale dzięki temu uczymy dziecko panować nad własnymi emocjami.

Kolejnym krokiem jest empatia. Pokazanie, że rozumiemy jego emocje, ale z takim przejawem złości nie jesteśmy w stanie się zgodzić.

Należy również wysłać jasny komunikat do dziecka, że nie wolno bić.

Na koniec pokażmy maluchowi, że jest dobrym małym człowiekiem. Skierujmy jego złość na coś innego. Pokażmy, co może zrobić z rączkami, gdy czuje przypływ frustracji i zdenerwowania.

Jak okiełznać złość?

Jednym ze sposobów wyładowania emocji jest ruch. Jeżeli mamy możliwość, to wyjdźmy z maluchem na świeże powietrze. Pobiegajmy i pobawmy się w berka.

Innym pomysłem może być rzucanie do celu. Im większa złość dziecka, tym rzuty będą mocniejsze, ale z czasem osłabną. Warto zatem wybrać do tego plastikowe, lekkie piłeczki i jakiś koszyk lub pudełko.

Możemy także dać dziecku kredki, papier i poprosić, aby narysowało swój gniew. Efekty mogą nas zaskoczyć.

Czytaj także: Dlaczego nie wolno bić dzieci? Jak mądrze karać bez stosowania klapsów?

Wyniki badań są jednoznaczne. Rodzice, którzy doznali przemocy, częściej biją własne dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza