Bajki dla dwulatka - 10 najlepszych bajek dla dwuletniego dziecka

2020-06-08 14:20 Anna Kuliberda
Bajki dla dwulatka - 10 najlepszych bajek dla dwuletniego dziecka
Autor: Getty images

Według psychologów, najlepszym momentem na zapoznanie dziecka z telewizorem to ukończenie 2. roku życia. Jakie bajki dla dziecka są najlepsze na początek tej przygody? Oto 10 najlepszych bajek dla dwulatka.

Czy włączanie bajek dwulatkowi to dobry pomysł?

Psychologowie są zgodni – do 2. roku życia dziecko nie powinno oglądać telewizji. Po ukończeniu dwóch lat maluch powinien spędzać maksymalnie 10 minut dziennie przed telewizorem.

Przede wszystkim dlatego, by mieć pewność, że telewizja nie zaszkodzi jego rozwojowi. Zbyt długie spędzanie czasu przez dziecko przed telewizorem grozi spadkiem aktywności ruchowej i spowolnieniem rozwoju.

Dzieci oglądające zbyt długo telewizję mogą mieć problemy ze skupieniem i zaburzeniami uwagi, a ze względu na ilość bodźców atakujących je z telewizora mogą stawać się nadpobudliwe.

Jakie powinny być bajki dla dwulatka?

Rozsądne dawkowanie telewizji dziecku niesie za sobą wiele korzyści pod warunkiem, że zostanie dobrany odpowiedni repertuar.

  • Idealne bajki dla dwulatka to takie, które są pozbawione przemocy i złych wzorców, a przy tym pełnią edukacyjną rolę.

  • Język w takich bajkach powinien być prosty i zrozumiały dla malucha, tak samo jak i fabuła.

  • Ważna jest również przyjemna dla oka grafika oraz efekty dźwiękowe.

  • Najlepsze bajki to takie, które uczą i bawią jednocześnie np. poprzez piosenki wyrabiają w dziecku nawyk mycia ząbków.

Czytaj: Bajki dla najmłodszych - 5 wartościowych bajek dla najmłodszych na YouTube

Bajki dla dziewczynek - 5 wartościowych bajek dla dziewczynek na YouTube

Bajki dla chłopców - 4 najlepsze bajki dla chłopców na YouTube

10 najlepszych bajek dla dwulatka

1. Krecik

Krecik
Autor: materiały prasowe

Bajka, która bawi od pokoleń to idealna propozycja dla maluszka. Głównym bohaterem jest sympatyczne zwierzątko, które poprzez przygody jakich doznaje, propaguje właściwe zachowanie. Bohaterowie bajki (starsza wersja) nie mówią – wydają inne dźwięki, więc całość jest zrozumiała dla małego dziecka. Odcinek „Krecika” trwa tylko kilka minut, a więc tyle ile odpowiednia dawka telewizji dla dwulatka.

2. Uki

Uki to bejgijski serial animowany, ale ponieważ pozbawiony dialogów – każde dziecko go świetnie zrozumie. Bohaterem jest sympatyczny stworek Uki i jego przyjaciele. Uki zachowuje się jak dziecko, wielu rzeczy się uczy i poznaje, ale tak jak w prawdziwym życiu dziecka chronią go Chmurka i Słońce, czyli uosobienia rodziców.

3. Mysia

Mysia
Autor: materiały prasowe

Ta prosta animacja budzi radość, bo jej główną bohaterką jest sympatyczna myszka Mysia. Posługuje się ona swoim własnym językiem, ale w bajkę wpleciono również rolę narratora, który stanowi swojego rodzaju łącznik między małym widzem a Mysią. Krótkie odcinki Mysi oraz bardzo prosta fabuła to gwarancja, że każdy maluch obejrzy tę bajkę z dużym zainteresowaniem.

4. Świnka Peppa

Peppa
Autor: materiały prasowe

Kultowa kreskówka opowiada o zwariowanej rodzince świnek, w której prym wiedzie śmieszna świnka Peppa. Liczne przygody, które zawsze kończą się pozytywnie oraz brak negatywnych postaci w bajce, czyni z niej idealną rozrywkę dla małego dziecka.

5. Klub Przyjaciół Myszki Miki

Myszka Miki
Autor: materiały prasowe

Animowany serial o Myszce Miki i jego przyjaciołach zawiera w sobie wiele elementów edukacyjnych np. naukę liczenia czy nazywania kolorów. Myszka Miki w każdym odcinku musi rozwiązać jakąś zagadkę i wciąga widza we wspólne odgadywanie.

6. Bing

 

Bing
Autor: materiały prasowe

Sympatyczny królik o imieniu Bing to bajkowa postać, którą pokocha każde dziecko i... rodzic. Bajka poza przedstawianiem przygód królika i jego przyjaciół, świetnie tłumaczy emocje bohatera, a po zakończonym odcinku prezentuje najważniejszą naukę, jaka była w nim zawarta.

7. Głodny Benio

 

Głodny Benio to wiecznie nienajedzony kot, który za każdym razem zamawia co innego do jedzenia. Bajka jest prosta i sympatyczna. Pokazuje dzieciom różnorodność posiłków, zachęca do próbowania nowych rzeczy i objaśnia, z czego wytwarza się niektóre potrawy. Bajka idealna dla niejadków.

8. Świat Małego Ludwika

 

Świat Małego Ludwika to propozycja prostej bajki o skromnej grafice, ze spokojną muzyką w tle, w której narrator wolno i zrozumiale obrazuje świat przedstawiony. Połączenie muzyki poważnej z mało dynamiczną animacją działa uspokajająco i relaksująco na każdego malucha.

9. Pocoyo

 

Pocoyo
Autor: Getty images

Pocoyo to mały, słodki chłopczyk, który razem ze swoimi przyjaciółmi miewa różne przygody. Narrator często zadaje widzowi proste pytania, dzięki którym maluch wciąga się w spokojną akcję bajki, a przy tym ćwiczy nowe umiejętności np. porządkowania czy liczenia.

10. Masza i niedźwiedź

Masza i niedźwiedź
Autor: materiały prasowe

Bajka o niesfornej dziewczynce i niedźwiedziu to hit wśród najmłodszych widzów. Zabawne scenki nie tylko bawią, ale również ukazują moc prawdziwej przyjaźni. Fabuła bajki oparta jest na ludowej opowieści, bardzo znanej w Rosji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE