Tych 7 cech to klucz do sukcesu w życiu. Widzisz je u swojego dziecka?

2024-05-11 13:49

Dla naszych dzieci chcemy jak najlepiej, jesteśmy w stanie zrobić wszystko, aby były szczęśliwe i niczego im nie brakowało. Są cechy, które powinnyśmy wzmacniać, jeśli zależy nam na tym, aby dziecko osiągnęło w życiu sukces. Na co należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Te 7 cech to klucz do sukcesu w życiu. Widzisz je u swojego dziecka?
Autor: Getty Images Te 7 cech to klucz do sukcesu w życiu. Widzisz je u swojego dziecka?

Sukces w życiu może mieć wiele oblicz, dla każdego to znaczy coś innego. Nie zawsze będzie definiowany jako stanowisko kierownicze czy wysokie zarobki, może to być "tylko" bezpieczeństwo, stabilizacja i szczęście. Niezależnie od tego, czym dla nas jest, są cechy, które sprawiają, że dzieciom może być łatwiej osiągnąć to, co kiedyś uznają za sukces.

Plac zabaw: “Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Cechy, które pomogą osiągnąć życiowy sukces

  • Ciekawość

Ciągłe poznawanie nowego, chęć do nauki, sprawdzanie różnych możliwości - ciekawość pozwala odkrywać świat, poznawać różne jego oblicza. To również swoboda w działaniu, porzucanie instrukcji na rzecz wyobraźni.

Pozwól dziecku na ciekawość, na doświadczanie na własnej skórze, na działanie poza schematami. Bez instrukcji się nie uda? Ale może wyjść coś o wiele ciekawszego, niż pierwotne założenie.

  • Wytrwałość

To ważna cecha, która pozwala działać pomimo porażek. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, czasem musimy wdrożyć inne rozwiązanie, całkiem z czegoś zrezygnować. Uczmy dzieci, aby nie zniechęcały się błędami, były elastyczne, dzieliły cele na mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia itp. Doceniajmy drobne sukcesy i kibicujmy w drodze do tych większych.

  • Empatia

Empatia ma wiele oblicz, to zarówno wiedza, co znaczą i jak rozpoznać konkretne uczucia, co możemy zrobić dla innych, aby im pomóc, pochwalić ich itp., to także wejście w buty drugiej osoby, zrozumienie, z czym się mierzy. Jeśli chcemy wesprzeć empatię, nie bójmy się mówić o tym, co czujemy. Nazywajmy emocje, pytajmy o nie, zwracajmy uwagę na to, co dzieje się z innymi i uczulajmy na to dziecko.

  • Uczciwość

Wydaje się, że to "tylko" odróżnienie dobra od zła, pozytywnych zachowań od tych, które mogą być nieakceptowane. Ale uczciwości także trzeba się nauczyć. Dzieci muszą nie tylko postępować według zasad, które wskazują im rodzice czy społeczeństwo, ale i znaleźć własne, które pomogą odnaleźć się w środowisku rówieśniczym, postępować zgodnie z własnymi przekonaniami.

  • Optymizm

Ta cecha łączy się trochę z wytrwałością, optymizm pozwala na to, by iść dalej, nie poddawać się, gdy na drodze pojawiają się przeszkody. Gdy czeka nas nowe zadanie, nie skupiamy się na trudnościach, ale działamy, wiedząc, że niezależnie od tego, co nas czeka, wyjdziemy z tego silniejsi. Nawet jeśli finał będzie porażką, będziemy mieć za sobą cenną lekcję.

  • Pewność siebie

To wiara we własne możliwości, branie odpowiedzialności za swoje czyny. Pewne siebie dziecko nie boi się nowego, jest świadome swoich mocnych stron, nie boi się próbować - poradzi sobie, nawet gdy coś się nie uda.

  • Samokontrola

Dzięki samokontroli nie zatracamy się w negatywnych myślach, potrafimy pozbierać się po porażce. To "chłodna" analiza, dzięki której wyciągamy wnioski na przyszłość, bez ciągłego rozdrapywania ran. Samokontrola to również umiejętność powstrzymania "wybuchu", gdy coś idzie nie tak - zamiast krzyknąć, liczymy do 10, zgniatamy kartkę itp.

To koniec? Oczywiście, że nie! To pewien drogowskaz, jeśli twoje dziecko nie posiada którejś z tych cech, na pewno ma inne, które również mogą mu pomóc w osiągnięciu sukcesu. "W cenie" są m.in. posiadanie pasji, czegoś, co jest tylko "nasze", w czym czujemy się ekspertami, zamiłowanie do ryzyka - nie chodzi o niebezpieczne sytuacje itp., a raczej o odwagę, która pozwala angażować się w różne przedsięwzięcia, czy otwartość umysłu, aby nie zamykać się tylko na to, co znane, dać się przekonać, że inne wcale nie znaczy gorsze. Nie bez znaczenia jest także umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji, w końcu nie żyjemy na bezludnej wyspie, nie unikniemy kontaktów z ludźmi, pomocna jest także umiejętność adaptacji - świadomość, że poradzimy sobie w każdych warunkach.

Dodałabyś do tej listy jeszcze jakieś cechy?

Przeczytaj także: Masz tę cyfrę w roku urodzenia? Jeśli tak, będziesz w przyszłości bogaty