Co dla rodziców oznacza szczęśliwe dzieciństwo?

2020-04-02 12:27

Każda kochająca mama chciałaby, by jej dziecko miało szczęśliwe dzieciństwo. Ale na czym ono właściwie polega? Sprawdzili to właśnie polscy badacze, którzy zapytali rodziców, co ich zdaniem oznacza szczęśliwe dzieciństwo ich pociech.

Co dla rodziców oznacza szczęśliwe dzieciństwo?
Autor: Getty images

O tym, jak wychowywać dzieci i opiekować się nimi, aby były szczęśliwe, pisał już Janusz Korczak. Jak w obecnych czasach zapewnić dziecku szczęśliwe dzieciństwo? I co to znaczy, że dziecko jest szczęśliwe?

Spis treści:

  1. Nowa wizja szczęścia
  2. Szczęśliwe dzieciństwo jest ważne dla rodziców
  3. Liczy się też pełen brzuszek
  4. Miłość to podstawa
  5. Moc chwil spędzanych razem
  6. Szczęśliwe dziecko to szczęśliwi rodzice

Nowa wizja szczęścia

W zasadach wychowania, opracowanych przez Korczaka jeszcze przed drugą wojną światową, możemy przeczytać między innymi, by nie roztaczać nad dzieckiem parasola ochronnego, lecz pozwalać mu popełniać błędy i dawać czas na wyciągnięcie wniosków, a przede wszystkim – by nie bać się okazywania dziecku miłości.

Jednak przez kilka następnych dziesięcioleci szczęście dziecka nie było dla rodziców aż tak ważne, a więc nie mówiło się o nim zbyt często. Za szczęśliwe uważano dziecko, któremu jest ciepło, ma w co się ubrać, gdzie spać, co jeść i czym się bawić.

Od pewnego czasu sporo się zmienia. Duża w tym zasługa psychologów, pedagogów i terapeutów, którzy coraz częściej zaczęli dostrzegać, że wiele problemów, z jakimi borykają się dorośli, ma swoje źródło w ich dzieciństwie.

Zaczęli więc przekonywać rodziców, by ci poświęcali dzieciom więcej troski, uwagi i miłości – po to właśnie, by uczynić ich dzieciństwo szczęśliwszym. Porady na ten temat każdy chętny rodzic ma zresztą w zasięgu ręki – wystarczy, że sięgnie po jeden z poradników, których w księgarniach nie brakuje.

Jednak czym tak naprawdę jest szczęśliwe dzieciństwo dla współczesnych polskich rodziców i jak je definiują? Ponieważ każdy z nas ma swoją własną definicję szczęścia, postanowiono to zbadać, a badanie – na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0–3 lata – przeprowadziła agencja badawcza IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Czego się z niego dowiedziano?

Czytaj: Dobre książki o wychowaniu dzieci. TOP 10 poradników dla rodziców

Wychowanie bez krzyku. Jak mówić żeby dzieci nas słuchały?

Szczęśliwe dzieciństwo jest ważne dla rodziców

Dla 43 proc. rodziców szczęście dziecka jest jedną z najważniejszych wartości. Bardziej liczy się dla nich tylko zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka (62 proc.), szczęście całej rodziny (60 proc.) i miłość (50 proc.).

Rodzice są również świadomi, jak istotne dla dziecka są nabywane w dzieciństwie umiejętności, np. elastyczność, czerpanie radości z drobnych rzeczy. Wiedzą również, jak nabyte w tym okresie doświadczenia mogą wpływać na przyszłość dziecka.

Zdają sobie także sprawę z tego, że to właśnie w okresie dzieciństwa maluch uczy się czerpać radość z życia, buduje poczucie własnej wartości, rozwija się emocjonalnie.

Liczy się też pełen brzuszek

Zdecydowana większość rodziców – bo aż 93 proc. – uważa przy tym, że szczęśliwe niemowlę to takie, które rozwija się harmonijnie i jest odpowiednio odżywione. Rozwój fizyczny i psychiczny jest bowiem jednym z czynników często utożsamianych ze szczęściem.

Dziecku, którego organizm intensywnie się rozwija, nie może zabraknąć żadnego z istotnych składników odżywczych, bo tylko odpowiednio odżywiony maluch będzie w stanie w pełni odkrywać świat i cieszyć się nim.

Aż 66 proc. opiekunów uważa, że szczęście zaczyna się od brzuszka: dziecko, które jest odżywiane odpowiednio do swoich potrzeb, czuje się lepiej, przez co chętniej uczestniczy w zabawach.

Dlatego współcześni rodzice unikają produktów nieodpowiednich dla małego dziecka lub pochodzących z niepewnych źródeł i dbają o jego dietę już od chwili narodzin.

Czytaj: Co zrobić, by dziecko było pewne siebie?

Miłość to podstawa

Współcześni rodzice chcą również, by dziecko czuło się kochane i akceptowane, chętnie więc okazują mu miłość: czule przytulają, mówią dziecku, że je kochają – wszystko po to, by czuło, że jest dla rodziców ważne, że są zainteresowani jego emocjami, przeżyciami, przemyśleniami.

Rodzice wiedzą bowiem, że poczucie bliskości oraz więź, która rozwija się pomiędzy rodzicem a dzieckiem w okresie dzieciństwa, ma kluczowe znaczenie dla ich relacji przez całe życie.

Poczucie bezpieczeństwa i bliskości, a także świadomość tego, że opiekunowie są blisko i gotowi są wspierać malca w razie potrzeby, ważna jest – zdaniem rodziców – nie tylko dla kilkulatków, lecz także dla niemowląt.

Warto wiedzieć

Dziecku do szczęścia potrzeba nie tylko dobrej opieki i nowych zabawek: musi również czuć się kochane i akceptowane przez rodziców

Moc chwil spędzanych razem

Wspólnie spędzony czas jest bardzo ważny dla szczęśliwego dzieciństwa – uważa tak 93 proc. rodziców. Doceniają więc czas spędzany w towarzystwie malucha, są również świadomi, że chwile te są dla dziecka dużo ważniejsze niż jednorazowe atrakcje lub nowe zabawki.

Współcześni rodzice chętnie bawią się z dzieckiem i zabierają je na długie spacery, a gdy jest starsze, poświęcają też czas na rozmowy o jego codziennych radościach i problemach. Często przy tym wybierają aktywności, które sprawiają przyjemność nie tylko samemu maluchowi, lecz także im samym, co dodatkowo zacieśnia więzi rodzinne.

Wyraźnie przy tym widać zmianę w proporcjach czasu, jaki poświęcają dziecku: współcześni ojcowie spędzają z dziećmi dużo więcej czasu niż kiedyś.

I chociaż nie zawsze udaje im się poświęcić pociechom tyle czasu, ile by chcieli, ten, który mają, starają się wykorzystać do maksimum, odkładając na bok urządzenia elektroniczne.

Czytaj: Jak wychować szczęśliwe dziecko? Sprawdź, co radzi psycholog

Mądre wychowanie dziecka: jak zadbać o jego rozwój i samodzielność

Szczęśliwe dziecko to szczęśliwi rodzice

Z badania wyraźnie wynika, że współcześni rodzice są zdania, że pokazanie dziecku, jak być szczęśliwym, jest jednym z najważniejszych zadań, jakie czekają opiekunów.

Niemal wszyscy uczestniczący w nim rodzice – bo aż 94 proc. – deklarują, że nie ma dla nich nic ważniejszego niż szczęście dziecka, a uśmiech malucha wynagradza im wszystkie trudy związane z wychowaniem.

Twierdzą również, że sami są szczęśliwi, gdy widzą, jak szczęśliwe jest ich dziecko. Warto jednak podkreślić, że dużą rolę odgrywają tu sami rodzice, a konkretnie – ich podejście do życia.

Dla wielu z nich szczęście jest bowiem priorytetem, celem samym w sobie, co z kolei znacząco zwiększa szanse na jego przeżywanie. Współcześni rodzice wiedzą, jak ważne są dobre relacje z innymi, drobne gesty, szczęśliwe wspomnienia, dbanie o siebie, „ładowanie akumulatorów”.

Badania pokazały również ciekawą zależność: im szczęśliwsi są rodzice, tym szczęśliwsze jest dziecko, a im szczęśliwsze jest dziecko – tym więcej szczęścia daje ono swoim rodzicom. Wniosek więc z tego taki, że szczęście malucha wpływa na funkcjonowanie całej rodziny.

Nadopiekuńcza czy wyluzowana? Jakim rodzicem będziesz?

Pytanie 1 z 10
Musisz przygotować plan porodu. Co jest dla ciebie najważniejsze?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza