Wakacje na wsi. Dlaczego dziecko powinno spędzać czas za miastem?

2014-08-06 18:19

Wakacje na wsi mają same plusy. Uczą dziecko kontaktu z naturą, rozwijają je, pozwalają mu się wybiegać i dotlenić. O tym, dlaczego tak ważne jest spędzanie z dziećmi wakacji na wsi, opowiada psychoterapeuta Magdalena Bil.

Wakacje z dzieckiem
Autor: thinkstockphotos.com Wakacje na wsi rozwijają dziecko i uczą je, jak żyć w harmonii z naturą.

Jeszcze 20 lat temu wakacje na wsi były w Polsce standardem. Teraz coraz więcej rodzin zwyczajnie nie ma do kogo pojechać z dziećmi - dziadkowie poumierali, inni członkowie rodziny uciekli do miast. A szkoda, bo wakacje na wsi mogą dać dziecku to, czego nigdy nie da mu miasto i czego nie nauczą go żadne książki.

- Jesteśmy częścią natury, w związku z tym musimy mieć w życiu doświadczenia, które nam pozwolą zrozumieć, że żyjemy w harmonii z naturą. Dzieci wiejskie są zdecydowanie bliżej tego, dostrzegają to na co dzień - mówi psychoterapeuta Magdalena Bil.

Wakacje na wsi rozwijają dziecko

Wakacje na wsi to również kontakt ze zwierzętami. Dzieci uczą się, że hoduje się je nie tylko dla mięsa, ale że trzeba się nimi opiekować, dbać o nie, karmić i żyć z nimi. To pomaga im nauczyć się empatii.

- Dzieci na wsi mają również szansę doświadczyć, że praca człowieka związana jest ze zdobywaniem pożywienia. W mieście rodzice idą do pracy i tak naprawdę nie wiadomo, co tam robią. Wracają z pracy i kupują mleko, ser i jajka - to, co się wytwarza na wsi - mówi Magdalena Bil.

Małe dzieci, spędzając wakacje na wsi, rozwijają się. Bawią się kamieniami, piaskiem, budują domki z patyków, hasają po łąkach, odbierając świat wszystkimi zmysłami. Dzięki temu rozwijają sieć połączeń komórkowych w mózgu znacznie bardziej niż poprzez czytanie książek czy oglądanie filmów.

Dzień Dobry TVN/x-news