Łańcuchy na choinkę: jak zrobić z dzieckiem łańcuchy na choinkę?

łańcuchy na choinkę
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Łańcuchy na choinkę to jedna z największych ozdób bożonarodzeniowego drzewka.

Do świąt Bożego Narodzenia przygotowujemy się dłuższej niż do jakichkolwiek innych. Gotujemy wigilijne potrawy, kupujemy prezenty i stroimy choinkę. Jedną z najwazniejszych ozdób tej ostatniej są łańcuchy na choinkę, które możesz wykonać samodzielnie lub z dzieckiem. Sprawdź, jak to zrobić!

Ubieranie choinki to jeden z najważniejszych zwyczajów towarzyszących świętom Bożego Narodzenia. W sklepach można kupić wiele gotowych ozdób, ale znacznie większą frajdę sprawiają nam te, które wykonamy samodzielnie. Warto zaprosić do zabawy także dzieci. Najprostszymi do wykonania, a zarazem bardzo efektownymi ozdobami, są łańcuchy na choinkę. Zobacz, jak wspólnie w rodzinie możecie je wyczarować!

>>Przeczytaj również, jak wykonać aniołka na choinkę!>>

Łańcuchy na choinkę: łańcuch z kolorowych kółek

To najpopularniejszy z łańcuchów na choinkę, które można samodzielnie wykonać w domu. Przeczytaj, jak to zrobić!

Co będzie ci potrzebne?

 • papier kolorowy – im więcej kolorów tym lepiej
 • nożyczki
 • linijka
 • ołówek
 • klej

Sposób wykonania:

Rozkładamy na stole wszystkie dostępne kolorowe kartki, odmierzamy na każdej z nich paski o szerokości ok. 1-1,5 cm. Za pomocą linijki rysujemy linie. Paski nie mogą być zbyt długie, bo wtedy koła będą miały za dużą średnicę i na choince nie będzie to efektownie wyglądało. Im krótsze paski – tym drobniejsze ogniwa łańcucha i znacznie ładniej prezentująca się ozdoba. Narysowane na kartkach paski dokładnie wycinamy, by powstało wiele elementów. Następnie sklejamy jeden z nich na kształt okręgu, a kolejne przyklejamy dokładnie w taki sposób, jak połączone są ogniwa łańcucha. Ważne jest, by obok siebie były różne kolory pasków, wtedy łańcuch będzie się prezentował imponująco. Od nas zależy również, jak długi powinien być łańcuch - im dłuższy, tym ładniej wygląda. Można do jego stworzenia wykorzystać także błyszczący papier, by migotał na choince.

>>Dowiedz się również, jak wykonać skrzydła anioła do stroju na jasełka>>

 

Łańcuchy na choinkę: łańcuch z bibuły

Do wykonania kolejnego z łańcuchów na choinkę będą potrzebne różnorodne elementy.

Co będzie ci potrzebne?

 • kolorowa bibuła
 • igła z nitką
 • kolorowe słomki do napojów
 • koraliki

Sposób wykonania:

Słomki do napojów należy pociąć na ok. 3-centymetrowe kawałki, a bibułę (wiele kolorów) - na prostokąty o wymiarach ok 5x4 cm. Prostokąty należy następnie poskładać w małe harmonijki. Kolejny krok to naprzemienne nawlekanie na nitkę kawałka słomki, harmonijki z bibuły (pośrodku harmonijki wbijamy igłę), koralika. Wykonanie tego rodzaju łańcuchów na choinkę jest bardzo pracochłonne, ale efekt - imponujący. Łańcuch składający się z wielu różnych elementów, które są kolorowe wygląda bowiem pięknie.

>>Przeczytaj również, jak wykonać świąteczne ozdoby z tektury>>

Łańcuchy na choinkę: łańcuch z kolorowego makaronu i popcornu

Co będzie ci potrzebne?

 • makaron rurki
 • farba plakatowa
 • brokat sypki
 • igła z nitką
 • popcorn
 • klej w płynie

Sposób wykonania:

Makaron malujemy na różne kolory farbami plakatowymi. Trzeba pozostawić go do wyschnięcia. Popcorn po zrobieniu moczymy w kleju i posypujemy brokatem. Następnie nawlekamy na nitkę na przemian kolorowy makaron i brokatowy popcorn. Pomiędzy niektórymi makaronikami można w wybranych miejscach zawiązać kolorową wstążeczkę, to urozmaici cały łańcuch. Warto poświęcić trochę czasu na to, by spędzić go  z dzieckiem i wspólnie przygotować ozdoby na choinkę. Nawet, jeśli efekt nie do końca nas zadowoli, gdzieś będą widoczne jakieś niedociągnięcia, najważniejsze jest, że dziecko wykona jeden z łańcuchów na choinkę samodzielnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE