Zabawy na urodziny. Pomysły na ciekawe konkursy urodzinowe dla dzieci

2019-06-28 10:36 Milena Tuzimek
Zabawy urodzinowe
Autor: thinkstockphotos.com

Zabawy urodzinowe obowiązkowo muszą pojawić się na każdym kinderbalu. W dużej mierze to od nich będzie zależo czy urodziny będą udane, a dzieci miło spędzą czas. Jakie zabawy urodzinowe zaplanować dla dzieci? Prezentujemy ciekawe pomysły na konkursy urodzinowe dla dzieci, które na pewno spodobają się maluchom!

Urodziny dla dziecka to jeden z najważniejszych dni w roku. Wtedy okazujemy mu najwięcej uwagi, często przygotowujemy przyjęcie, jest pyszny tort i oczywiście mnóstwo prezentów. Coraz częściej rodzice myśląc o urodzinach dziecka wynajmują sale zabaw, gdzie wszystko jest zorganizowane przez profesjonalistów. Od jakiegoś czasu wraca trend na urządzanie przyjęć urodzinowych w domu. Co prawda wymagają one od rodziców więcej pracy, ale dziecko z pewnością zapamięta takie urodziny. 

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Co kupić na roczek? Pomysły na prezenty dla rocznego dziecka

Jak zaplanować przyjęcie urodzinowe dla dziecka w domu?

Decydując się na urządzenie przyjęcia urodzinowego dla dziecka musimy je wcześniej dokładnie zaplanować. Najpierw wybieramy datę i przygotowujemy zaproszenia, mogą być wykonane wspólnie z dzieckiem. Będzie to dla niego duża frajda. Kolejnym krokiem jest zamówienie tortu w cukierni. Oczywiście jeśli zdolności kulinarne na to pozwalają możemy upiec go samodzielnie. Obowiązkowo trzeba zaplanować również przystawki dla dzieci i przygotować listę zakupów. Przyjęcie urodzinowe dla dziecka nie może się odbyć bez dekoracji. Najlepiej jeśli uwzględnimy gust i upodobania malucha przy wyborze ozdób. Hitem są przyjęcia tematyczne, gdzie głównym motywem może być postać z bajki, ulubiony superbohater, zwierzę czy zabawka. Najprostszą dekoracją urodzinową są oczywiście balony, które jak wiadomo uwielbiają wszystkie dzieci. Na przyjęciu urodzinowym powinny pojawić się również konkursy i zabawy urodzinowe. Są one zawsze największą atrakcją, dlatego warto je wcześniej dokładnie wybrać i zaplanować.

materiał partnera
Polecamy: gra "Kto to zrobił?" Na nic twe niewinne oczka...

Szybkość, refleks i element pamięciowy, to mieszanka gwarantująca sukces małych karcianek. "Kto to zrobił?" to dynamiczna i bardzo prosta gra odpowiednia na początek, ale także jako przerywnik między cięższymi tytułami. Cała sprawa dotyczy kupy, którą jakieś zwierzątko zrobiło na środku salonu. Poszukiwania winnego trwają i choć wiesz, że to nie jest sprawka Twojego pupila, jednego możesz być pewien - pozostali gracze z pewnością będą próbowali go obwinić, żeby zrzucić winę ze swoich podopiecznych.

W "Kto to zrobił?" można grać absolutnie wszędzie - wystarczy mały kawałek płaskiej przestrzeni, na której znajdzie się miejsce na wykładane karty.

Zabawy urodzinowe dla dzieci

Zabawy i konkursy urodzinowe dla dzieci to jeden z najważniejszych elementów na przyjęciu urodzinowym. Dzięki nim maluchy świetnie się bawią, nie nudzą się, a my trzymając się planu urodzin nie musimy na poczekaniu wymyślać zabaw dla dzieci. Wszystkie pomysły najlepiej wcześniej przygotować, możemy je skonsultować z dzieckiem lub zaplanować w formie niespodzianki. Oprócz zabaw dla dzieci, które same w sobie są frajdą, warto zaplanować kilka konkursów urodzinowych z nagrodami. Mogą to być proste upominki w formie maskotki, samochodu, kolorowanki czy książeczki. Na przyjęciu urodzinowym doskonale sprawdzają się również gry planszowe

Przeczytaj również: Pomysły na zabawy edukacyjne dla trzylatków

Farby do malowania twarzy

Farby do malowania twarzy są dla dzieci prawdziwym hitem. Największa zabawa jest w większym gronie, gdzie każdy ma na swojej buzi rysunek. Dlatego zabawa urodzinowa z farbami do malowania twarzy idealnie sprawdzi się podczas przyjęcia dla dzieci. Dziewczynki mogą zdecydować się na serduszko lub kwiatek na policzku, a chłopcy chętnie odnajdą sie w roli pirata, batmana czy tygrysa. 

Pomysł na prezent: Zabawki dla chłopców

Pomysł na prezent: Zabawki dla dziewczynek

Kalambury, zagadki dla dzieci

Dzieci uwielbiają zagadki, szczególnie jeśli zabawa odbywa się w większym gronie i zapewnia mnóstwo śmiechu. Możemy wcześniej przygotować kartkę z zagadkami. Na początek najlepiej zaczynać od łatwych zagadek, a z czasem zwiększać poziom trudności. Największą frajdę sprawia dzieciom odgadywanie śmiesznych, zwierzęcych i baśniowych zagadek. Kolejną zabawą urodzinową są kalambury. Polega ona na pokazywaniu za pomocą gestów haseł do odgadnięcia. Hasłami mogą być np. tytuły bajek i filmów animowanych dla dzieci. 

Przeczytaj również: Pomysły na ciekawe zabawy dla przedszkolaków

Muzyka stop!

Oprócz zabaw wspierających rozwój intelektualny dzieci jak zgadywanki, rysowanie czy kalambury na przyjęciu urodzinowym powinny pojawić się też zabawy ruchowe, najlepiej z udziałem muzyki. Prostą zabawą urodzinową jest "Muzyka stop". Dzieci tańczą w rytm znanej im piosenki, a na hasło "muzyka stop" wszyscy się zatrzymują. Kto pierwszy się poruszy odpada z gry. 

Zgadnij co to jest? 

Zabawa w odgadywanie smaków może być również propozycją konkursu. Na dziecko, które odgadnie jak najwięcej smaków czeka nagroda. Przygotuj wcześniej na talerzyku pokrojone warzywa i owoce (papryka, pomidor, ogórek, sałata, marchewka, jabłko, pomarańcz, banan, gruszka, winogron, śliwka). Następnie zawiąż oczy dzieciom, które biorą udział w konkursie. Podawaj każemu po jednym kawałku warzywa lub owoc i pytaj co to jest. Za każdą dobrą odpowiedź przyznajemy punkt. Kto otrzyma najwięcej punktów wygrywa upominek. 

Przeczytaj również: Zagadki dla dzieci, które bawią i uczą

Tańczące krzesła

Popularna nie tylko wśród dzieci zabawa z muzyką polega na tym, że ustawiamy kilka krzeseł w koło oparciami do siebie.  Włączamy muzykę dzieci tańczą wokół krzeseł, a kiedy muzyka przestaje grać siadają na krzesłach. Maluch, który nie zdąży usiąć na krześle odpada z gry. 

Polecamy wideo: Zdrowe przekąski dla dzieci

Przekąski dla dzieci są często elementem codziennej diety dziecka. Jeśli chcemy między posiłkami podawać dzieciom przekąski, warto decydować się na te, które są zdrowe. Jakie przekąski dla dziecka wybierać podpowiada dietetyk Agnieszka Piskała.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE