5 filmów nie dla dzieci: rankig filmów, których nie powinno oglądać twoje dziecko

2016-01-28 13:32

Wybierając filmy dla dzieci musimy zastanowić się, czy przysłużą się jego rozwojowi. Oto pięć niekoniecznie odpowiednich filmów, które będzie chciało zobaczyć nasze dziecko. Poznaj więc 5 filmów nie dla dzieci.

filmy
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Wśród 5 filmów nie dla dzieci znalazły się te, w których przedstawione sceny mogą okazać się dla najmłodszych zbyt brutalne.

Spis treści

  1. Gwiezdne Wojny. Przebudzenie Mocy
  2. Deadpool
  3. Łowca i Królowa Lodu
  4. Batman vs. Superman. Świt sprawiedliwości
  5. Legion samobójców

Wyjście z dzieckiem do kina zależy oczywiście od rodziców. Z pomocą podczas wyboru seansu przychodzą oznaczenia wiekowe. To my najlepiej wiemy, czy nasz 11-letni potomek jest już gotów zobaczyć film przeznaczony dla widzów 12-letnich. Działa to również w drugą stronę. Nie każdy film dla 12-latka musi być odpowiedni dla naszego dziecka. Poznaj 5 filmów nie dla dzieci, których najmłodsi raczej nie powinni zobaczyć.

Gwiezdne Wojny. Przebudzenie Mocy

Na siódmą część sagi "Gwiezdnych Wojen" czekały miliony fanów. Producenci filmu uruchomili potężną machinę marketingową, która sprawiła, że zarówno młodsze dzieci, jak i najstarsi widzowie nie mogli przeoczyć informacji o filmie. W sklepach z zabawkami pojawiły się figurki bohaterów, statki kosmiczne z produkcji itp. Trudno o lepszą zachętę, by wybrać się do kina. Czy zabrać swoje pociechy do kina na tę produkcję? Nie! "Gwiezdne Wojny. Przebudzenie Mocy" nie są filmem dla 6- czy 9-latka. Oznaczenie wiekowe, jakie podaje polski dystrybutor, to 10 lat. W filmie znajduje się kilka dość brutalnych scen. Sama fabuła również nie jest prosta, dlatego trudno oczekiwać, by zrozumiał ją kilkulatek. Najnowsza część sagi to świetny film, ale wbrew marketingowej machinie, niekoniecznie musi go obejrzeć już teraz nasz potomek.

Przeczytaj również: 5 premier filmowych dla dzieci, które warto zobaczyć

Deadpool

Dzieciaki uwielbiają superbohaterów. 12 lutego trafi na polskie ekrany film pt. "Deadpool". Wade Wilson po niebezpiecznym eksperymencie otrzymuje supermoce. Oczywiście wykorzysta je w walce. Jako Deadpool rozpocznie walkę z człowiekiem, który zniszczył mu życie. Film przeznaczony jest dla widzów mających co najmniej 16 lat. Niedawno świat obiegła wieść, że nie zobaczą go fani kina w Chinach. Jakie argumenty miały przesądzić? Przemoc, wulgaryzmy i nagość. Jeżeli wasze 10-, 12- czy 14-letnie dziecko będzie koniecznie chciało zobaczyć przygody Deadpoola, wytłumaczcie mu, dlaczego nie jest to najlepszy moment i dlaczego to jeden z 5 filmów nie dla dzieci.

Łowca i Królowa Lodu

Wszyscy znamy baśń o królewnie Śnieżce. Film Łowca i Królowa Lodu opowiada o tym, co stało się przed znaną historią. Ściśle rzecz ujmując, to prequel filmu "Królewna Śnieżka i Łowca", który był interesującą interpretacją znanej bajki. Na ekranie znów zobaczymy Charlize Theron i Chrisa Hemswortha. Film trafi na polskie ekrany 8 kwietnia 2016 r. Na pierwszy rzut oka skojarzenia są całkiem niewinne: "Królewna Śnieżka, baśń? To film, na który będziemy mogli zabrać nasze dziecko". Czy rzeczywiście? Już pierwsza część była dość mroczna i w polskich kinach oznaczono ją kategorią "od 15 lat". Najnowszy obraz również zrobiono w podobnym klimacie, na co wskazują dostępne zwiastuny. Warto o tym pamiętać, wybierając film dla dziecka.

Przeczytaj również: Czy warto chodzić z dzieckiem do kina i do teatru? Poznaj 5 argumentów na tak

Batman vs. Superman. Świt sprawiedliwości

Na starcie Batmana i Supermena, dwóch najwspanialszych superbohaterów komiksów DC Comics, czekają wszyscy fani obu panów. W rolach głównych zobaczymy Ben Afflecka, który po raz pierwszy wcieli się w rolę Bruce Wayne’a i jego alter ego, czyli Batmana oraz Henry’ego Cavilla, który grał już Clarka Kenta, czyli Supermana. Wizyta w kinie z dzieckiem, nawet jeżeli będzie ono bardzo nalegało, nie bedzie dobrym pomysłem zwłaszcza dla kilkulatka. W Stanach Zjednoczonych obraz otrzymał kategorię PG-13, która oznacza, że dostępny jest dla widzów co najmniej 13-letnich i może być oglądany pod okiem rodziców. Dlaczego? Ze względu na sceny przemocy. Na stronie polskich kin i dystrybutora nie podano jeszcze oznaczenia wiekowego.

Zobacz również: Ekranizacje 10 najpiekniejszych baśni dla dzieci

Legion samobójców

Ostatnim z prezentowanych przez nas 5 filmów nie dla dzieci jest "Legion samobójców". Już sam tytuł odstraszy uważnych rodziców. W rzeczywistości jest on mroczniejszy niż sam film. Pamiętacie Jokera, przeciwnika Batmana, w którego rolę wcielali się tacy aktorzy jak Jack Nicholson czy Heath Ledger? Tym razem zagra go Jared Leto, muzyk popularnego zespołu 30 Seconds to Mars i aktor. Joker to jednak tylko jeden ze złoczyńców, którzy pojawią się na ekranie. "Legion samobójców" jest filmem o grupie degeneratów znanych z komiksów, którzy w zamian za darowanie kary podejmują się niebezpiecznej misji dla rządu. W USA film otrzymał oznaczenie PG-13, ze względu na sceny przemocy. Ciekawa była jednak dyskusja i pytanie, czy to rzeczywiście dobra kategoria dla filmu o renegatach, nawet o komiksowym pochodzeniu. Pamiętajmy o tym, gdy nasze 10- czy 11-letnie dziecko zapyta, czy zabierzemy je do kina.

Polecamy także: Kanon filmów dla dzieci