Co robić w ferie w domu z dzieckiem? 5 pomysłów

2015-01-16 21:51

Ferie w domu z dzieckiem nie muszą być mniej atrakcyjne niż spędzone na wyjeździe. Jeśli dziecko nie wyjeżdża w ferie na zimowisko, nie oznacza to, że będzie się nudzić. Sprawdźcie, co robić w ferie w domu z dzieckiem?

Co robić w ferie, ferie zimowe
Autor: thinkstockphotos.com Co robić w ferie? Użyć wyobraźni i zaplanować ciekawe rozrywki!

Spis treści

 1. Co robić w ferie w domu z dzieckiem?
 2. Co robić w ferie w rodzinnym mieście?

Ferie zimowe w domu także trzeba dobrze zaplanować wcześniej, aby były ciekawe dla dziecka. Zwłaszcza że tylko planując z wyprzedzeniem, zapewnisz dziecku najatrakcyjniejsze aktywności na mieście. Ferie zimowe to czas, w którym w mieście wiele się dzieje, a bilety na niektóre z imprez trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem.

Poza tym jeśli nie opracujesz wcześniej planu na ferie zimowe w domu, może się skończyć tak, że dziecko spędzi te dwa tygodnie przed telewizorem czy komputerem. A przecież ferie zimowe mają mu zapewnić aktywny odpoczynek, naładować akumulatory na kolejne półrocze nauki, a także są okazją do poszerzenia horyzontów, nauczenia się czegoś nowego czy rozwinięcia zdolności dziecka. W ciągu roku szkolnego zwykle nie ma na to wszystko czasu.

>> Konkurs na ferie: odpowiedz na pytanie i wygraj roboty! >>

Co robić w ferie w domu z dzieckiem?

 • Gry planszowe – w ferworze codziennych zajęć zwykle nie ma na nie czasu. A przecież gry to świetna zabawa dla całej rodziny. Uczą zdrowej rywalizacji, przegrywania, zapewniają emocje i mnóstwo śmiechu. Warto sięgnąć po klasyki, takie jak „Chińczyk”, „Monopoly” czy „Carcassonne”
 • Wspólne gotowanie – wypróbowywanie nowych przepisów, a także nauka gotowania prostych, podstawowych potraw to dobry sposób na spędzenie czasu razem. Wspólne pichcenie zbliża do siebie członków rodziny, a dziecko ma szansę na zdobycie pożytecznych umiejętności. Kto wie, może pociecha odnajdzie w sobie talent do pieczenia i gotowania?
 • Malowanki i rysowanki - ferie zimowe to doskonały czas, by rozwinąć nowe hobby. Może nauczycie się z dzieckiem nowej techniki malowania? Może kupicie sztalugi i pobawicie się w prawdziwych malarzy?
 • Teatrzyk - pobawcie się razem w teatr! Przygotujcie scenografię i kostiumy, nauczcie się prostych ról. Taka zabawa przyniesie wam mnóstwo radości, a w dziecku być może obudzi nowe zainteresowania. Fantastyczne scenografie przygotujecie z... tektury!
 • Oglądanie bajek z twojego dzieciństwa - iście bajeczny pomysł! Ty zafundujesz sobie trochę przyjemności, a dziecko będzie zachwycone. Kto nie lubi oglądać klasyki Disneya?
 • Bransoletki z gumek, mulina i robótki ręczne - to propozycja dla dziewczynek. Wyplatanie bransoletek z gumek jest teraz bardzo modne, najwyższy czas, aby córka pokazała mamie, jak to się robi!

>> Zobacz, jak zrobić bransoletkę z gumek! >>

Co robić w ferie w rodzinnym mieście?

 • Wydarzenia na mieście – podczas ferii zimowych odbywa się mnóstwo imprez, targów, pokazów, koncertów, wystaw i warsztatów z myślą o dzieciach pozostających na ferie w mieście. Organizują je świetlice, ośrodki kulturalne i inne placówki. Niektóre z nich są bezpłatne, za inne trzeba zapłacić. Jeśli chcecie się wybrać na którąś z atrakcji, sprawdź, czy trzeba zarezerwować miejsce lub kupić wcześniej bilet
 • Kina i teatry - ferie zimowe to także znakomity czas, by nadrobić zaległości kulturalne. TUTAJ znajdziecie kilka pomysłów
 • Muzeum – bardzo często jest tak, że nie znamy muzeów dostępnych w naszym mieście. Ferie to idealny czas, by to zmienić! Wiele z nich organizuje czasowe wystawy z myślą o dzieciach przebywających w mieście podczas ferii. Część muzeów można zwiedzać za darmo codziennie lub w określony dzień tygodnia – pamiętaj jednak, że w takie dni mogą być tam tłumy
 • Sporty zimowe i nie tylko – niezależnie od tego, czy pogoda dopisała i za oknem leży biały puch, czy nie, możecie aktywnie spędzać czas ferii zimowych. Jeśli spadł śnieg, możecie wybrać się na sanki czy narty biegowe. A jeśli nie, nic straconego – idźcie na lodowisko, jeśli dziecko jeszcze nie umie jeździć na łyżwach, to dobry moment na naukę. I zawsze zostają jeszcze baseny!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza