Łamigłówki dla dzieci - przykładowe rebusy dla dzieci. Zagadki i zabawy dla dzieci do wydruku

2016-10-13 12:25

Nie macie pomysłu na kreatywną zabawę? Idealną propozycją są łamigłówki dla dzieci. Nasza propozycja uwzględnia łamigłówki dla dzieci 2, 4 i 6 letnich. Wśród nich gry, zabawy, puzzle, rebusy i gry rodzinne. Przyłączcie się do wspólnej zabawy.

Łamigłówki dla dzieci
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Łamigłówki i gry dla 2 latka
  2. Łamigłówki i gry dla 4 latka
  3. Łamigłówki i gry dla 6 latka
  4. Łamigłówki i gry dla 8 latka
  5. Łamigłówki dla dzieci: rebusy

Gdy pogoda za oknem nie dopisuje, a dzieci narzekają na nudę, warto zaproponować im zabawy, które jednocześnie zapewnią im rozrywkę, ale też nauczą nowych umiejętności.

Łamigłówki i gry dla 2 latka

Łamigłówka ucząca dzieci kolorów - jednego dnia w tygodniu wybieramy sobie dany kolor np. zielony. Niech stanie się on barwą przewodnią. W tym dniu powinno się pojawić się jak najwięcej tego koloru, w różnych wariantach - staraj się jak najczęściej go powtarzać. Wersją bardziej urozmaiconą jest dodanie też słówka angielskiego, czyli "zielony-green". Wymawianie słówek we własnym towarzystwie sprawi, że dziecko automatycznie będzie zapamietywało.

Łamigłówki i gry dla 4 latka

Łamigłówki pozwalają też rozwijać pamięć dziecka. Do gry w zapamiętywanie potrzebujesz od kilku do kilkunastu przedmiotów, serwetki oraz tacę. Jeśli pociecha jest starsza możesz podarować jej ołówek i kartkę, gdzie będzie mogła robić notatki. Zabawa polega na tym, aby na tacy umieścić małe przedmioty (np. przybory szkolne) i dać dziecku chwilę na zapamiętanie lub zapisanie. Następnie dziecko musi się odwrócić, a ty w tym czasie zabierz niektóre przedmioty i włóż je pod serwetkę. Zadaniem 4 latka będzie odgadnięcie co zniknęło z tacy. Im starsze jest dziecko, tym więcej rzeczy może brać udział w grze.

Łamigłówki i gry dla 6 latka

Świetną zabawą na imprezy urodzinowe czy przyjęcia dla dzieci jest gra, która rozwija sprawność rozumowania. Niech dzieci siądą w kółku. Jedno z nich wyprowadźcie tak, aby nie widziało co dzieje się w pokoju. Następnie wybierzcie kolejną osobę, która gdzieś się ukryje np. za kanapką. Zadaniem pierwszego dziecka będzie odgadnięcie kogo brakuje. Reszta powinna obserwować całe zdarzenie i udzielić graczowi wskazówek. Ustalcie, że ma być ich np. maksymalnie 3. Zabawa może trwać aż do momentu, gdy wszystkie dzieci wezmą udział w chowaniu się lub odgadywaniu.

Łamigłówki dla dzieci
Autor: Anna Kuliberda|mjakmama.pl
Rebusy dla dzieci
Autor: Anna Kuliberda|mjakmama.pl

Łamigłówki i gry dla 8 latka

Starsze dzieci już dużo trudniej jest zaciekawić jakąkolwiek zabawą, szczególnie w dobie dzisiejszych technologii. Warto jednak spróbować naszej propozycji łamigłówki dla 8 latka. Potrzebujemy dwóch graczy, coś do pisania i kartki. Na papierze w równych odstępach rysujemy kropki. Zadaniem graczy jest naprzemienne stawianie kresek tak, aby utworzyć kwadrat. Ta osoba, która postawi ostatnią ściankę figury zdobywa punkt i może wpisać w środek pierwszą literę swojego imienia. Gra toczy się aż do zastawienia całego pola kwadratami. Wygrywa ta osoba, która zdobędzie więcej punktów. Zabawa ta uczy dzieci myślenia strategicznego.

Do pobrania: Łamigłowka dla dzieci do druku

Łamigłówki dla dzieci: rebusy

Do pobrania: Rebusy dla dzieci

Rebusy to łamigłówki, które uwielbiają wszystkie dzieci bez względu na wiek. Uczą one logicznego myślenia i korzystnie wpływają na pamięć krótkotrwałą. Im dziecko jest starsze tym lepsze dla niego będą trudniejsze zagadki. Takie łamigłówki mogą też rozwijać słownictwo aktywne, czyli takie, które potrzebne jest dziecku na co dzień w szkole lub w domu.

Do pobrania: Rebusy dla dziecka do druku

rys. Anna Kuliberda

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza