Najlepsze gry planszowe - 21 fajnych gier planszowych nie tylko dla dzieci

2017-03-01 9:19

Najlepsze gry planszowe to ranking fajnych gier, które mogą być doskonałą formą zabawy dla całej rodziny. Planszówki wracają do łask i oprócz tego, że  bawią mają wiele walorów edukacyjnych. W gry planszowe uwielbiają grać nie tylko dzieci, ale i dorośli. Mamy dla Was zestawienie 21 fajnych gier planszowych nie tylko dla dzieci, które warto znać. Zobacz, jakie gry planszowe spodobają się Twojemu dziecku!

Najlepsze gry planszowe
Autor: materiały prasowe|thinkstockphotos.com fot. Najlepsze gry planszowe 

Spis treści

 1. Gry planszowe od 3 do 5 lat
 2. 1. Potwory do szafy 
 3.  2. Pędzące żółwie
 4. 3. Spadające małpki
 5. Gry planszowe od 6 lat
 6. 4. Dobble
 7. 5. Zgadnij kto to?
 8. 6. Farmer
 9. 7. Pingwiny
 10. 8. Jenga
 11. 9. Scottie Go
 12. 10. Było sobie życie
 13. Gry planszowe od 8 lat
 14. 11. Dixit
 15. 12. 5 sekund
 16. 13. Wsiąść do pociągu
 17. 14. Monopoly
 18. Gry planszowe od 10 lat
 19. 15. Robinson Crusoe
 20. 16. Scrabble
 21. 17. Splendor
 22. 18. Pokój 25
 23. 19. 7 cudów świata
 24. 20. Fauna
 25. Gry planszowe od 12 lat
 26. 21. Taboo

Gry planszowe od 3 do 5 lat

1. Potwory do szafy 

Zobacz ofertę

Potwory do szafy to gra logiczna przeznaczona dla dzieci w wieku 3- 8 lat, ale można grać w nią również rodzinnie. Zabawa polega na tym, aby przegonić wszystkie potwory do szafy. Gra ćwiczy pamięć, na każdej planszy z potworem jest grafika z zabawką, której się boi. Zadaniem dziecka jest znalezienie zabawki i umieszczenie potwora w szafie. Oprócz treningu pamięci gra zapewnia również naukę współpracy i rywalizacji. Potwory do szafy to jedna z najlepszych gier planszowych.

 2. Pędzące żółwie

Zobacz ofertę

Gra Pędzące żółwie to świetna rozrywka dla całej rodziny, przeznaczona jest dla dzieci od 5 roku życia. Zabawa pędzącymi żółwiami polega na tym, że biorą one udział w wyścigu po sałatę. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy dotrze swoim żółwiem do sałaty. Gra Pędzące żółwie ma bardzo proste zasady, dzięki temu warto ją kupić jako jedną z pierwszych gier planszowych dla dziecka. Łatwe reguły zachęcą malucha do zabawy!

Gra Potwory do szafy
Autor: materiały prasowe Gra Potwory do szafy, Granna, cena 28 zł
Pędzące żółwie gra planszowa
Autor: materiały prasowe Gra planszowa, Pędzące żółwie, Egmont, cena 44 zł

3. Spadające małpki

Zobacz ofertę

Spadające małpki to gra zręcznościowa, która rozwija również zdolność koncentracji u dziecka. Przeznaczona jest dla dzieci od 5 roku życia. 

Gra Spadające małpki polega na tym, że w żółtym pniu palmy umieszczamy różnokolorowe patyczki. Do palmy wrzucamy małpki, które zaczepiają się ogonami o patyczki. Następnie rzucamy kostką i w zależności od tego, jaki kolor wyrzucimy  - taki wyciągamy patyczek z palmy. Zadanie polega na tym, aby patyczek wyciągnąć tak, żeby małpka nie spadła. Spadające małpki to fajna gra planszowa nie tylko dla dzieci.

Gra planszowa Spadające małpki
Autor: materiały prasowe Gra planszowa Spadające małpki, Mattel, cena 70 zł

Gry planszowe od 6 lat

4. Dobble

Zobacz ofertę

Gra Dobble to fajna gra planszowa przeznaczona dla dzieci od 6 roku życia, ale karty do gry możemy wykorzystać również podczas zabawy z młodszymi dziećmi. Górnej granicy wieku nie ma. Zabawa w Dobble ma za zadanie rozwijać spostrzegawczość u graczy, zapewnia też dużą dawkę śmiechu. 

W metalowym pudełku znajdziemy okrągłe karty do gry z mnóstwem kolorowych rysunków. Do wyboru mamy pięć wariantów gry. Najpopularniejsza forma gry polega na tym, że jedną kartę układamy na środku, a pozostałe rozdajemy graczom. Każdy kolejno szuka wśród swoich kart obrazka takiego, jak na głównej karcie. Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się kart.

Gra planszowa Dobble
Autor: materiały prasowe Gra planszowa Dobble, Rebel, cena 38 zł

5. Zgadnij kto to?

Zobacz ofertę

Zgadnij kto to? to edukacyjna gra planszowa z przeznaczeniem dla dzieci w wieku 6+. Pierwszym zadaniem jakie czeka na użytkownika gry jest jest samodzielne złożenie. Następnie do dyspozycji mamy dwie plansze jedną z postaciami ludzkimi, a drugą ze zwierzętami. Przed rozpoczęciem gry decydujemy, którą planszą gramy. Z górnego paska wybieramy jedną postać i na nią kierujemy znacznik, następnie otwieramy wszystkie okienka.

Celem gry jest odgadnięcie postaci, którą wybrał drugi gracz. Aby tego dokonać zadajemy pytania, ale tylko takie na które można odpowiedzieć: tak lub nie. W czasie gry zamykasz kolejne okienka, jeśli masz pewność, że przeciwnik nie jest tą postacią. Wygrywa ten, kto pierwszy odgadnie tajemniczą postać.

Gra planszowa Zgadnij Kto to?
Autor: materiały prasowe Gra planszowa Zgadnij Kto to?, Hasbro, cena 70 zł

6. Farmer

Zobacz ofertę

Gra polega na tym, że gracze zostają farmerami, którzy hodują zwierzęta i stale powiększają swoje stado. Jednak na zwierzęta czyha lis i wilk. Celem gry jest ochrona zwierząt i powiększanie stada.  Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6+. Gra planszowa Farmer idealnie sprawdza się jako jedna z pierwszych planszówek.

Gra planszowa Farmer
Autor: materiały prasowe Gra planszowa Farmer,  Granna, cena 60 zł

7. Pingwiny

Zobacz ofertę

Pingwiny na lodzie to fajna gra planszowa nie tylko dla dzieci. Przeznaczona jest od 6. roku życia, ale górnej granicy wiekowej tak naprawdę nie ma, a  dzięki temu w zabawie może uczestniczyć cała rodzina. Gra polega na tym, że na planszy dołączonej do zestawy uczestnicy maja za zadanie rozłożyć lodowe fragmenty w taki sposób, aby zapełniły całą planszę. Gra Pingwiny zawiera również książęczkę z zadaniami. Znajdziemy w niej aż 60 różnych pomysłów na zadania. Zostały one podzielone według stopnia trudności. 

Najlepsza gra planszowa Pingwiny
Autor: materiały prasowe Najlepsze gry planszowe - Pingwiny, Granna, cena 79 zł

8. Jenga

Zobacz ofertę

Jenga to zręcznościowo-umysłowa gra towarzyska, w którą grać może każdy. Gra polega na tym, że budujemy z drewnianych klocków wieże, a następnie kolejno każdy z graczy wyciąga z wieży jeden klocek i układa go na górze. Cel zabawy polega na ustawieniu jak najwyższej wieży. Przegrywa oczywiście ten, kto wyciągając klocek przewróci wieżę. Jenga została wymyślona przez Leslie Scotta i jest zdecydowanie zaliczana do najlepszych gier planszowych nie tylko dla dzieci.

Najlepsze gry planszowe - Jenga
Autor: materiały prasowe Najlepsze gry planszowe - Jenga, Hasbro, cena 50 zł

9. Scottie Go

Zobacz ofertę

Scottie Go! czyli nauka programowania dla najmłodszych. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 6. roku życia i nie tylko bawi, ale też uczy logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Do zabawy mogą zaangażować się także pozostali domownicy, dzięki temu miło i efektywnie spędzą czas wolny. 

Gra przenosi do 2030 roku i gracz jest odpowiedzialny za losy kosmity Scottiego. Sympatyczny kosmita ląduje na Ziemi ponieważ jego pojazd uległ awarii, zadaniem gracza jest znalezienie części zamiennych. Można tego dokonać za pomocą programowania ruchów bohatera. Dzięki grze Scottie Go! dziecko ma szanse poznać podstawy programowania. 

Gra planszowa Scottie Go
Autor: materiały prasowe Gra planszowa Scottie Go, cena 169 zł

10. Było sobie życie

Zobacz ofertę

Jedną z fajnych gier planszowych nie tylko dla dzieci jest gra Było sobie życie. Kategoria wiekowa 7+.  W edukacyjnej grze planszowej mamy szansę na sprawdzenie wiedzy na temat zdrowia i funkcjonowania ludzkiego organizmu. Razem z Mędrcem poznajemy strukturę ludzkiego ciała i dowiadujemy się jak ono działa. Celem gry jest zdobycie wszystkich żetonów z wizerunkiem Hemo. Oczywiście nie będzie to łatwe, a po drodze gracze napotkają na wiele przeszkód w postaci atakujących wirusów czy trudnych pytań.

Najlepsze gry planszowe - Było sobie życie
Autor: materiały prasowe Najlepsze gry planszowe - Było sobie życie, Hippocampus, cena 79 zł

Gry planszowe od 8 lat

11. Dixit

Zobacz ofertę

Dixit to gra towarzyska, która idealnie sprawdza się podczas rodzinnych wieczorów. Dzięki niej kazdy z nas ma okazję stac się bajarzem i opowiedzieć ciekawą historię. Zabawa polega na tym, że każdy z graczy wybiera jeden z sześciu obrazków i opowiada o nim w jednym zdaniu. Zdanie to może być cytatem, dźwiękiem, a nawet pojedyńczym słowem. Każdy z graczy ma szansę na kreatywność. Kolejnym krokiem jest wybieranie ze swoich kart przez pozostałych graczy takiej, która najbardziej pasuje do wypowiedzianego przez bajarza zdania. Następnie bajarz zbiera karty łącznie ze swoją, tasuje i rozkłada na stole. Pozostali gracze głosują, która z kart należała do bajarza. Za odpowiedzi są przyznawane punkty.

Oprócz tradycyjnych reguł karty z gry możemy wykorzystać do innych zabaw. Warto dodać, że są one wykorzystywane również przez psychologów szkolnych podczas rozmów z dziećmi. Jak możemy przeczytać w opisie gry: Autorem jest Jean Louis Roubira, lekarz pracujący w szpitalu w Poitiers z młodymi pacjentami przeżywającymi trudności w środowisku szkolnym i poza nim. Dixit zdecydowanie należy do najlepszych gier planszowych.

Najlepsze gry planszowe - Dixit
Autor: materiały prasowe Najlepsze gry planszowe - Dixit, rebel, cena 90 zł

12. 5 sekund

Zobacz ofertę

5 sekund to gra towarzyska, przeznaczona dla dzieci od 8. roku życia. Zabawa polega na losowaniu przez gracza siedzącego na gorącym krześle karty z pytaniami. Gracz ma jedynie 5 sekund na udzielenie poprawnych odpowiedzi. Gra zajmuje średnio od 10 do 30 minut i wygrywa ten, komu uda się jako pierwszemu przejść planszę. 

Najlepsze gry planszowe - 5 sekund
Autor: materiały prasowe Najlepsze gry planszowe - 5 sekund, Trefl, cena 57 zł

13. Wsiąść do pociągu

Zobacz ofertę

Wsiąść do Pociagu: Europa to druga część niezmiernie popularnej serii o wielkiej, kolejowej przygodzie. Gracze zbierają karty przedstawiające wagony i używają ich by budować dworce, pokonywać tunele, wsiadać na promy i zajmować trasy kolejowe jak Europa długa i szeroka.

Wsiąść do Pociągu: Europa to prosta i elegancka gra, której można nauczyć się w 5 minut. Zapewni dobrą zabawę całej rodzinie, spodoba się także doświadczonym graczom.

We Wsiąść do Pociągu: Europa gracze otrzymują na początku zestaw biletów (zadań), które mają zrealizować - na przykład "Warszawa - Madryt" czy "Paryż - Ateny". W czasie gry budują trasy z wagoników na mapie Europy, przy czym dwie osoby nie mogą przejechać tą samą trasą (chyba że jest tam podwójna linia).

Gra wymaga strategii i taktycznego myślenia, które pozwoli jak najkorzystniej zrealizować swoje zadania, zablokować przeciwników i przechwycić najlepsze trasy. Jednocześnie ma bardzo proste zasady, które można wyjaśnić w ciągu kilku minut!

Zobacz grę

Najlepsze gry planszowe - Wsiąść do pociągu
Autor: materiały prasowe Najlepsze gry planszowe - Wsiąść do pociągu, Rebel  cena 149 zł

14. Monopoly

Zobacz ofertę

Monopoly od lat jest niezmiennie jedną z najlepszych gier planszowych nie tylko dla dzieci. Mogą grać w nią mali i Ci trochę więksi. Gra opiera się na handlu nieruchomościami. Gracze mają szansę obracać pieniędzmi, nabywać nowe nieruchomości lub je tracić czy sprzedawać. Sukces i wygrana zależą od mądrze przeprowadzonych inwestycji. 

Obecnie jest wiele wersji gry, która jest zalecana od 8. roku życia dziecka. Średni czas gry w Monopoly zajmuje od 1 do 3 godzin. 

Najlepsze gry planszowe - Monopoly
Autor: materiały prasowe Najlepsze gry planszowe - Monopoly, Hasbro, cena 92 zł

Gry planszowe od 10 lat

15. Robinson Crusoe

Zobacz ofertę

Robinson Crusoe to gra przygodowa nie tylko dla fanów podróży. Gra planszowa znajduje się w kategorii wiekowej 10+. W grze Robinson Crusoe mamy okazję wcielenia się w postać jednego z członków załogi statku. Celem gry jest poszukiwanie skarbów i odkrywanie tajemnic bezludnej wyspy. Proste reguły gry sprawiają, że szybko możemy zacząć przygodę na bezludnej wyspie. 

Najlepsze gry planszowe - Robinson Crusoe
Autor: materiały prasowe Najlepsze gry planszowe - Robinson Crusoe, Portal, cena 149 zł

16. Scrabble

Zobacz ofertę

Scrabble to gra polegająca na tworzeniu słów, która powstała w 1931 roku i od tamtej pory stale znajduje się na wysokich pozycjach w rankingach najlepszych gier planszowych

Gra w Scrabble polega na układaniu na planszy słów w sposób przypominający krzyżówkę, oprócz znanych słów często musimy wymyślać nowe. Zabawa świetnie sprawdza się w gronie rodzinnym lub towarzystwie znajomych. Wymaga od uczestników koncentracji i umiejętności szybkiego kojarzenia. 

Najlepsze gry planszowe - Scrabble
Autor: materiały prasowe Najlepsze gry planszowe - Scrabble, Mattel, cena 99 zł

17. Splendor

Zobacz ofertę

Splendor to jedna z gier, które cieszą się bardzo pozytywnymi opiniami wśród graczy. Przeznaczona jest dla dzieci w przedziale wiekowym 10+. Planszówka skierowana jest nie tylko do dzieci. Dzięki dynamicznej zabawie w zbieranie żetonów i kart, dzięki którym tworzymy swoje zasoby, każdy kto uwielbia gry planszowe będzie się dobrze bawił.

Podczas gry w Splendor wcielamy się w renesansowych kupców, którzy nabywają kopalnie, środki transportu czy sklepy, aby zdobyć większy, tytułowy splendor. 

Najlepsze gry planszowe - Splendor
Autor: materiały prasowe

18. Pokój 25

Zobacz ofertę

Pokój 25 to gra planszowa z dreszczykiem emocji, przeznaczona dla graczy od 10. roku życia. Średni czas grania w grę wynosi 30-45 minut. Zdecydowanie możemy tę grę zaliczyć do przygodowych, familijnych, a jednocześnie logicznych gier planszowych.

Pokój 25 to fajna gra planszowa nie tylko dla dzieci. Zabawa polega na tym, że gracze sa zamknięci w budynku, a każde z pomieszczeń ma czworo drzwi. Celem jest oczywiście znalezienie pokoju 25! Gracze na swojej drodze napotykają przeszkody w postaci strażników, dodatkowym urozmaiceniem gry jest fakt, że nie każdy chce uciec z tego więzienia.

Najlepsze gry planszowe - Pokój 25
Autor: materiały prasowe Najlepsze gry planszowe - Pokój 25, Rebel, cena 75 zł

19. 7 cudów świata

Zobacz ofertę

7 cudów świata to gra o o rozwoju cywilizacji, przeznaczona dla dzieci od 10, roku życia. Każdy z graczy ma szansę zosta c przywódcą jednego z siedmiu miast antycznych. Zabawa polega na zbieraniu surowców z ziemi, nawiązywaniu kontaktów handlowych i tworzeniu wojska. 

20. Fauna

Zobacz ofertę

Fauna to fajna gra planszowa nie tylko dla dzieci. Przy niej cała rodzina może miło spędzić czas, a dodatkowo zdobyć wiedzę o zwierzętach. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 10. roku życia i polega na odgadywaniu informacji dotyczących różnych, egzotycznych zwierząt. Dzięki grze dowiesz się ile waży i mierzy np. Salamandra. 

Polecamy: "Jednym słowem". Gra niebanalnych skojarzeń!
Jednym słowem, Rebel

Autor: materiały prasowe

materiał partnera

Jak przekazać komuś podpowiedź, aby była ona trafna, niepowtarzalna i na dodatek złożona tylko z jednego słowa? Już niebawem będzie okazja, żeby się przekonać!

"Jednym słowem" to gra skojarzeniowa oparta na współpracy. Podczas zabawy losowane jest słowo, do którego podpowiedzi będziemy musieli wymyślać. Ale uwaga: każdy z nas będzie mógł użyć tylko jednego słowa!

Najlepsze gry planszowe - Fauna
Autor: materiały prasowe Najlepsze gry planszowe - Fauna, Rebel, cena 129 zł

Gry planszowe od 12 lat

21. Taboo

Zobacz ofertę

Gra Taboo zdecydowanie należy do najlepszych gier planszowych, świadczą o tym chociażby opinie użytkowników gry. Zabawa przeznaczona jest od 12. roku życia, ale nieco młodsze dzieci też mogą w nią grać. Zasady gry opierają się na tym, że musimy za pomocą słów okreslić słowo, które mamy na karcie do gry, ale nie możemy użyć do tego żadnego z zakazanych słów, które są tabu. Dzięki grze uzywamy wyobraźni, wiedzy i poszerzamy zasób słownictwa. Taboo to fajna gra planszowa nie tylko dla dzieci. 

Gra planszowa Taboo
Autor: materiały prasowe Gra planszowa Taboo, Hasbro, cena 90 zł
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza