Sposoby na jesienną nudę dla dzieci. 7 pomysłów na kreatywne zabawy z dzieckiem

2020-11-04 13:31

Jesień za oknem, nie można wyjść na dwór, na dokładkę grozi nam ponowny lockdown. Jak spędzać z dzieckiem jesienne popołudnia i wieczory? Oto kreatywne zabawy z dzieckiem, które nie tylko rozwijają, ale też zacieśniają więzy rodzinne. Sprawdźcie 7 pomysłów na zabawy z dzieckiem - oto najlepsze sposoby jesienną nudę!

Jeśli na zewnątrz pogoda nie sprzyja spacerom, albo nie można wychodzić z domu z powodu kwarantanny, spróbuj zorganizować kreatywną zabawę dla dzieci w domu. Raczej nie pozwalaj im od razu siadać do komputera lub grać na tablecie. Postaraj się wymyślić ciekawe zajęcia dla dzieci, które pomogą im w rozwoju i zdobywaniu nowych umiejętności.

Spis treści

  1. Dlaczego warto walczyć z jesienną nudą?
  2. Co będzie ci potrzebne do zabawy z dzieckiem?
  3. Sposoby na jesienną nudę

Dlaczego warto walczyć z jesienną nudą?

Siedzenie w domu i wpatrywanie się w padający za oknem deszcz może doprowadzić tylko do chandry. Na szczęście jest wiele zalet zabawy z dziećmi w domu. Przede wszystkim, to doskonała okazja do wzmocnienia więzi między rodzicami a potomstwem. Możliwe również, że dziecko, dzięki wspólnie zorganizowanym grom, będzie chciało spędzać czas nie tylko przy zabawkach elektronicznych, ale też przy tych edukacyjnych np. gry planszowe.

Pamiętaj również, by, nawet jeśli na co dzień nie masz z mężem zbyt dużo czasu, znaleźć chociaż 30 minut dla swojej pociechy. To nie tak dużo, ale przecież ważniejsza jest jakość czasu, który spędzacie razem, a nie jego ilość. Zabawy z rodzicami to dla dziecka jeden z najlepszych sposobów na nudę. Postaw na gry i kreatywne zabawy edukacyjne, które pomogą twojemu dziecku nabywać nowe umiejętności.

Co będzie ci potrzebne do zabawy z dzieckiem?

Wszystko zależy od tego, w co chcecie się bawić. Jeśli waszymi sposobami na nudę okażą się prace manualne, takie jak rysowanie, malowanie czy modelowanie, potrzebne ci będą wszystkie przybory np. kredki, flamastry, farbki, blok rysunkowy, modelina lub plastelina. Jeżeli wolisz gry i kreatywne zabawy dla dzieci, wybierz klocki, puzzle oraz gry planszowe.

Pozwolą one kreować wyobraźnię dziecka oraz jego umiejętności. Dla niektórych świetną zabawą może być gotowanie z dzieckiem. W takim przypadku wystarczy uzbroić się w dobry humor i do dzieła! Pamiętaj, aby pozwalać dziecku robić tylko te proste rzeczy z użyciem bezpiecznych narzędzi, aby nie zrobiło sobie krzywdy.

Sposoby na jesienną nudę

Poniżej prezentujemy kilka naszych propozycji na zabawę z dzieckiem:

  • Rysowanie - to chyba jedno z ulubionych zajęć każdego dziecka. Pobudza wyobraźnię oraz kreatywność. Wystarczą tyko kredki i blok rysunkowy.
  • Malowanie - można się przy tym pobrudzić, co sprawia dziecku wiele radości (a jego rodzicom trochę mniej). Sięgnijcie po farby plakatowe oraz pędzelki lub własne dłonie i do pracy!
  • Modelowanie - to świetny rodzaj zabawy do tworzenia różnych zwierzątek lub postaci z bajek. Potrzebna jest jedynie modelina lub plastelina.
  • Klocki - dzięki nim możesz stworzyć z dzieckiem przeróżne budowle. Kto wie, może obudzi się w nim zmysł architekta i sam będzie wymyślał coraz to nowsze konstrukcje?
  • Puzzle - to zabawka, która zachęca do myślenia. Niektórzy naukowcy twierdzą, że dzieci, które potrafią układać różne układanki, w przyszłości szybciej uczą się czytać.
  • Gry planszowe - to idealna forma do wspólnego spędzania czasu. Nutka rywalizacji spowoduje świetną zabawę. Możesz kupić gry edukacyjne, dzięki którym twoje dziecko nabierze nowych umiejętności.
  • Gotowanie - wspólne pieczenie i gotowanie to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Z jednej strony będzie to dobra zabawa dla dzieci, a z drugiej przyrządzisz dla nich od razu coś do jedzenia. Ponadto pociechy na pewno będą chciały spróbować czegoś, co same zrobiły i pomóc ci następnym razem.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka

Zabawy z rodzicami - jakie korzyści wynikają z nich dla dziecka?

Czytaj także: 15 zabaw z niemowlakiem wspierających rozwój dziecka