Zagadki logiczne dla dzieci. Sprawdź, czy uda Ci się je rozwiązać! [PDF]

2020-07-07 12:52

Zagadki logiczne dla dzieci nie muszą być trudne. Najważniejsze to dostosować poziom trudności do wieku dziecka. Zobacz, jakie zagadki logiczne mogą spodobać się twojemu dziecku i sprawdź, czy sama umiesz je rozwiązać!

Zagadki logiczne dla dzieci
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zagadki logiczne także dla maluchów
  2. Dostosuj zagadki logiczne do wieku dziecka
  3. Zagadki logiczne bawią i uczą
  4. Przykłady zagadek logicznych dla dzieci

Zagadki logiczne to łamigłówki, czyli rodzaj rozrywki umysłowej. Zwykle odpowiedź w takich zagadkach jest jedna, a rozwiązaniem jest jej odnalezienie. W przypadku zagadek logicznych dla dzieci mamy do czynienia z prostszą forma łamigłówki, dostosowaną do wieku i możliwości zgadującego. Zagadki logiczne mogą przyjmować formę: rebusu, labiryntu, krzyżówki, zagadki słownej itd.

Zagadki logiczne także dla maluchów

Zagadki logiczne dla dzieci możemy podzielić na wiele stopni trudności. Z najprostszymi zagadkami logicznymi poradzi sobie przedszkolak, z tymi najtrudniejszymi – wyjątkowo inteligentny uczeń.

Czytaj: Zagadki dla dzieci o bajkach do druku

Zagadki dla dzieci o owocach do druku

Zagadki dla przedszkolaków: 6 zagadek do pobrania

Ćwiczenia na koncentrację u dziecka

5 pomysłów na wzmocnienie koncentracji u dziecka

Dostosuj zagadki logiczne do wieku dziecka

Najważniejsze jest, by dostosować zagadkę logiczną do wieku i zainteresowań dziecka – łamigłówki, by były skuteczne – muszą być rozwiązywane przez dzieci z przyjemnością. Odkrywanie rozwiązań dostarcza mnóstwa radości, dlatego jest najlepszą motywacją do sięgania po kolejne zagadki.

Zagadki logiczne bawią i uczą

Zagadki logiczne mają tylko pozytywny wpływ na dzieci. Rozwijają je intelektualnie, pogłębiają ważne umysłowe umiejętności – pamięć, koncentrację, spostrzegawczość, kojarzenie, dedukcję, przetwarzanie informacji, inteligencję matematyczną itd. Łamigłówki są świetną techniką nauczania poprzez zabawę i wspierają rozwój umysłowy oraz edukację dziecka.

Czytaj: Zabawy dla trzylatka. Pomysły na zabawy edukacyjne dla trzylatka

Zabawy dla przedszkolaka. Pomysły na zabawy dla dzieci w domu i na spacerze

Przykłady zagadek logicznych dla dzieci

Pewien człowiek musi przepłynąć rzekę łodzią z wilkiem, kapustą i kozą. W łodzi zmieści się tylko jeden ładunek, dlatego trzeba przepłynąć rzekę kilka razy. Problem w tym, że jeśli człowiek zostawi samych wilka i kozę – wilk zje kozę, a jeśli zostawi same kozę i kapustę, to koza zje kapustę. Jak to rozwiązać, by nic takiego się nie przydarzyło?

-------

Dokończ zdania, by były poprawne:

Zegar ma się tak do czasu, jak termometr do......Źrebak ma się tak do klaczy, jak niemowlę do........Ciemne ma się tak do jasnego, jak szerokie do...............Kwaśne ma się tak do cytryny, jak słone do...............Siedzieć ma się tak do krzesła, jak spać do......

----Wykreśl niepasujące słowa:

samochód, motor, rower, samolot, butjaszczurka, kwiat, ptak, ślimak, świnkalodówka, czajnik, garnek, lustro, łyżka, kuchenkagrać w piłkę, skakać, biegać, siedzieć, jeździć na rowerzemuzyka, książka, notes, gazeta, album, zeszyt

----Znajdź w pamięci słowa zaczynające się od:

JAKOPSTOPRA

----

Pomyśl i oblicz:

Mam tyle sióstr ilu braci,ale moi bracia mają o połowę mniej braci niż sióstr.Ile nas jest?

----Krótkie zagadki na logiczne myślenie:

Gdzie brzoskwinia ma „p”?Który miesiąc jest najkrótszyGdzie butelka ma dwa „k”?Jakie jest słowo z czterema literami „o”?Kiedy czwartek jest przed środą?

----

Pobierz Zagadki logiczne dla dzieci do druku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza