Alergia na psa u dziecka: objawy, odczulanie

2018-10-10 12:56

Alergia na psa u dziecka może objawiać się dolegliwościami ze strony układu oddechowego, ale i skórnymi. Zobacz, jakie są dokładne objawy alergii na sierść psa i czy odczulanie jest skuteczne?

Alergia na psa
Autor: Getty images

Spis treści

 1. Dlaczego dziecko ma alergię na sierść?
 2. Jak rozpoznać alergię na psa?
 3. Jakie są rodzaje alergii na psa?
 4. Jakie są objawy alergii wziewnej na psa?
 5. Jakie są objawy alergii kontaktowej na psa?
 6. Czy wiesz, czym jest alergia na słońce? WIDEO
 7. Na czym polega leczenie alergii na sierść?

Alergia na psa to tak naprawdę uczulenie na białka znajdujące się na jego sierści, skórze, ale również w wydzielinach, takich jak mocz czy ślina.

Substancje te wywołują reakcje alergiczne u bardzo wielu osób. Dlatego kupno psa do domu, w którym przebywa dziecko jest zawsze ryzykowne.

O czym przeczytasz:

 1. Dlaczego dziecko ma alergię na sierść?
 2. Czy to uczulenie?
 3. Objawy alergii na psa
 4. Leczenie alergii na sierść
 5. Na czym polega odczulanie?

Dlaczego dziecko ma alergię na sierść?

Alergia to nadwrażliwość organizmu na alergen. Może nim być jakiś składnik żywności, ale również substancja dostająca się do organizmu drogą oddechową.

Tak jest w przypadku alergii na sierść psa, a dokładnie na białka znajdujące się w zwierzęcej skórze oraz wydzielinach, takich jak ślina czy mocz. Organizm w kontakcie z alergizującym białkiem reaguje dolegliwościami ze strony układu oddechowego lub skórnymi.

Czytaj:

Po czym poznać, że dziecko ma alergię?

Pies dla alergika: jakie rasy psów są odpowiednie dla dzieci z alergią?

Jak rozpoznać alergię na psa?

Nie każdy katar czy wysypka oznacza alergię. Aby sprawdzić, czy dziecko jest alergikiem, należy wyeliminować podejrzany czynnik, który naszym zdaniem wywołuje u malca niepożądane objawy. W przypadku podejrzenia, że dziecko cierpi na alergię na psa, warto przez jakiś czas odizolować je od zwierzaka.

Ustąpienie objawów może sugerować, że ich źródłem jest alergen znajdujący się na psiej skórze czy w jego wydzielinach. Jeśli izolacji nie uda się przeprowadzić, warto zgłosić się do alergologa.

Przeprowadzi on testy skórne: na rączkę malca nałoży kilkanaście alergenów i leciutko nakłuje pod nimi skórę. Po kilkunastu minutach na skórze pojawią się – lub nie – zaczerwienienia i bąble oznaczające uczulenie na dany alergen.

Czytaj:

Testy alergiczne: skórne, z krwi, prowokacyjne

Jakie są rodzaje alergii na psa?

Alergia na sierść może mieć charakter alergii wziewnej (dziecko wdycha alergeny razem z powietrzem) albo kontaktowej (malec głaszcząc psa naraża skórę na kontakt z alergenem). Alergeny przedostają się również przez spojówki.

Jakie są objawy alergii wziewnej na psa?

Objawy alergii wziewnej na sierść to: 

 • wodnisty katar
 • łzawienie oczu, 
 • trudności z oddychaniem 
 • ataki astmy

Czytaj:

Alergia wziewna u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Jakiej rasy psa wybrać dla dziecka?

Jakie są objawy alergii kontaktowej na psa?

Alergia kontaktowa objawia się najczęściej wystąpieniem:

Reakcja organizmu na sierść psa może pojawić się natychmiast, ale również po kilku godzinach lub dniach. Wszystko zależy od wrażliwości organizmu.

Czy wiesz, czym jest alergia na słońce? WIDEO

Na czym polega leczenie alergii na sierść?

Najlepszym lekiem na alergię jest wyeliminowanie alergenu, czyli unikanie kontaktu z psem. Warto przy tym wspomnieć, że uczulają wszystkie psy, także te, które mają włosy zamiast sierści (panuje przekonanie, że rasy posiadające włosy nie są groźne dla alergików).

Alergenem jest bowiem nie sam włos, ale kilkadziesiąt białek znajdujących się w złuszczonym naskórku, ślinie czworonoga. Jeśli nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie kontaktu z psem, można tylko łagodzić objawy uczulenia lekami przeciwalergicznymi wypisanymi przez lekarza lub zastosować odczulanie.

Czytaj:

Bernardyn - troskliwy opiekun dziecka

Berneński pies pasterski - co warto wiedzieć o berneńczyku

QUIZ Najdziwniejsze zwierzęta świata. To jeden z najtrudniejszych quizów

Pytanie 1 z 10
Samogłów to: