Bóle głowy u dzieci: przyczyny, niepokojące objawy, zapobieganie [WYWIAD]

2016-01-25 15:03

Bóle głowy u dziecka mogą być objawem wielu chorób. Co powinno szczególnie zaniepokoić rodzica? Czy dziecko może cierpieć na ból głowy? O odpowiedzi na te i inne pytania poprosiliśmy dr n. med. Małgorzatę Bilską z placówki medycznej Scanmed.

ból głowy u dziecka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Bóle głowy u dziecka mogą być spowodowane różnymi przyczynami, np. kłopotami ze wrokiem, zbyt długim przesiadywaniem przed komputerem.

Spis treści

  1. Ból głowy kojarzy się raczej z osobami dorosłymi. Czy jednak może pojawić się również u małych dzieci?
  2. Co wywołuje bóle głowy u dzieci?
  3. Jakie objawy mogą wskazywać na ból głowy u niemowlęcia?
  4. A czy dziecko może mieć migrenę?
  5. Czy ból głowy u dziecka może wiązać się z niehigienicznym trybem życia, np. częstym i długim siedzeniem przed telewizorem?
  6. Polecamy wideo: Jak rozpoznać ból u niemowlaka?

Ból głowy kojarzy się raczej z osobami dorosłymi. Czy jednak może pojawić się również u małych dzieci?

dr n. med. Małgorzata Bilska: Obserwacje pacjentów oraz rozmaite badania potwierdzają, że ból głowy nie dotyczy tylko dorosłych. Innymi słowy, może dotyczyć pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. Należy pamiętać, że ból głowy sam w sobie jest objawem, a nie – jak się czasem mylnie sądzi –  jednostką chorobową.

Co wywołuje bóle głowy u dzieci?

Jedną z przyczyn bólów głowy u dzieci są zaburzenia homeostazy ośrodka układu nerwowego. Taki symptom występuje np. w przebiegu procesów zapalnych czy naczyniopochodnych. Bóle głowy u dzieci mogą  również występować w chorobach ogólnoustrojowych, np. w nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach endokrynologicznych, próchnicy zębów, chorobach zatok przynosowych lub też niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza. Jak widać, spektrum objawu, jakim jest często bagatelizowany ból głowy, może pojawić się w przebiegu wielu dolegliwości, i co ważne – występuje nie tylko u dorosłych pacjentów, ale i u najmłodszych z nich.

Jakie objawy towarzyszące bólom głowy u dziecka powinny skłonić rodzica do konsultacji z lekarzem?

Przewlekle bóle głowy u dzieci, którym towarzyszą wymioty, mogą być objawem alarmowym  poważnych chorób, w tym np. guzów mózgu. Dlatego zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza. A już na pewno trzeba udać się do specjalisty, gdy bólom głowy u dziecka towarzyszą inne objawy neurologiczne, tj. zaburzenia równowagi czy niedowłady kończyn. Tego typu symptomom zawsze powinna towarzyszyć wnikliwa i szeroka diagnostyka. Pilnej konsultacji wymaga też pojawiający się nagle, bardzo silny ból głowy, który nie ustępuje po podaniu leków przeciwbólowych. W takich przypadkach nie należy zwlekać, gdyż opóźnienie interwencji lekarskiej może być nie tylko groźne dla zdrowia, ale i życia dziecka.

Zobacz:

Urazy głowy u dzieci - co zrobić, by ich uniknąć?

Zespół Alicji w Krainie Czarów, czyli rzeczywistość w krzywym zwierciadle

Elektrolity na wagę złota

Jakie objawy mogą wskazywać na ból głowy u niemowlęcia?

U małych dzieci ból głowy będzie dawał objawy nieswoiste tj. niepokój, rozdrażnienie, niechęć do jedzenia, wymioty. Starsze dzieci będą mówiły wprost o swoich dolegliwościach. Najczęstszą przyczyną takich objawów mogą być  choroby infekcyjne przebiegające z gorączką.

A czy dziecko może mieć migrenę?

Tak, zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały bóle głowy o charakterze migrenowym. Takie rozpoznanie można postawić po wykonaniu pełnej diagnostyki neurologicznej bólów głowy u dziecka, w tym diagnostyki neuroobrazowej (tomografia, rezonans magnetyczny mózgu). Ból pulsujący, połowiczy, z nudnościami, światłowstrętem może wskazywać na migrenowy charakter.

Jak wybrac okulary korekcyjne dla dziecka?

Czy ból głowy u dziecka może wiązać się z niehigienicznym trybem życia, np. częstym i długim siedzeniem przed telewizorem?

Ogólne zmęczenie czy rozdrażnienie, a także bóle głowy mogą występować także u dzieci z nierozpoznanymi wadami wzroku. Objawy te są również charakterystyczne dla dzieci spędzających zbyt dużo czasu przed telewizorem, komputerem czy tabletem. Wreszcie, szczególnie trudną diagnostycznie grupą są pacjenci z psychogennymi bólami głowy związanymi z problemami szkolnymi lub rodzinnymi. Jak widać, u przyczyn bólów głowy u dzieci mogą stać różne schorzenia. Dlatego jeszcze raz przypomnimy rodzicom, aby obserwowali swoje pociechy, a niepokojące objawy połączone bezpośrednio z deklarowanymi czy nie bólami głowy konsultowali z lekarzem.

Polecamy wideo: Jak rozpoznać ból u niemowlaka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza