Co pyli w czerwcu? Alert dla alegików na początek lata i rady na walkę z alergenami

2021-05-18 10:55

Alergia to bardzo podstępna dolegliwość. By móc z nią walczyć, konieczna jest znajomość alergenów, które atakują w danym okresie w roku. Co dokuczać będzie alergikom na początku lata. Podpowiadamy, co pyli wczerwcu.

Alergie na pyłki traw
Autor: Getty Images co pyli w czerwcu

Według danych Ośrodka Badań Alergenów Środowiskowych, czerwiec w Polsce to jeden z najtrudniejszych miesięcy dla alergików. W całym kraju bowiem, przypada najintensywniejsze pylenie traw. Na nich jednak nie koniec, bo pylą też grzyby mikroskopowe, niektóre drzewa i krzewy, oraz byliny. Sprawdź, co pyli w czerwcu i jak radziś sobie z alergią w tym miesiącu. 

Spis treści

  1. Co pyli w czerwcu - trawy i zboża
  2. Co pyli w czerwcu - byliny
  3. Co pyli w czerwcu - drzewa i krzewy
  4. Co pyli w czerwcu - grzyby mikroskopowe
  5. Jak sobie pomóc, będąc alergikiem w czerwcu

Co pyli w czerwcu - trawy i zboża

W czerwcu przypada apogeum pylenia traw, alergia może się zatem nasilić. Alergeny te są wówczas silne w całym kraju. Problem nasila się, ponieważ w czerwcu pylą także trawy uprawne, np. żyto, które kwitnie w maju i przez pierwszych 10 dni czerwca.

Trawy to wyjątkowo uciążliwy alergen. Badacze twierdzą, że w szczytowym momencie, pylenie traw dotyka nawet osoby, które nie są na nie uczulone. 

Co pyli w czerwcu - byliny

Czerwiec to miesiąc silnego pylenia wszelkich chwastów, które rosną wśród traw, zarówno w miastach, jak i na wsiach. Ciężko ich unikać. Na początku lata najbardziej uciążliwe są babka lancetowata, szczaw, komosa i pokrzywy. Pokrzywy kwitną od maja do września. Na szczęście ich pylenie nie przynosi tak wielu negatywnych i tak uciążlwych skutków, co pylenie traw.

Czytaj także: Alergia na kurz i roztocza u dzieci: jak rozpoznać alergię i jak sobie z nią radzić?

Objawy alergii u dziecka: po czym poznać, że niemowlę ma alergię?

Co pyli w czerwcu - drzewa i krzewy

W czerwcu, drzewa pylą dużo mniej intensywnie niż w maju. Nie dadzą więc tak bardzo "w kość" alergikom. W powietrzu wciąż utrzymują się pyłki lipy i czarnego bzu, ale w niewielkich stężeniach. Spacer w parku będzie więc lepszym pomysłem niż po łąkach. 

Co pyli w czerwcu - grzyby mikroskopowe

Chodzi o odmiany Cladosporium oraz Alternaria. Stężenie ich pyłków w powietrzu, zwłaszcza pod koniec miesiąca jest wysokie. Ostatni tydzień czerwca rozpoczyna agresywne pylenie, które zakończy się dopiero we wrześniu

Czytaj także: Przeziębienie, czy alergia: jak rozpoznać, czy dziecko jest przeziębione, czy ma alergię?

Alergia - czy to choroba dziedziczna - 6 naukowych faktów, które to potwierdzają

Jak sobie pomóc, będąc alergikiem w czerwcu

Są pewne sprawdzone metody, by zmniejszyć działanie alergenów. Trzymając się tych zasad można zminimalizować katar, zapalenia spojówek itp. Oto one:

  • Pozostawać w pomieszczeniach między 5 a 8 rano i pomiędzy 17, a 19 popołudniu. W tych godzinach najbardziej pylą trawy.
  • Unikać długich spacerów w pogodne letnie dni, które następują po ciepłych letnich deszczach - wtedy najbardziej pylą grzyby mikroskopowe.
  • Starać się nie chodzić na łąki i pola w czerwcu - tam stężenie alergenów jest największe.
  • Możliwie zaplanować na czerwiec urlop nad morzem - tam stężenie alergenów jest najmniejsze, zwłaszcza na plażach.
  • Chodzić dużo w okularach przeciwsłonecznych - blokują one alegenom drogę do spojówek. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza