Co robić, gdy dziecko zostanie pogryzione przez meszki?

2021-05-14 14:59

Meszki to natrętne owady – trudno się przed nimi obronić, bo często występują masowo, a dzięki świetnemu wzrokowi, z łatwością odnajdują swoją ofiarę. Jak chronić dziecko przed bolesnymi ugryzieniami meszek? Czy ugryzienia meszek są groźne?

Co robić, gdy dziecko zostanie pogryzione przez meszki?
Autor: Getty images Czy ugryzione przez meszki jest groźne?

Meszki - fachowa nazwa to bolimuszki. Dla nas niebezpieczne są - podobnie jak w przypadku komarów – samice meszek, których aparat gębowy jest przystosowany do rozcinania skóry, rozrywania tkanki i wysysania krwi.

Ugryzienia meszek są bardziej bolesne niż ukłucia komarów – nawet dla dorosłego są trudne do zniesienia... co dopiero dla dziecka. Jak uniknąć ugryzienia meszek?

Spis treści

  1. Kiedy meszki są groźne?
  2. Ugryzienia meszek - objawy
  3. Co robić, gdy dziecko zostanie pogryzione przez meszki

Kiedy meszki są groźne?

Meszki najsilniej atakują latem: w lipcu i w sierpniu. należą do muchówek. To ich okres lęgowy, a mszyce potrzebują krwi do wydania potomstwa.

Szczególnie trzeba chronić prze nimi niemowlęta, u których może wystąpić alergia na enzymy zawarte w ślinie meszek. Niestety trudno się przed nimi chronić, ponieważ nie boją się preparatów na owady.

Ugryzienia meszek - objawy

Po ugryzieniach meszek pozostaje wyraźny ślad, dlatego że ślina tych owadów zawiera substancje drażniące, które razem z krwią szybko roznoszą się po całym organizmie i mogą być przyczyną poważnych dolegliwości, takich jak: obrzęki i wysoka gorączka. Jeżeli wokół nakłuć pojawią się odczyny zapalne, nie wolno ich lekceważyć, bo mogą się skończyć zakażeniem.

Co robić, gdy dziecko zostanie pogryzione przez meszki

Jeśli dziecko zostanie ugryzione przez meszki ranki należy zdezynfekować. By zmniejszyć swędzenie:

  • użyjmy np. żelu z apteki, działającego znieczulająco i ochładzająco. Niektóre żele chłodzące i łagodzące skutki ukąszeń komarów mogą być stosowany także u niemowląt
  • ulgę przyniesie też przyłożenie kostki lodu. Jeżeli rozdrapiemy swędzące miejsca, najlepiej posmarować je gencjaną, aby nie dopuścić do zainfekowania
  • możemy też zastosować domowy sposób – wystarczy na swędzące miejsca po ukąszeniu meszek przyłożyć plaster cebuli. Od razu przestaje swędzieć
  • zastosuj wapno w formie tabletek musujących, nasącz nim gazę i przyłóż ją dziecku do miejsca po ukąszeniu.

W przypadku gdy dziecko zostanie pogryzione przez wiele meszek, koniecznie wybierz się z nim do lekarza.

Czytaj również: Komary – jak chronić niemowlaka przed ukąszeniami komarów?

Preparaty na komary i kleszcze w ciąży - szukamy bezpiecznych produktów dla przyszłych mam

Pułapka z plastikowej butelki na osy, muchy i inne owady