ALERGIA U DZIECKA: czy ODCZULANIE to skuteczna forma walki z ALERGIĄ?

2014-06-25 11:50

Szacuje się, że do 2020 roku co drugie dziecko będzie cierpiało na alergiczny nieżyt nosa. Alergia u dziecka to coraz częstszy problem, ale na szczęście można z nią skutecznie walczyć. Czy warto wybrać się na odczulanie? Czy jest ono skuteczną formą walki z alergią? Jaką metodę wybrać?

Alergia
Autor: thinkstockphotos.com Odczulanie dziecka można przeprowadzić na dwa sposoby: podawać mu zastrzyki albo tabletki i krople podjęzykowe. Obie metody są równie skuteczne.

Spis treści

  1. Alergia u dziecka: warto odczulać?
  2. Alergia u dziecka: którą metodę odczulania wybrać?
  3. Szczepionki podjęzykowe zwalczą alergię u dziecka
  4. Alergia u dziecka: wybrać krople czy tabletki?

Zwiększające się zanieczyszczenie środowiska, napakowane chemią i konserwantami jedzenie, stres, pośpiech - wszystkie te czynniki przyczyniają się do występowania alergii. Alergia u dziecka to coraz częstszy problem - obecnie uczulone jest co czwarte dziecko w wieku powyżej sześciu lat i co trzecie w wieku powyżej dwunastu lat. Szacuje się, że do 2020 roku już co drugie dziecko będzie cierpiało na alergiczny nieżyt nosa.

Alergia u dziecka: warto odczulać?

Aby wygrać z alergią u dziecka należy odczulić dziecko. Po wystąpieniu objawów (katar, kichanie, załzawione oczy) koniecznie trzeba udać się do lekarza, który powinien dać skierowanie do alergologa. Po przeprowadzeniu badań alergolog stwierdzi, na co uczulone jest dziecko i zaleci najskuteczniejsze formy leczenia. Właściwie są one dwie: zastrzyki i szczepionki podjęzykowe.

Alergia u dziecka: którą metodę odczulania wybrać?

Rodzice często decydują się na zastrzyki, ponieważ wierzą, że tylko one mogą skutecznie zwalczyć alergię u dziecka. - Często jest tak, że dzieci boją się zastrzyków, ale rodzice bardziej „wierzą” w ich skuteczność. Sam rytuał związany z wizytą u lekarza i ukłuciem, czyli podaniem leku pod skórę, odbierany jest, jako coś bardziej skutecznego niż krople, czy tabletki podawane pod język – mówi dr Zawadzka-Krajewska.

Czytaj także: Jak przystosować DOM dla DZIECKA Z ALERGIĄ?

I choć zastrzyki są równie skuteczne, co szczepionki podjęzykowe, mogą wywołać efekt uboczny w postaci traumy u dziecka. Aby zwalczyć alergię u dziecka, nie trzeba go kłuć i straszyć igłą - to może wywołać tylko niepotrzebny lęk przed bólem i przed lekarzami w ogóle. Niektóre dzieci tak się boją wizyt i kłucia, że zaczynają się uwsteczniać i moczą się w nocy.

Szczepionki podjęzykowe zwalczą alergię u dziecka

Udowodniono, że szczepionki podjęzykowe działają tak samo jak zastrzyki, a są mniej inwazyjną metodą odczulania dziecka niż zastrzyki. Szczepionka skutecznie zwalcza alergię u dziecka, a ma przystępną formę tabletek lub kropli, które podaje się na błonę śluzową pod językiem. Takie odczulanie odbywa się w domu, nie trzeba więc poświęcać czasu na dojazdy do lekarzy. Tabletki lub krople podaje się rano, na czczo, trzyma 2 minuty pod językiem, po czym połyka.

Alergia u dziecka: wybrać krople czy tabletki?

Osoby, które są uczulone na roztocza i inne całoroczne substancje, muszą korzystać z kropli. W takiej sytuacji, aby skutecznie zwalczyć alergię u dziecka, powinno się przez cały rok przeprowadzać odczulanie. Terapia powinna trwać minimum trzy lata.

W przypadku uczuleń sezonowych, np. na pyłki traw, można skorzystać z tabletek. Taka terapia rozpoczyna się na kilka miesięcy przed sezonem pylenia, a pełną skuteczność osiąga się po trzech cyklach odczulania dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza