Dieta przy infekcji rotawirusowej - czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?

2023-02-16 10:17

Grypa żołądkowa to potoczna nazwa infekcji wywołanej przez rotawirusy. Biegunka, wymioty, gorączka wyczerpują organizm dziecka i mogą prowadzić do odwodnienia. Dlatego tak ważna w czasie infekcji jest właściwa dieta. Czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej, żeby szybko wróciło do zdrowia?

Dieta przy infekcji rotawirusowej
Autor: Getty images Czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?

Biegunka i wymioty - objawy rotawirusa u dzieci bardzo wyczerpują organizm. Karmienie dziecka w czasie infekcji rotawirusowej musi być więc bardzo rozsądne. Na pewno dziecko będzie miało zmniejszony apetyt. W przypadku bardzo silnych wymiotów podawanie niewłaściwych posiłków w zbyt dużej ilości też nie jest wskazane.

Jaka powinna być dieta przy infekcji rotawirusowej i czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?

Spis treści

 1. Dieta przy rotawirusie - nie dopuść do odwodnienia!
 2. Dieta przy biegunce rotawirusowej u dzieci
 3. Czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?
 4. Co pić przy biegunce rotawirusowej?
Rotawirusy

Dieta przy rotawirusie - nie dopuść do odwodnienia!

Nie ma leku, który zwalcza wirusa grypy żołądkowej – kuracja polega na łagodzeniu objawów i niedopuszczeniu do odwodnienia organizmu, co przy ostrej biegunce lub wymiotach może nastąpić bardzo szybko. Trzeba stale uzupełniać płyny i elektrolity. Zanim podasz dziecku jakikolwiek lek, skonsultuj jego podawanie z lekarzem i czytaj ulotki!

W aptece są specjalne preparaty do rozcieńczania wodą, można też przygotować taki napój w domu (letnia woda z cukrem i solą). Przy biegunce pomocny może być węgiel leczniczy albo leki przeciwbiegunkowe, zawierające np. loperamid (po 6. r. ż.) czy nifuroksazyd; niektórym osobom pomaga ciepła, odgazowana cola.

Gdy objawem choroby są wymioty, można ratować się, zażywając mleczko zobojętniające (jak np. przy zgadze). W każdym przypadku zalecana jest także bardzo restrykcyjna dieta.

Dieta przy biegunce rotawirusowej u dzieci

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna. Niewskazane jest więc podawanie surowych warzyw czy owoców, soków, napojów kolorowych i gazowanych, produktów wysokoprzetworzonych (sosów, mrożonych dań), słodyczy, cukrów. W czasie choroby rotawirusowej najlepiej sprawdzają się lekkie produkty, które wchłaniają wodę i mają działanie zapierające.

Czytaj również: Wzmocnienie odporności u dziecka: szczepienia na grypę, ospę, rotawirusy

Dieta lekkostrawna: co jeść? Zasady, jadłospis, dozwolone produkty

Czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?

 • kleik ryżowy
 • marchwiankę - zupa z gotowanej marchwi i ryżu, bez dodatków przypraw
 • zupę z dyni i ziemniaków - lekka zupa z marchwi, dyni i ziemniaków
 • gotowany ryż z jagodami
 • kaszę mannę na wodzie
 • rosół z kury
 • chude mięso - kurczaka, indyka
 • sucharki
 • pieczywo pszenne (tzw. białe) z wędliną drobiową
 • kisiel z jagód

Co pić przy biegunce rotawirusowej?

 • jak najwięcej wody
 • lekka herbatka z mięty
 • herbatka z kopru włoskiego
Co trzeba wiedzieć o rotawirusach?

Rotawirusy to bardzo groźne patogeny, które wywołują ostrą, wodnistą biegunkę (oddawaną nawet kilkanaście razy dziennie), wysoką gorączkę (sięgającą nawet 40 st. C) i infekcje górnych dróg oddechowych. Nie należy ich lekceważyć, z powodu rotawirusów każdego roku do szpitala trafia 20-30 tys. dzieci.

Szczepienie przeciw rotawirusom należy wykonać pomiędzy 6. a 24. tygodniem życia dziecka. Jest to szczepionka doustna. Nie istnieje lepsza forma profilaktyki przeciwko rotawirusom. Jednak nawet szczepienie może niedostatecznie chronić dziecko, jeśli nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad higieny - mycia rąk, dezynfekcji smoczków i butelek (w przypadku małych dzieci) - uważnego korzystania z toalety, np. spuszczania wody przy zamkniętej desce.

Czytaj: Szczepienia niemowląt: poznaj aktualny kalendarz szczepień

Biegunka u dzieci. Przyczyny i leczenie rozwolnienia u dzieci

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza