Biegunka u niemowlaka: jak pomóc dziecku? 5 sposobów na biegunkę

2020-01-04 21:42 Katarzyna Hubicz, konsultacja: dr n. med. Marek Pleskot, pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Biegunka u niemowlaka to jedna z niewielu dolegliwości, przy której diagnozę mogą postawić sami rodzice. Jak postępować, kiedy w pieluszce co rusz pojawia się wodnista kupa? Kiedy trzeba odwiedzić lekarza podczas biegunki u niemowlaka?

Posłuchaj, jak pomóc dziecku, gdy dokucza my biegunka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Biegunka u dziecka to jedna z tych przypadłości okresu niemowlęcego, przez które po prostu trzeba przejść. Biegunka u niemowlaka może mieć bowiem różne przyczyny – w tym także wirusową – dlatego bardzo trudno jej uniknąć. Często nazywa się ją złem koniecznym, bo choć jest męcząca i może wywoływać groźne dla zdrowia dziecka objawy odwodnienia, to jednak jej zadaniem jest „wypłukanie” z jelit toksyn, dzięki czemu organizm ma szansę uniknięcia poważniejszej infekcji.

Biegunka u niemowlaka: objawy

Po czym poznać, że niemowlę ma biegunkę? Jeśli dziecko jest karmione piersią, mamy z nią do czynienia wówczas, kiedy oddaje luźne, wodniste stolce częściej niż zwykle (czasem z domieszką śluzu), a przy tym płacze, wyraźnie źle się czuje, ma podwyższoną temperaturę. Sprawa jest łatwiejsza, gdy niemowlak jest karmiony sztucznie – jeśli w ciągu 12 godzin odda kilka, kilkanaście półpłynnych stolców, od razu wiadomo, że mamy do czynienia z biegunką u niemowlaka

Z niemowlęciem, które ma biegunkę, trzeba zostać w domu. Nie tylko dlatego, że w sklepie czy na spacerze trudno zmienić dziecku zabrudzoną pieluszkę i umyć potem ręce. Przyczyną biegunki u niemowlaka mogą być wirusy (np. rotawirus), i wtedy wychodząc z dzieckiem nawet na chwilę, można zarazić innych. Poza tym większość maluchów jest wtedy silnie osłabiona i potrzebuje ciszy oraz spokoju, które trudno zapewnić im na dworze.

Zobacz: Bulgotanie w brzuchu u niemowlaka - kiedy wymaga konsultacji z lekarzem?

Biegunka u niemowlaka: leczenie

Czy trzeba iść do lekarza, gdy niemowlak ma biegunkę? Lepiej tak, bo czasem biegunka u niemowlęcia jest objawem poważniejszych dolegliwości, a tylko lekarz może właściwie rozpoznać, z czym macie do czynienia, prawidłowo ocenić stan dziecka (zwłaszcza to, czy zagraża mu odwodnienie) i dobrać ilość płynu nawadniającego. Do pediatry koniecznie trzeba pojechać – i to jak najszybciej – z malcem poniżej 6. miesiąca życia.

Starsze niemowlę można próbować leczyć samemu, jednak nie jest to wskazane – lepiej dla pewności odwiedzić lekarza. Do pediatry ze starszym niemowlakiem trzeba pojechać natychmiast, gdy w stolcu pojawi się krew, gdy dziecko ma objawy odwodnienia, malec dodatkowo ma wysoką gorączkę albo biegunka się nasila, zamiast ustępować.

Biegunka u niemowlaka: jak uniknąć odwodnienia u dziecka

Nie dopuścić do odwodnienia u niemowlaka. To najważniejsze zalecenie. Czemu? Podczas biegunki malec, oddając często wodniste stolce, traci sporo wody. Może więc dojść do odwodnienia niemowlaka – stanu, kiedy zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Jest on groźny dla życia, a można go poznać między innymi po tym, że niemowlę ma suche wargi, język i błonę śluzową jamy ustnej, zapadnięte oczy, jego mocz ma ciemne zabarwienie i jest go wyjątkowo mało (silnie odwodnione niemowlę nie moczą pieluszki w ogóle).

Niemowlę może też płakać bez łez, być apatyczny albo rozdrażniony, a jego skóra będzie miała zmniejszone napięcie (jeśli weźmiesz ją w dwa palce i puścisz, nie od razu wróci na swoje miejsce). By do tego nie dopuścić, trzeba zapisywać, ile płynów malec przyjmuje, a ile traci. Na tej podstawie lekarz będzie wiedział, jaką dawkę płynów elektrolitowych trzeba podawać maluszkowi dodatkowo.

Płyny te określane są jako „doustne preparaty nawadniające”. Ich skład dopasowany jest do potrzeb organizmu dziecka mającego biegunkę. Tylko one wchłaniają się przez kosmki jelitowe podczas biegunki – inne płyny, w tym również woda, mogą „przelatywać” przez jelita. Ale niemowlę oczywiście trzeba dopajać w tradycyjny sposób. Jeśli karmisz piersią, jak najczęściej przystawiaj dziecko, a jeśli sztucznie, dawaj dziecku do picia przegotowanąi schłodzoną wodę. Lepiej poić malca często, ale małymi porcjami.

Biegunka u niemowlaka: dbaj o skórę pod pieluszką

Biegunka u niemowlaka sama w sobie jest bolesna – warto zatem zadbać, by nie przysporzyła dziecku dodatkowego bólu z powodu odparzonej pupy. Gdy niemowlak ma biegunkę często sprawdzaj więc stan pieluszki.

Podczas przewijania skórę najlepiej umyć ciepłą przegotowaną wodą (zwracaj uwagę, czy resztki kału nie ukryły się w fałdach skóry). Po myciu skórę trzeba delikatnie osuszyć (sprawdzają się jednorazowe ręczniki kuchenne) i natłuścić kremem albo maścią zapobiegającą odparzeniom. Jeśli pojawi się pieluszkowe zapalenie skóry – a więc zrobi się ona mocno czerwona, zaogniona – warto zasięgnąć porady lekarza.

Sposobem, który dobrze jest stosować przy pieluszkowym zapaleniu, jest wietrzenie pupy (zdejmujemy pieluszkę i pozwalamy przez jakiś czas pofikać maluszkowi bez niej), ale podczas biegunki jest to niemożliwe. Lekarz może przepisać wtedy maść, która pomoże zmniejszyć dolegliwość i zapobiec nadkażeniu podrażnionej skóry bakteriami znajdującymi się w kale.

Biegunka u niemowlaka: właściwa dieta dziecka

Zwykle podczas biegunki nie ma potrzeby zmiany diety – chyba że lekarz zaleci inaczej. Kiedyś na biegunkę u dzieci zalecano kilkugodzinną głodówkę, teraz jednak pediatrzy wychodzą z założenia, że nie ma takiej potrzeby, bo białko zawarte w mleku wspiera regenerację uszkodzonej błony śluzowej jelit. Innymi słowy: jedzenie tego, co do tej pory może przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.

Dlatego menu malca powinno wyglądać tak samo jak każdego dnia. Jedyna różnica to wielkość porcji. Muszą być mniejsze niż zwykle, ale za to podawane częściej. Nie zmuszajmy do jedzenia niemowlaka, który nie ma apetytu – chęć na posiłki wróci po chorobie. Jeśli dziecko jada już marchewkę, wodniste stolce można zagęścić, podając mu marchwiankę.

Można ją kupić gotową, można też zrobić samemu. 50 dag obranej i pokrojonej marchwi gotuj do miękkości w 1/2 litra wody z niewielką ilością soli, potem zmiksuj, uzupełnij wodę (tak by zupy było pół litra), znów zagotuj. Podawaj w niewielkich porcjach.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Marlena Michalczyk
|

Pod kontrolą lekarza, zeby mieć czas na przeprowadzenie badań u synka, a jednocześnie nie pogorszyć jego stanu ciągłą biegunką zastosowaliśmy mleko NAN bezlaktozowe. Uspokoiło brzuszek i wypróżnienia, uratowało nas przed szpitalem i pozwoliło na spokojnie znaleźć źródło problemu i wyleczyć je :)

Daniela Borkowska
|

ja podaję probiotyk, zawsze pomaga. Stosuję polski probiotyk w kroplach Diflos, ma ten sam skład co dwa razy droższy dicoflor, zawsze pomaga

Natalia Kruk
|

Najważniejsze jest podawać dziecku sporo picia i koniecznie probiotyki, które łagodzą bóle brzucha, po nich mija szybciej biegunka ale i odbudowuje się flora jelit. Daję dzieciom flostrum plus, nawet jak już minie choroba to jeszcze kilka tygodni przyjmują probiotyk. Dla mniejszych bobasków jest wersja w kropelkach :)

Artur
|

My podawaliśmy synkowi probiotyk i dużo płynów. Pani doktor poleciła i naprawdę nam się sprawdził, więc trafił na stałe do apteczki.

henkok
|

Smecta działa najlepiej, a przede wszystkim przynosi efekty. Kilkukrotnie dawaliśmy ją naszym dzieciom i się nie zdarzyło, żeby nie pomogło, chociaż wiadomo, że biegunka może wynikać z całkiem różnych przyczyn.

Julia
|

A co jeśli moja mała nie chce pic, jak dopajać takie dziecko? Od prawie tygodnia odmawia zjedzenia jakiegokolwiek pokarmu łyżeczka, tylko mleko i sok marchewkowy ale tylko czasami wypije sok... ma 9,5 miesiąca. Nie ma kupki co chwile ale jak już się pojawia 3-4 razy dziennie to jest bardzo wodnista. Humor ma dobry, apetyt na mleko tez. Jest strasznym niejadkiem i mam mega problem z dieta, do pewnego momentu jadła dobrze a teraz zaczęła raczkować i podanie jej czegokolwiek graniczy z cudem, jak zje 3 łyżeczki w ciągu dnia to skacze ze szczęścia....