Szczepienie na rotawirusy - wszystko o szczepionce na rotawirusy

2020-01-04 22:57

Szczepionka na rotawirusy mają jedną wadę – muszą być podane w stosunkowo wąskim „okienku” – między 6. a 24. tygodniem życia dziecka (lub 32 – to zależy od szczepionki). Jeśli więc chcesz uchronić dziecko przed grypą żołądkową, pamiętaj o podaniu szczepionki na rotawirusa w odpowiednim czasie. Szczepienie przeciwko rotawirusom nie jest bolesne, bo szczepionka jest podawana doustnie. Szczepienie na rotawirusy.

Szczepionka na rotawirusy - jakie mamy możliwości zaszczepienia dziecka? W tej chwili możemy wybrać jedną z dwóch szczepionek. Jedna jest dwudawkowa, druga trzydawkowa. Szczepionkę podaje się od 6. tygodnia życia. Niezwykle ważny jest odstęp pomiędzy podawaniem kolejnych dawek - powinna być zachowana co najmniej czterotygodniowa przerwa.

>>Rotawirusy – jak chronić dziecko przed zakażeniem rotawirusami?>>

Szczepionka na rotawirusy - szczepionka dwudawkowa

W tym przypadku szczepienie trzeba zakończyć przed upływem 24. tygodnia życia.

Szczepionka na rotawirusy - szczepionka trzydawkowa

Ostatnią dawkę tej szczepionki trzeba podać przed upływem 26. tygodnia życia.

Szczepionka na rotawirusy - czy jest bezpieczna?

Po szczepionce na rotawirusy mogą, ale nie muszą wystąpić powikłania poszczepienne - jak po każdej innej szczepionce, typu: zaburzenie żołądkowo-jelitowe, gorączka, rozdrażnienie. Jeśli dziecko źle znosi szczepienia, zawsze lepiej jest porozmawiać z lekarzem.

Dlaczego warto zaszczepić dziecko?

Szczepionki na rotawirusy chronią przed zakażeniem wywołanym przez najczęściej występujące szczepy rotawirusa występującego w Europie. Szczepionka nie daje całkowitej odporności. Chroni dziecko do 3. roku  życia, czyli do czasu kiedy zarażenie jest najbardziej niebezpieczne. Szczepionka ta może być podawana z większością szczepionek dla niemowląt.

Więcej o szczepionkach czytaj na: powstrzymajrotawirusy.pl

materiał partnera
Co rodzice wiedzą o rotawirusie?
Autor: GSK
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE