Szczepienie na rotawirusy - wszystko o szczepionce na rotawirusy

2020-01-04 22:57

Szczepionka na rotawirusy mają jedną wadę – muszą być podane w stosunkowo wąskim „okienku” – między 6. a 24. tygodniem życia dziecka (lub 32 – to zależy od szczepionki). Jeśli więc chcesz uchronić dziecko przed grypą żołądkową, pamiętaj o podaniu szczepionki na rotawirusa w odpowiednim czasie. Szczepienie przeciwko rotawirusom nie jest bolesne, bo szczepionka jest podawana doustnie. Szczepienie na rotawirusy.

Szczepionka na rotawirusy - jakie mamy możliwości zaszczepienia dziecka? W tej chwili możemy wybrać jedną z dwóch szczepionek. Jedna jest dwudawkowa, druga trzydawkowa. Szczepionkę podaje się od 6. tygodnia życia. Niezwykle ważny jest odstęp pomiędzy podawaniem kolejnych dawek - powinna być zachowana co najmniej czterotygodniowa przerwa.

>>Rotawirusy – jak chronić dziecko przed zakażeniem rotawirusami?>>

Szczepionka na rotawirusy - szczepionka dwudawkowa

W tym przypadku szczepienie trzeba zakończyć przed upływem 24. tygodnia życia.

Szczepionka na rotawirusy - szczepionka trzydawkowa

Ostatnią dawkę tej szczepionki trzeba podać przed upływem 26. tygodnia życia.

Szczepionka na rotawirusy - czy jest bezpieczna?

Po szczepionce na rotawirusy mogą, ale nie muszą wystąpić powikłania poszczepienne - jak po każdej innej szczepionce, typu: zaburzenie żołądkowo-jelitowe, gorączka, rozdrażnienie. Jeśli dziecko źle znosi szczepienia, zawsze lepiej jest porozmawiać z lekarzem.

Dlaczego warto zaszczepić dziecko?

Szczepionki na rotawirusy chronią przed zakażeniem wywołanym przez najczęściej występujące szczepy rotawirusa występującego w Europie. Szczepionka nie daje całkowitej odporności. Chroni dziecko do 3. roku  życia, czyli do czasu kiedy zarażenie jest najbardziej niebezpieczne. Szczepionka ta może być podawana z większością szczepionek dla niemowląt.

Więcej o szczepionkach czytaj na: powstrzymajrotawirusy.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE