Szczepienie na rotawirusy - wszystko o szczepionce na rotawirusy

2012-09-25 16:52

Szczepionka na rotawirusy ma jedną wadę - może być podana tylko do 6. miesiąca życia. Nie podaje jej się starszym dzieciom i dorosłym. Jeśli więc chcesz uchronić dziecko przed grypą żołądkową, pamiętaj o podaniu szczepionki na rotawirusa w odpowiednim czasie. Szczepienie przeciwko rotawirusom nie jest bolesne, bo szczepionka jest podawana doustnie. Szczepienie na rotawirusy.

Szczepionka na rotawirusy - jakie mamy możliwości zaszczepienia dziecka? W tej chwili możemy wybrać jedną z dwóch szczepionek. Jedna jest dwudawkowa, druga trzydawkowa. Szczepionkę podaje się od 6. tygodnia życia. Niezwykle ważny jest odstęp pomiędzy podawaniem kolejnych dawek - powinna być zachowana co najmniej czterotygodniowa przerwa.

>>Rotawirusy – jak chronić dziecko przed zakażeniem rotawirusami?>>

Szczepionka na rotawirusy - szczepionka dwudawkowa

W tym przypadku szczepienie trzeba zakończyć przed upływem 24. tygodnia życia.

Szczepionka na rotawirusy - szczepionka trzydawkowa

Ostatnią dawkę tej szczepionki trzeba podać przed upływem 26. tygodnia życia.

Szczepionka na rotawirusy - czy jest bezpieczna?

Po szczepionce na rotawirusy mogą, ale nie muszą wystąpić powikłania poszczepienne - jak po każdej innej szczepionce, typu: zaburzenie żołądkowo-jelitowe, gorączka, rozdrażnienie. Jeśli dziecko źle znosi szczepienia, zawsze lepiej jest porozmawiać z lekarzem.

Dlaczego warto zaszczepić dziecko?

Szczepionki na rotawirusy chronią przed zakażeniem wywołanym przez najczęściej występujące szczepy rotawirusa występującego w Europie. Szczepionka nie daje całkowitej odporności. Chroni dziecko do 3. roku  życia, czyli do czasu kiedy zarażenie jest najbardziej niebezpieczne. Szczepionka ta może być podawana z większością szczepionek dla niemowląt.

Więcej o szczepionkach czytaj na: powstrzymajrotawirusy.pl

Zobacz film: Rotawirusy

powstrzymajrotawirusy.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE