Dzieci masowo lądują w szpitalach. O tych 4 objawach musisz wiedzieć

2024-01-10 12:25

Wirus RSV u dzieci i niemowląt jest niezwykle groźny. Wzrost zakażeń nie rozpoczął się w ostatnich tygodniach, ale teraz lekarze podnoszą alarm - w niektórych szpitalach zaczyna brakować miejsc na oddziałach dziecięcych. Te 4 objawy u niemowląt są sygnałem, że należy natychmiast udać się do lekarza.

Dzieci masowo lądują w szpitalach. O tych 4 objawach musisz wiedzieć
Autor: Getty Images Dzieci masowo lądują w szpitalach. O tych 4 objawach musisz wiedzieć

Wirus RSV u niemowląt i małych dzieci jest szczególnie groźny. Sam RSV jest powszechnym wirusem układu oddechowego. Jego objawy zwykle bywają łagodne i przypominają przeziębienie. Niestety, wybuch pandemii dużo zmienił w tym, jak nasze organizmy radzą sobie z infekcjami, a wirus RSV stał się jedną z poważnych przyczyn hospitalizacji niemowląt.

W ostatnich tygodniach zaobserwowano wzrost zakażeń wirusem RSV w całym kraju. Najwięcej przypadków jest wśród najmłodszych, grupy wiekowej, która jest najbardziej narażona na groźne powikłania.

Specjaliści wymieniają 4 objawy wirusa RSV u niemowląt i małych dzieci, których nie należy bagatelizować. Jeżeli zauważysz choćby jeden z nich u swojego dziecka, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Zobacz także: Tak wygląda RSV u 9-tygodniowego niemowlaka. Koniecznie poznaj te objawy

Agata była w ciąży i miała koronawirusa. Skończyło się tragicznie

Wirus RSV u niemowląt

Wirus RSV jest wirusem układu oddechowego, który powoduje objawy podobne do zwykłego przeziębienia. Może jednak doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.

RSV może doprowadzić do zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc u dziecka i innych poważnych chorób układu oddechowego. Jest szczególnie groźny dla niemowląt i małych dzieci, ponieważ ich dolne drogi oddechowe są mniejsze, a wywołana stanem zapalnym wydzielina może łatwo blokować i utrudniać oddychanie. Prowadzi to również do obniżenia nasycenia krwi tlenem.

Wirus RSV w przypadku niemowląt i małych dzieci, a także osób starszych zwiększa ryzyko hospitalizacji i śmierci.

Czy przy RSV jest gorączka?

Lekarze alarmują, aby w przypadku niemowląt i małych dzieci nie ignorować pogarszającego się stanu zdrowia. Pierwsze objawy RSV u niemowlat i dzieci przypominają wiele innych infekcji i zalicza się do nich m.in. osłabienie, suchy kaszel i gorączkę. Temperatura przy RSV zazwyczaj nie jest wysoka i wynosi ok. 38 stopni.

Czytaj też: Tak wygląda kaszel przy RSV. "Kaszel suchy, szybko przechodzący w mokry, duszący"

Epidemiolog Dr Conal Warson wyznał, że zgodnie z oczekiwaniami o tej porze wzrost zakażeń RSV wśród dzieci jest całkowicie normalny. Podkreślił jednak, że zazwyczaj łagodne infekcje mogą spowodować trudności w oddychaniu.

Nawet jeżeli wydaje nam się, że to zwykłe przeziębienie, te 4 objawy są kluczowe, aby zgłosić się do specjalisty. W niektórych przypadkach objawy RSV mogą doprowadzić bowiem do śmiertelnych komplikacji.

4 objawy RSV, które powinien znać każdy rodzic.

  • odmawia karmienia piersią lub butelką;
  • szybciej i głośniej oddycha, pojawia się świszczący oddech;
  • wydaje się bardzo zmęczone;
  • ma oznaki odwodniania – brak łez podczas płaczu, mało moczu w pieluszce lub jego brak przez 6 ostatnich godzin, chłodna i sucha skóra.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości i wyraźnie widzimy, że stan dziecka się pogorszył, nie zwlekajmy.

Lekarze zalecają natychmiastowe wezwanie pogotowia, gdy dziecko ma trudności z oddychaniem, skóra przybiera niebieski lub szary odcień, a ciało jest wiotkie, a dziecko nie chce się obudzić.

Źródło: thesun.co.uk

Czytaj także: Jak niemowlęta i małe dzieci mogą zarazić się RSV? O tym warto pamiętać

Wirus RSV zagrożeniem dla wcześniaka. Jak go rozpoznać?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza