To teraz nr 1 wśród chorób dzieci. "Kaszel suchy, szybko przechodzący w mokry, duszący"

2024-01-15 8:09

Coraz więcej rodziców zauważa u swoich dzieci symptomy, które budzą ich niepokój i skłaniają do konsultacji z pediatrą. Specjalista z dziedziny pediatrii podkreśla, jakie dolegliwości najczęściej prowadzą do wizyt w jego gabinecie.

To teraz nr 1 wśród chorób dzieci. Kaszel suchy, szybko przechodzący w mokry, duszący
Autor: getty images/IG@tatapediatra To teraz nr 1 wśród chorób dzieci. "Kaszel suchy, szybko przechodzący w mokry, duszący"

Święta Bożego Narodzenia i początek roku w wielu domach upłynęły pod znakiem chorób. Rotawirusy z całym spektrum żołądkowych dolegliwości, grypa, wirus RSV, covid. Rodzice małych dzieci często są już przyzwyczajeni do tego, że maluchy w przedszkolach i żłobkach w sezonie chorobowym długo miejsca nie zagrzewają. Czasem wystarczy kilka dni, by złapać coś nowego, a potem długie tygodnie zdrowieć w domu.

Sytuacja jest alarmująca, bo przebieg różnych chorób u maluszków może być poważny i wymagać hospitalizacji, tymczasem na oddziałach pediatrycznych już brakuje miejsc. Pediatra Łukasz Grzywacz wymienia najczęstsze objawy, z którymi pojawiają się w jego gabinecie dzieci.

Czytaj też: Znika z aptek. Popularny lek na gorączkę i ból u dzieci wycofany przez GIF

Kaszel suchy i mokry. Jak z nim walczyć?

Lekarz prowadzi na Instagramie bardzo popularny profil o nazwie @tatapediatra, gdzie dzieli się z obserwatorami swoimi spostrzeżeniami i radami dotyczącymi zdrowia dzieci. Często podpowiada, o czym mogą świadczyć konkretne objawy i zachęca do wizyty u lekarza. Warto wiedzieć, że u najmłodszych dzieci infekcje mogą mieć piorunujący przebieg, a stan malucha należy stale monitorować, by nie przeoczyć symptomów poważniejszej choroby.

Numer 1 to RSV i zapalenie oskrzelików

O wirusie RSV słyszymy już od co najmniej kilku tygodni. To właśnie z powodu infekcji nim wywołanych tak wiele dzieci przebywa obecnie w szpitalach. Najgroźniejszy jest u najmłodszych - głównie za sprawą wąskich dróg oddechowych. Kiedy drogi te zatka typowa przy infekcji wydzielina, może dojść do duszności. Warto bacznie obserwować dziecko, któremu coraz większy problem sprawia oddychanie - dziecko oddycha ciężko, ma problem z napiciem się wody.

Pediatra Łukasz Grzywacz wymienia objawy, które mogą wskazywać na infekcję wywołaną wirusem RSV:

"Kaszel z reguły w ciągu dnia taki suchy, bardzo szybko przechodzący w mokry, duszący, w ciągu dnia, rzadko w nocy" - mówi pediatra Łukasz Grzywacz.

Lekarz dodaje, że infekcji towarzyszy raczej stan podgorączkowy, a nie wysoka temperatura. Ponieważ jest to choroba wywołana przez wirusa, stosuje się leczenie objawowe. Pediatra zachęca oczywiście do wizyty w gabinecie - dziecko warto osłuchać, najlepiej prosząc malucha o to, by głęboko oddychał.

Czytaj też: Babcia mówiła, że chorobę trzeba wyleżeć? Sprawdzili, ile w tym prawdy

Numer 2: zapalenie krtani

Wydaje się, że łatwiej jest je rozpoznać, głównie z uwagi na charakterystyczny "szczekający" kaszel. Suchy, szczekający kaszel pojawia się głównie w nocy, w ciągu dnia jedynie sporadycznie.

Lekarz mówi, że rodzice często opisują, że "dziecko przy kaszlu świszczy". Co pomoże? Inhalacje przeciwzapalne.

Numer 3: anginy, szkarlatyny

Na trzecim miejscu znalazły się choroby, których jednym z objawów jest wysoka gorączka 39-40°C, nawracająca co 6-8 godzin i silny ból gardła. Charakterystycznym objawem jest także czerwone gardło, niekoniecznie z białymi ropnymi nalotami, po kilku dniach pojawia się wysypka.

Numer 4: zapalenie uszu

Podstawą w przeciwdziałaniu tej chorobie i walki z nią jest walka z katarem. To właśnie on infekuje uszy.

Zobacz też: Zatkany nos? Pan Tabletka poleca swój „katarkiller”. „Genialny, prosty”, ale może też szokować

Numer 5: zapalenie płuc

Na ostatnim miejscu listy znalazło się zapalenie płuc. Z tego powodu nigdy nie należy lekceważyć kaszlu u dziecka. Warto udać się do pediatry, który je osłucha.