Jak podawać dziecku syrop?

2021-10-11 14:04

Syrop to bardzo wygodna i lubiana przez rodziców forma leku. Ale jak dobrze podawać syrop dziecku? Trzeba uwzględnić pewne okoliczności i pamiętać o kilku zasadach.

Syrop dla dzieci
Autor: Getty images Małym dzieciom syrop najwygoniej podawać strzykawką, a nieco starszym strzykawką lub płaską łyżeczką.

Jeszcze kilkanaście lat temu syrop kojarzył się niemal wyłącznie z lekiem na kaszel. Dziś to po prostu jedna z postaci leku, obok tabletek, zastrzyków czy czopków. Syropy dzieciom podaje się nie tylko po to, by złagodzić kaszel, ale także by obniżyć gorączkę, uśmierzyć ból albo objawy przeziębienia, wzmocnić odporność czy pobudzić apetyt dziecka. Rodzice zwykle lubią tę formę leku, ale podając maluchowi syrop, trzeba o paru rzeczach pamiętać.

Spis treści

  1. Od jakiego wieku można podawać dziecku syrop?
  2. Jak podawać syrop dziecku?
  3. W jakich dawkach podawać dziecku syrop?
  4. Jak podawać syrop dziecku, które się buntuje?
Domowe sposoby na zbicie gorączki u dziecka

Od jakiego wieku można podawać dziecku syrop?

– Syropy mogą dostawać już kilkumiesięczne niemowlęta – mówi dr Anna Jaworska, lekarz rodzinny. – Pod warunkiem że są to preparaty przeznaczone dla małych dzieci. Mamy wtedy pewność, że nie znalazły się w nim składniki, których nie należy dzieciom podawać, np. amoniak czy alkohol. Syropy zawierające miód można podawać dopiero po pierwszych urodzinach, niektóre syropy na kaszel – kiedy dziecko skończy dwa lata, a jeszcze inne – po szóstym roku życia. Zawsze należy zwracać na to uwagę.

Polecamy: Kaszel u niemowlaka: jak pomóc pokasłującemu niemowlęciu?

Jak podawać syrop dziecku?

Lek w postaci syropu można podawać strzykawką lub na płaskiej łyżeczce, ale ten drugi sposób sprawdzi się dopiero po 5. miesiącu życia, bo młodsze maluchy mają jeszcze odruch wypychania łyżeczki językiem. Podawanie strzykawką jest zalecane także starszym dzieciom. – By nie sprowokować odruchu wymiotnego, preparat można podać do ust od strony policzka, a nie bezpośrednio na język – radzi doktor Jaworska. W czasie podawania syropu malec nigdy nie powinien leżeć na plecach, bo może się zadławić. Najlepiej posadzić go sobie na kolanach lub oprzeć w pozycji półleżącej.

Przeczytaj: Domowe sposoby na kaszel u dziecka: 9 sprawdzonych sposobów na kaszel

W jakich dawkach podawać dziecku syrop?

Bardzo ważną kwestią jest precyzyjne dawkowanie: lek musi być podawany ściśle według zaleceń lekarza lub informacji podanych na ulotce. Syropu nie należy wlewać do mleka ani innych napojów, bo wtedy nie ma pewności, że dziecko przyjęło lek w całości – część mogła pozostać na ściankach butelki, we wnętrzu smoczka lub w resztce napoju, a to osłabia skuteczność preparatu.

Jak podawać syrop dziecku, które się buntuje?

Choć syropy dla dzieci są dziś bardzo kolorowe i często też całkiem smaczne, to i tak zdarza się, że dziecko odmawia przyjęcia leku. Co wtedy? Lek musi być podany – to nie ulega wątpliwości. Nie wolno robić tego jednak używając przemocy. Wlewanie leku na siłę, do zadartej w górę buzi protestującego dziecka nie tylko na długo zrazi je do przyjmowania lekarstw, ale może skończyć się groźnym zadławieniem i wstrzymaniem oddechu. Trzeba podać syrop w sposób łagodny: maluszkowi zaaplikować lek strzykawką, odwracając umiejętnie jego uwagę, a starsze dziecko zachęcić do tego, np. obiecując nagrodę.

Przeczytaj: Rodzaje kaszlu. Co oznacza kaszel suchy, mokry, alergiczny, krtaniowy

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie

miesięcznik "M jak mama"