Malinowy język u dziecka to ważny znak. Zdradza poważną chorobę

2023-01-17 10:52

Kiedyś ta zakaźna choroba była śmiertelna. W Polsce po blisko 70 latach ponownie notuje się wzrost zakażeń. Istotne jest jednak, aby szybko ją zdiagnozować i podjąć odpowiednie leczenie. Wśród jej objawów wymienia się bardzo charakterystycznym malinowy język. Jak go rozpoznać?

Malinowy język u dziecka to ważny znak. Zdradza poważną chorobę
Autor: Getty Images Malinowy język u dziecka to ważny znak. Zdradza poważną chorobę

Wzrost zakażeń na szkarlatynę powinien niepokoić, gdyż choruje na nią coraz więcej dzieci. Według danych epidemiologicznych w 2022 roku zachorowało na nią 12 628 osób. Dla porównania w 2021 roku odnotowano tylko 2 649 przypadków.

Szybka diagnoza jest niezbędna. Co więcej, zaleca się, aby po zakończeniu leczenia, dziecko raz jeszcze obejrzał lekarz. Wszystko po to, aby uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań.

Jednym z charakterystycznych objawów szkarlatyny jest malinowy język i wysypka.

Zobacz także: Na co najczęściej chorują dzieci? Które choroby zakaźne są najczęstsze? [WYWIAD]

Spis treści

  1. Jak rozpoznać szkarlatynę?
  2. Okres inkubacji i leczenie
  3. Nie bagatelizuj szkarlatyny
Jakie są objawy szkarlatyny?

Jak rozpoznać szkarlatynę?

Szkarlatyna ma wiele objawów, które przypominają anginę. Pojawia się silny ból gardła i wysoka gorączka sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza. Migdałki dziecka są wyraźnie zaczerwienione, a dodatkowo mogą pojawić się bóle brzucha i wymioty.

Warto zwrócić uwagę na język z białym nalotem, który po kilku dniach zmienia kolor na malinowy.

Objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest również wysypka. Pojawia się u dziecka na piersiach, pośladkach, pachwinach i brzuchu. Wysypka ma postać czerwonych kropek, które rozlewają się na tułowiu. Może mieć odcień od jasnoróżowego po intensywnie czerwony.

Okres inkubacji i leczenie

Okres inkubacji trwa od 2 do nawet 4 dni od kontaktu z osobą zakażoną. Wysypka może pojawić się dopiero po 2-3 dniach od czasu, gdy dziecko dostało gorączki.

Dziecku podaje się antybiotyk przez 10 lub 14 dni oraz leki na obniżenie gorączki. Należy pamiętać, aby ściśle przestrzegać zalecań lekarza i przyjmować lekarstwa o wyznaczonej porze. Niezbędne jest również przyjmowanie dużej ilości płynów.

Nie bagatelizuj szkarlatyny

Jeżeli zauważymy już pierwsze objawy, które nas niepokoją, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Szybkie podjęcie leczenia jest tu kluczowe. Niezbędna jest również kontrola po jego zakończeniu, aby wykluczyć ewentualne powikłania.

Niestety choroba może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dlatego nie powinniśmy jej bagatelizować. W ostrym przebiegu może bowiem dojść do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia węzłów chłonnych szyjnych, zapalenia stawów, kłębkowego zapalenia nerek, a nawet do zapalenia ucha środkowego.

Czytaj także: Ból gardła u niemowlaka — jak go rozpoznać?

Angina paciorkowcowa a wirusowe zapalenie gardła. Różnice, objawy, leczenie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza