Na co teraz chorują dzieci? To nie alergia jest na pierwszym miejscu

2024-05-13 9:38

Niestety, wiosną choroby nie odpuszczają. Wielu maluchom dokucza alergia, nie brakuje także różnych infekcji wirusowych. Znany w sieci pediatra wymienia pięć najczęstszych dolegliwości, z którymi dzieci trafiały ostatnio do jego gabinetu.

Na co teraz chorują dzieci? To nie alergia jest na pierwszym miejscu
Autor: Getty Images Na co teraz chorują dzieci? To nie alergia jest na pierwszym miejscu

Chciałybyśmy, aby ciepłe dni zwiastowały koniec chorób i powrót do normalności, bez ciągłych "niespodzianek" i zastanawia się, kto tym razem zostanie z dzieckiem w domu. Niestety, infekcje nie odpuszczają, a pogoda wcale nie pomaga. W tym roku stale nas zaskakuje, nie jest łatwo np. dopasować odpowiednie ubranie. A to również sprzyja chorobom.

Na co teraz chorują dzieci? To pytanie, na które odpowiedzi udziela pediatra Łukasz Grzywacz. Instagramowy profil @tatapediatra to cenne wskazówki dla rodziców, a także cykliczny raport pediatryczny, w którym lekarz uchyla drzwi do swojego gabinetu - dowiadujemy się, które infekcje dominowały w ostatnim czasie wśród jego małych pacjentów.

Ospa wietrzna u dzieci

Na to najczęściej chorują teraz dzieci

W najnowszym, pomajówkowym raporcie pediatrycznym, lekarz standardowo wymienia pięć najczęściej pojawiających się u jego pacjentów dolegliwości.

Zestawienie zamykają wiosenne wirusy, to one znalazły się na piątym miejscu. - Uwaga na ospę i rumień zakaźny - ostrzega pediatra. Czwarte miejsce należy do zapalenia oskrzeli, które nie odpuszcza i regularnie pojawia się w przygotowywanym przez lekarza raporcie.

Trzecie miejsce w zestawieniu to zapalenie gardła. - Tutaj o dziwo nie anginy i szkarlatyny, tylko w znacznej przewadze herpanginy, czyli zapalenia gardła wywołane przez wirusy coxsacki albo herpes, czyli opryszczkowe zapalenia gardła - wskazuje lek. Łukasz Grzywacz.

Na drugim miejscu znalazło się zaostrzenie alergii, w tym astmy. - Bardzo mocno pylą trawy, ale uważajcie również na niektóre pokarmy, szczególnie owoce takie jak: melon, arbuz, pomarańcza i pomidor, bo mogą dawać reakcje krzyżowe - przypomina pediatra. Na ten temat rozmawialiśmy ostatnio ze specjalistą. Przeczytaj: Zamiast rozszerzać listę zakazów, zrób dziecku badania. Tak objawia się alergia krzyżowa.

"Zwycięzcą" najnowszego raportu jest przeziębienie. Jak wskazuje pediatra, infekcjom towarzyszy katar, który najpierw jest wodnisty, z czasem zmienia się jego konsystencja i zabarwienie. Katar jest uciążliwy, to nie tylko zatkany nos i dyskomfort, ale i inne objawy. Gdy spływa po tylnej ścianie gardła, powoduje wykrztuśny, mokry kaszel. - U starszych dzieci zapalenia zatok, u młodszych często ropienie oczu. To wszystko wynika właśnie z kataru - wyjaśnia lek. Rafał Grzywacz.

Nie brakuje także innych infekcji, piszą o nich o nich obserwujący profil. W komentarzach pojawia się m.in. jelitówka czy trzydniówka. A jak wygląda wasz raport? Udało się przetrwać czy dopadło was jakieś choróbsko?

Przeczytaj także: Infekcje u dzieci - kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

Nadopiekuńcza czy wyluzowana? Jakim rodzicem będziesz?

Pytanie 1 z 10
Musisz przygotować plan porodu. Co jest dla ciebie najważniejsze?