Rumień zakaźny. Przyczyny czerwonych policzków u niemowlaka

2022-07-11 15:37

Rumień zakaźny to choroba wieku dziecięcego objawiająca się czerwoną wysypką na policzkach dziecka. Czerwone policzki u niemowlaka pojawiają się jako pierwszy objaw rumienia zakaźnego. Przeczytaj albo posłuchaj, czym jest rumień zakaźny, jak przebiega i jak się go leczy? 

Rumień zakaźny. Przyczyny czerwonych policzków u niemowlaka
Autor: Getty Images Rumień zakaźny. Przyczyny czerwonych policzków u niemowlaka

Czerwone policzki u dziecka mogą mieć różne przyczyny: mogą być spowodowane przegrzaniem, pieluszkowym zapaleniem skóry, alergią, podrażnieniem, mogą być też reakcją na zimno.

Często czerwone policzki u niemowlaka są objawem choroby zakaźnej zwanej rumieniem zakaźnym.

Zobacz także: Wysypka i swędzenie skóry u dziecka – co mogą oznaczać?

Spis treści

  1. Rumień zakaźny - choroba czerwonych policzków u dziecka
  2. Czerwone policzki - przebieg rumienia zakaźnego
  3. Czy rumieniem zakaźnym łatwo się zarazić?

Rumień zakaźny - choroba czerwonych policzków u dziecka

Rumień u dziecka to rodzaj wysypki. U niemowląt i małych dzieci występują dwa typy rumienia na policzkach: rumień nagły i rumień zakaźny.

Rumień nagły, zwany jest inaczej gorączka trzydniową. Charakteryzuje się bardzo wysoką gorączką, która pojawia się „nagle”, i po której na skórze dziecka pojawia się wysypka - malutkie czerwone plamki lub grudki pojawiają się na tułowiu i szyi.

Inną chorobą jest rumień zakaźny. Podobnie jak trzydniówka, rumień zakaźny, pojawia się nagle. Ale w tym przypadku pierwszym objawem jest wysypka. Początkowo objawia się rumień na twarzy, który obejmuje głównie policzki. Dziecko ma czerwone policzki i blade okolice ust.

Czerwone policzki - przebieg rumienia zakaźnego

W trakcie przebiegu rumienia zakaźnego pojawia się czerwona wysypka na policzkach, o charakterze girlandowatym. Następnie wysypka „schodzi” na ciało i zajmuje ramiona, tułów oraz kończyny (nie obejmuje dłoni ani podeszwy stóp).

Rumień zakaźny charakteryzują „rumieniowe obrączki” - gdy wysypka ustępuje, plamki najpierw bledną w centralnej części. Czerwone policzki u dziecka mogą utrzymywać się nawet 10 dni. Wysypka może być swędząca, a dolegliwości nasilają się podczas kąpieli.

Oprócz czerwonych policzków i wysypki na ciele dziecko może mieć niewysoką gorączkę, czasem ból gardła, katar i niekiedy bólami mięśniowymi.

Czy rumieniem zakaźnym łatwo się zarazić?

Rumień zakaźny zwykle atakuje kilkuletnie dzieci, najczęściej przedszkolaki. Powoduje go zakażenie parvowirusem, a okres wylęgania wynosi około dwa tygodnie. Choroba jest słabo zakaźna, zwłaszcza gdy dziecko ma już wysypkę.

Pierwsze objawy rumienia pojawiają się zwykle po około dwóch tygodniach od kontaktu z wirusem. 

W leczeniu rumienia zakaźnego nie stosuje się żadnych środków. Jeśli pojawi się gorączka (przebieg choroby zwykle jest bezgorączkowy), należy zbijać ją środkami przeciwgorączkowymi.

Czytaj: Plamki i krostki: jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka?

Trzydniówka u dzieci: czy trzeba iść do lekarza? [ROZMOWA Z PEDIATRĄ]

Warto wiedzieć

Rumień u dziecka - inne przyczyny rumienia u niemowlaków

Rumień u niemowlaka to nie tylko objaw rumienia zakaźnego. Jeśli przyjmiemy, że rumień to zmiany skórne polegające na zaczerwieniu jakichś partii ciała, możemy zaobserwować go u dziecka dość często:

  • czerwone plamy na twarzy dziecka zwykle zwiastują alergię kontaktową lub pokarmową (np. na środki czystości albo produkty spożywcze), a nawet atopowe zapalenie skóry;
  • czasem skóra reaguje rumieniem na zimno lub przegrzanie;
  • czerwone policzki u niemowlaka pojawiają się także przy gorączce;

W przypadku alergii, warto podać dziecku lek przeciwhistaminowy i pokryć skórę łagodzącym emolientem. Na pieluszkowe zapalenie skóry pomoże maść z alantoiną i d-pantenolem oraz cynkiem.

Przeczytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza