Rumień zakaźny. Przyczyny czerwonych policzków u niemowlaka

2020-07-15 14:17 Marta Nowik
cyberatak, cyberprzemoc, nękanie, przemoc w sieci
Autor: _photos.com|photos.com

Rumień zakaźny to choroba wieku dziecięcego objawiająca się czerwoną wysypką na policzkach dziecka. Czerwone policzki u niemowlaka pojawiają się jako pierwszy objaw rumienia zakaźnego. Przeczytaj albo posłuchaj, czym jest rumień zakaźny, jak przebiega i jak się go leczy? 

Rumień nagły i rumień zakaźny. Posłuchaj, co znaczą czerwone policzki u niemowlaka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Czerwone policzki u dziecka mogą mieć różne przyczyny: mogą być spowodowane przegrzaniem, pieluszkowym zapaleniem skóry, alergią, podrażnieniem, mogą być też reakcją na zimno. Często czerwone policzki u niemowlaka są objawem choroby zakaźnej zwanej rumieniem zakaźnym.

Spis treści

  1. Rumień zakaźny - choroba czerwonych policzków u dziecka
  2. Czerwone policzki - przebieg rumienia zakaźnego
  3. Czy rumieniem zakaźnym łatwo się zarazić?

Rumień zakaźny - choroba czerwonych policzków u dziecka

Rumień u dziecka to rodzaj wysypki. U niemowląt i małych dzieci występują dwa typy rumienia na policzkach: rumień nagły i rumień zakaźny. Rumień nagły, zwany jest inaczej gorączka trzydniową. Charakteryzuje się bardzo wysoką gorączką, która pojawia się „nagle”, i po której na skórze dziecka pojawia się wysypka - malutkie czerwone plamki lub grudki pojawiają się na tułowiu i szyi.

Inną chorobą jest rumień zakaźny. Podobnie jak trzydniówka, rumień zakaźny, pojawia się nagle. Ale w tym przypadku pierwszym objawem jest wysypka. Początkowo objawia się rumień na twarzy, który obejmuje głównie policzki. Dziecko ma czerwone policzki i blade okolice ust.

Czerwone policzki - przebieg rumienia zakaźnego

W trakcie przebiegu rumienia zakaźnego pojawia się czerwona wysypka na policzkach, o charakterze girlandowatym. Następnie wysypka „schodzi” na ciało i zajmuje ramiona, tułów oraz kończyny (nie obejmuje dłoni ani podeszwy stóp).

Rumień zakaźny charakteryzują „rumieniowe obrączki” - gdy wysypka ustępuje, plamki najpierw bledną w centralnej części. Czerwone policzki u dziecka mogą utrzymywać się nawet 10 dni. Wysypka może być swędząca, a dolegliwości nasilają się podczas kąpieli.

Oprócz czerwonych policzków i wysypki na ciele dziecko może mieć niewysoką gorączkę, czasem ból gardła, katar i niekiedy bólami mięśniowymi.

Czy rumieniem zakaźnym łatwo się zarazić?

Rumień zakaźny zwykle atakuje kilkuletnie dzieci, najczęściej przedszkolaki. Powoduje go zakażenie parvowirusem, a okres wylęgania wynosi około dwa tygodnie. Choroba jest słabo zakaźna, zwłaszcza gdy dziecko ma już wysypkę. Pierwsze objawy rumienia pojawiają się zwykle po około dwóch tygodniach od kontaktu z wirusem. 

W leczeniu rumienia zakaźnego nie stosuje się żadnych środków. Jeśli pojawi się gorączka (przebieg choroby zwykle jest bezgorączkowy), należy zbijać ją środkami przeciwgorączkowymi.

Czytaj: Plamki i krostki: jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka?

Trzydniówka u dzieci: czy trzeba iść do lekarza? [ROZMOWA Z PEDIATRĄ]

Warto wiedzieć

Rumień u dziecka - inne przyczyny rumienia u niemowlaków

Rumień u niemowlaka to nie tylko objaw rumienia zakaźnego. Jeśli przyjmiemy, że rumień to zmiany skórne polegające na zaczerwieniu jakichś partii ciała, możemy zaobserwować go u dziecka dość często:

  • czerwone plamy na twarzy dziecka zwykle zwiastują alergię kontaktową lub pokarmową (np. na środki czystości albo produkty spożywcze), a nawet atopowe zapalenie skóry;
  • czasem skóra reaguje rumieniem na zimno lub przegrzanie;
  • czerwone policzki u niemowlaka pojawiają się także przy gorączce;

W przypadku alergii, warto podać dziecku lek przeciwhistaminowy i pokryć skórę łagodzącym emolientem. Na pieluszkowe zapalenie skóry pomoże maść z alantoiną i d-pantenolem oraz cynkiem.

Przeczytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE