Masaż zamiast inhalacji? Tak pomożesz dziecku przy infekcji i zapaleniu ucha - pokazuje fizjoterapeutka

2022-12-08 13:05

Sezon chorobowy w pełni. Coraz więcej dzieci zostaje w domach z powodu infekcji dróg oddechowych, a także zapalenia ucha. To ćwiczenie pokazane przez fizjoterapeutkę nie tylko sprawdzi się przy infekcji, ale może stanowić profilaktykę lub wsparcie organizmu po przebytej chorobie.

Chłopczyk z nebulizatorem
Autor: Getti Images Nie tylko nebulizacja. To ćwiczenie pomoże dziecku przy infekcji dróg oddechowych

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy dzieci zaczynają najwięcej chorować. Zdarza się, że maluchy łapią infekcję za infekcją.

Przepisane przez pediatrę leki i zastosowanie nebulizacji, to nie wszystko, co możemy zrobić, aby wspomóc leczenie dziecka.

Agnieszka Strzelczyk jest fizjoterapeutką, która prowadzi profil na Instagramie @aga_plus_fizjo. W jednym z ostatnich postów udostępniła krótki filmik, na którym pokazuje ćwiczenie, które może pomóc dziecku przy infekcji dróg oddechowych, a także zapaleniu ucha.

Zobacz także: Adenowirusy u dzieci powodują ostre infekcje. Jak je leczyć?

Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych u dzieci [WEBINAR]

Usprawnienie odpływu limfatycznego

Fizjoterapeutka wyjaśnia, że stany zapalne mogą przyczynić się do sztywności okolicznych tkanek. Chcąc usprawnić leczenie, niezbędny jest ruch i krążenie płynów.

Wymiana płynowa umożliwia odprowadzanie toksyn i przyspieszenie leczenia – podkreśla.

Specjalistka demonstruje na nagraniu ćwiczenie, które polega w pierwszym etapie na przechylaniu dziecka na boki, trzymając go po obu stronach żeber, przy jednoczesnym wykonywaniu masażu dolnych i górnych żeber.

Następnie nacisk jest przeniesiony na ramiona dziecka. Wykonuje ruchy przypominające masaż górnej części i klatki piersiowej z lekkim drżeniem rąk. Ćwiczenie jest wykonywane także podczas lekkiego przechylania dziecka na boki. Ten etap polega na mobilizacji okolicy obojczyków i masażu wzdłuż górnych żeber.

Ostatnim etapem jest lekkie bujanie do tyłu i do przodu, powtórzenie masażu i wykonania wędrujących paluszków, czyli masowanie szyi w kierunku obojczyków.

Zadaniem powyższych ćwiczeń jest uruchomienie klatki piersiowej. Może stanowić również doskonałą profilaktykę, a także stanowić terapię po zakończeniu leczenia.

O czym należy pamiętać?

Wykonując tego rodzaju ćwiczenia dla dzieci, nie róbmy niczego na siłę. Dziecko powinno być spokojne. Można mu dać do rączki zabawkę, która zajmie go na czas przeprowadzania ćwiczenia.

Można również wykonywać je w kilku etapach, a nie wszystkie na raz. Jeżeli widzimy, że dziecko staje się marudne, wyrywa się i płacze, zróbmy przerwę.

Ćwiczenie można wykonywać u bardzo małych dzieci, ale wówczas specjalistka zaleca konsultacje u fizjoterapeuty lub osteopaty dziecięcego.

Zobacz także: 10 zabaw rozwijających koordynację wzrokowo-ruchową

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza