Owsiki po zabawie w piaskownicy? Tak uchronisz dziecko przed bakteriami i pasożytami z piasku

2022-03-30 8:52

Trudno wyobrazić sobie plac zabaw bez piaskownicy. Lepienie babek z piasku wydaje się nam bardzo bezpieczną zabawą. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej! Nawet w najlepiej utrzymanej piaskownicy mogą bowiem kryć się jaja lub larwy różnych pasożytów!

piaskownica
Autor: Getty Images Piasek na placu zabaw to źródło bakterii i pasożytów.

W piaskownicy, a dokładnie w znajdujący się w niej piasku mogą znajdować się jaj i larwy pasożytów. Gdy malec weźmie brudną rączkę do buzi, przeniesie je do organizmu.

Spis treści

 1. Skąd się biorą larwy i jaja pasożytów w piaskownicy?
 2. Jak nie zarazić się pasożytem?
 3. Objawy chorób pasożytniczych
Jak zapinać dziecko w foteliku?

Skąd się biorą larwy i jaja pasożytów w piaskownicy?

To proste - przenoszą je tam zwierzęta - koty i psy, które załatwiają się do piasku nocą, gdy place zabaw opustoszeją. Pasożyty znajdują się najczęściej w zwierzęcych odchodach pozostawionych w piaskownicy.

Zbyt często zapominamy, że zwierzęta, nawet te domowe, mogą być nosicielami wielu niebezpiecznych dla człowieka chorób. Dlatego też parki, ogródki oraz place zabaw i piaskownice - to miejsca, gdzie niebezpieczeństwo zarażenia się groźną chorobą lub pasożytami jest największe.

Jak nie zarazić się pasożytem?

Okazuje się, że źródłem problemu są nie tylko bezpańskie psy i koty, ale również zadbane, ale nieregularnie odrobaczywiane zwierzęta domowe. W jaki sposób zminimalizować ryzyko zakażenia się pasożytem przez twoje dziecko? Warto stosować się do kilku cennych rad:

 • dokładnie myj dziecku rączki przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po zabawie w piaskownicy i ze zwierzętami!
 • dbaj zawsze o to, aby miało krótko obcięte paznokcie.
 • podczas zabawy w piaskownicy, pilnuj, aby maluch nie brał do buzi foremek oraz brudnych rączek!
 • nie podawaj dziecku nic do jedzenia ani do picia, aż do momentu umycia rąk po zabawie.
 • jeśli masz psa lub kota, pamiętaj, aby go okresowo odrobaczać!
 • pytaj właściciela placu zabaw, czy piasek w piaskownicy był przynajmniej raz w roku wymieniany. To jego obowiązek!
 • zawsze protestuj w sytuacji, gdy ktoś pozwala na zabawę w piaskownicy swojemu czworonogowi. Sama również do tego nie dopuszczaj!

Czytaj również: Odrobaczanie dzieci - jak odrobaczyć organizm dziecka

Glista ludzka - objawy i leczenie glistnicy u dzieci

Toksokaroza. Czy zarażenie glistą kocią lub glistą psią jest groźne dla dzieci?

Objawy chorób pasożytniczych

Warto też zapoznać się objawami, które ułatwią ci rozpoznanie choroby pasożytniczej u dziecka. Pozwoli ci to na szybką interwencję w takiej sytuacji.

 • Owsica to najczęściej występująca u dzieci choroba pasożytnicza. Do zakażenia dochodzi, gdy dziecko wkładając do buzi brudne rączki lub przedmiot, połyka znajdujące się na nich mikroskopijne jaja. Jaja mogą przedostać się do organizmu również poprzez zarażone jedzenie, a także z kurzem lub powietrzem. Podstawowym objawem owsicy jest swędzenie okolic odbytu, brak apetytu i bóle brzucha. Dziecko staje się wtedy rozdrażnione, nadpobudliwe, płacze, zgrzyta zębami, obgryza paznokcie oraz nie potrafi się skoncentrować. Dodatkowo przy owsicy może wystąpić moczenie nocne, stany zapalne skóry spowodowane drapaniem, bóle głowy, blada skóra i ogólne przemęczenie.
 • Lamblioza to choroba, którą wywołują pierwotniaki. Do zakażenia dochodzi na skutek połknięcia cyst. Zarażone dziecko traci apetyt, wymiotuje, ma bóle brzucha i wzdęcia oraz nawracające biegunki, jest stale zmęczone, cierpi na ból głowy i bezsenność. Maluch może mieć także wysypkę, stany podgorączkowe, anemię, duszności, a nawet żółtaczkę. Lamblie powodują zaburzenia w trawieniu węglowodanów i tłuszczy. U dzieci jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do niedożywienia lub upośledzenia rozwoju fizycznego.
 • Kolejną groźną chorobą pasożytniczą jest bąblowica, wywoływana przez tasiemca bąblowcowego. Objawy tej choroby pojawiają się dopiero po kilku latach od zakażenia. Choroba powoduje bóle brzucha, brak apetytu, żółtaczkę. Zaatakowanie oczu grozi utratą wzroku. Jedyną metodą leczenia tej choroby jest operacja chirurgiczna.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza