Owsiki - objawy owsików, leczenie i zapobieganie owsicy u dzieci

2019-03-15 15:47 Anna Jarosz
Owsiki jak wygląda owsik
Autor: thinkstockphotos.com

Owsiki to robaki pasożytnicze, które u dzieci występują naprawdę często. Objawy owsików u dziecka to głównie świąd w okolicy odbytu, rozdrażnienie, problemy ze snem i brak apetytu. Zdarza się, że owsiki widać gołym okiem w kale dziecka. Na szczęście owsica daje się ławo wyleczyć, należy tylko wiedzieć jak walczyć z pasożytami. Zobacz, jak pozbyć się owsików?

Owsiki to robaki pasożytnicze najczęściej atakujące dzieci. Zdarzają się także u dorosłych, którzy nie dbają wystarczająco o higienę rąk. Owsica zagraża również osobom pracującym na co dzień z dziećmi: nauczycielom, pracownikom szpitalnych oddziałów dziecięcych, salowym oraz sprzątaczkom. Leczenie pasożytów wymaga kuracji zarówno u dzieci jak i dorosłych. Podpowiadamy więc także, jak pozbyć się owsików!

Spis treści:

 1. Co to są owsiki i jak wyglądają?
 2. Objawy owsików u dzieci
 3. Zapobieganie owsikom u dzieci
 4. Diagnoza owsicy
 5. Leczenie owsicy
 6. Domowe sposoby pomogą w leczeniu owsicy
Posłuchaj o objawach i leczeniu owsików.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Co to są owsiki i jak wyglądają?

Owisiki to pasożyty z grupy nicieni. To podłużne robaki w kolorze białym, pół-transparentnym. Samica ma około 1 cm długości i 4 mm szerokości, natomiast samiec jest znacznie mniejszy i trudno go dostrzec gołym okiem.

Owsiki zaczynają swoje życie w jelicie cienkim, skąd przemieszczają się najpierw do jelita krętego, a później do ślepego. Tu się żywią i osiągają dojrzałą postać. Dorosłe samice wędrują nocą w kierunku odbytu, aby złożyć tam jajeczka. Wydostają się na zewnątrz i pełzają po skórze krocza. Dziecko zaczyna się drapać, co powoduje przenoszenie zakażenia.

Larwy owsików u dzieci, jak i u dorosłych, wylęgają się już po 6 godzinach i wracają przez jelito grube do jamy brzusznej. Samica owsika, choć żyje tylko od 20 do 30 dni, może złożyć jednorazowo aż 11 tysięcy jaj.

Czytaj też: Jak pobrać próbkę do badania kału u dziecka?

Objawy owsików u dzieci

Czasami zakażenie owsikami u dziecka nie daje żadnych objawów, szczególnie jeśli mamy do czynienia z owsikami u niemowląt. Najczęściej jednak owsiki wywołują dokuczliwe swędzenie w okolicy odbytu, co wywołuje niespokojność, a czasem moczenie nocne u dzieci, a nawet miewają kłopoty w szkole, bo nie mogą się skoncentrować.

Nie mają także apetytu i zwykle słabo przybierają na wadze. U dziewczynek larwy owsików mogą wywołać stan zapalny pochwy, zapalenie macicy oraz jajowodów.

Dojrzałe pasożyty gnieżdżą się też w wyrostku robaczkowym i mogą być przyczyną jego stanu zapalnego. Najniebezpieczniejsze powikłania powodują owsiki, które przedostaną się do jamy otrzewnowej i tam utworzą guzy, tzw. ziarniniaki.

Pojedyncze larwy owsików trudno zauważyć, ale kiedy rozmnożą się nadmiernie, w kale dziecka wyraźnie widać białe, żwawo ruszające się jednocentymetrowe robaki.

WAŻNE! Jeśli zobaczysz objawy owsicy, idź natychmiast z dzieckiem do pediatry.

Czytaj też: Jakie choroby może przynieść dziecko z przedszkola?

Zapobieganie owsikom u dzieci

 • Myj ręce po powrocie do domu, przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety; dopilnuj, aby dzieci robiły to samo.
 • Obcinaj dzieciom krótko paznokcie.
 • Zniechęcaj dzieci do obgryzania paznokci, oblizywania palców, trzymania w ustach długopisów.
 • Podmywaj dzieci rano i przed snem wodą z mydłem.
 • Szoruj zabawki mydłem i płucz pod bieżącą wodą, zwłaszcza te wynoszone na podwórko.

Diagnoza owsicy  

Lekarz powinien zlecić wykonanie tzw. wymazu na owsiki. Jak robi się wymaz? Z okolicy odbytu specjalną pałeczką zakończoną zwilżonym celofanem pobiera się wydzielinę do badania pod mikroskopem. Bada się również kał, aby wykluczyć obecność innych pasożytów. Wymaz na owsiki u dziecka najlepiej pobrać rano zaraz po przebudzeniu, przed wypróżnieniem. Wymaz na owsicę wykonuje się za pomocą taśmy celofanowej lub przylepca celofanowego.

Leczenie owsicy

Przy wykryciu owsików u dziecka leczeniu muszą się poddać wszyscy w domu. W zależności od preparatu kurację powtarza się po 7, 15 lub 20 dniach. Po niej z reguły robi się znów wymaz. Jeżeli dziecku dokucza tylko swędzenie, trzeba je podmywać wodą z mydłem i osuszoną skórę smarować np. sudocremem.

Gdy doszło do zapalenia, nie używamy mydła, ponieważ podrażnia, ale stosujemy nasiadówki w naparze z rumianku lub kory dębu. Potem nie wycieramy skóry, tylko delikatnie ją osuszamy. Możemy zastosować zasypkę pudrową.

W jadłospisie rodziny trzeba zwiększyć ilość pokarmów bogatych w błonnik, czyli warzyw i owoców. Regularne wypróżnienia pozwolą bowiem szybciej się pozbyć owsików i ich larw.

Czytaj: Produkty pełnoziarniste w diecie dziecka

Domowe sposoby pomogą w leczeniu owsicy

Aby pozbyć się owsików, do leczenia przepisanego przez lekarza dołącz poniższe zalecenia:

 • Dzieci nie powinny spać z dorosłymi
 • Bieliznę osobistą zmieniamy codziennie
 • Na noc zakładamy dziecku obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie
 • Nocną bieliznę codziennie pierzemy
 • Ręczniki i ścierki kuchenne co dzień gotujemy i prasujemy
 • Meble i podłogę wycieramy dokładnie na mokro; a po każdym sprzątaniu gotujemy ścierkę

Czytaj: Robaki u dziecka: jakie jeszcze pasożyty atakują organizm dziecka?

WIDEO: Jak rozpoznać, że dziecko może mieć owsiki

 

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE