Niepokojące badanie. Dzieci urodzone w lockdownie rozwijają się wolniej

2022-10-26 16:29

Najnowsze badania pokazują, że pandemia i związany z nią lockdown, mają wpływ na rozwój dzieci urodzonych w tym okresie. Specjaliści podkreślają, że do prawidłowego rozwoju niezbędny jest kontakt z innymi ludźmi. Ograniczone wizyty rodziców na oddziałach neonatologii były dużym błędem.

Niemowlę
Autor: Getti Images Niepokojące badanie. Dzieci urodzone w lockdownie rozwijają się wolniej

Najnowsze badania przeprowadzone w Irlandii pokazują, że dzieci, które urodziły się podczas pandemii, wolniej się rozwijały. Badania neurolog dziecięcej dr Susan Byrne zostały opublikowane w Archives of Disease in Childhood.

Naukowcy podjęli temat po tym, jak podczas wymuszonej izolacji dzieci nie miały kontaktu z rówieśnikami ani rodziną, w tym z dziadkami. Badaczy ciekawiło, czy nie wpłynie to znacząco na rozwój społeczny najmłodszych.

Czytaj również: Dzieci narodzone w czasie pandemii mają niższe IQ?

Spis treści

  1. Grupa badawcza
  2. Wyniki badań
  3. Rozwój dzieci urodzonych w pandemii w Polsce
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Grupa badawcza

Badania dr Byrne zostały przeprowadzone na 309 dzieciach urodzonych w pandemii między marcem a majem 2020 roku.

Niemowlęta były przebadane po osiągnięciu 12 miesiąca życia pod kątem opanowania takich umiejętności, jak:

  • raczkowanie,
  • podnoszenie małych przedmiotów za pomocą kciuka i palca wskazującego,
  • wypowiadania co najmniej jednego określonego i znaczącego słowa.

Lockdown wprowadzony w Irlandii był bardzo rygorystyczny. Podczas pierwszych 6 miesięcy, rodziny, które zostały objęte badaniem, miały zaledwie kontakt tylko z czterema innymi osobami. Do czasu, aż badana grupa osiągnęła pierwszy rok życia, jedno na czworo niemowląt nie spotkało żadnego innego dziecka w swoim wieku.

Wyniki badań

Dzieci urodzone podczas pandemii do pierwszych urodzin opanowały mniej rozwojowych kamieni milowych, w porównaniu do dzieci urodzonych przed pandemią.

W porównaniu do nich rzadziej miały opanowane jedno i znaczące słowo, później zaczęły wskazywać na ludzi lub przedmioty, a także mniej dzieci opanowało do tego czasu robienie „pa pa” na pożegnanie.

Co ciekawe, więcej dzieci urodzonych podczas pandemii szybciej opanowało umiejętność raczkowania. Naukowcy podejrzewają, że wyższy wynik jest związany z faktem, że więcej czasu spędzały w domu na podłodze niż na spacerach w wózkach i w foteliku samochodowym.

Dr Byrne wolniejszy rozwój tłumaczy ciągłym siedzeniem w domu, brakiem nowych rzeczy, które mogłyby obserwować i na nie wskazywać, a także ograniczoną ilością kontaktów z innymi ludźmi, którymi mogłyby machać rączką.

Specjalistka podkreśla, że różnice są niewielkie i wiele z tych zaległości rodzice mogą dzieciom pomóc nadrobić.

— Niemowlęta są z natury odporne i dociekliwe, i jest bardzo prawdopodobne, że wraz z ponownym pojawieniem się społeczeństwa i wzrostem kręgów społecznych, ich umiejętności komunikacji społecznej ulegną poprawie — powiedziała Byrne.

Warto jednak obserwować dalszy rozwój tych dzieci, aby się upewnić, że właśnie tak się stanie.

Rozwój dzieci urodzonych w pandemii w Polsce

Do powyższych badań odniósł się portal Polityka.pl, który rozmawiał z dr Roksaną Malak, fizjoterapeutką i osteopatką z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Dr Roksana Malak powiedziała, że niestety w Polsce nie posiadamy podobnych danych.

Podzieliła się jednak, że zauważyła w swoim gabinecie, a także na oddziale neonatologii w szpitalu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, że rozwój dzieci urodzonych w pandemii w Polsce jest wyraźnie zaburzony.

Nie odnotowano szybszego raczkowania u najmłodszych, ale pełzanie i chwytanie za stopy już tak. Dr Malak zwróciła również uwagę, że dzieci miały trudności w wodzeniu wzrokiem za zabawkami i orientacją na różnego rodzaju bodźce. Odnotowano również zaburzenia napięcia mięśniowego.

Podkreśliła także, że z uwagi na duży wpływ wprowadzenia lockdownu, u dzieci zaobserwowano wolniejszy rozwój psychospołeczny. Wpływ na to miały również restrykcje w okresie pandemii. Sprawiły, że na oddziałach neonatologii dzieci miały kontakt z rodzicami tylko raz w tygodniu.

Zaznaczyła, że będąc na stażu w Belgii, na oddziałach dziecięcych nie było takich ograniczeń. Co więcej, małych pacjentów mogło odwiedzać ich rodzeństwo.

Zobacz także: Wojna i pandemia dotykają też naszych dzieci. Oto 7 sposobów na przywrócenie im beztroski

Źródło: irishexaminer.com, polityka.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza