Bobas robi "pa pa"? To nie tylko miły gest na pożegnanie. Świadczy o rozwoju dziecka

2022-10-25 16:49

Machanie rączką i robienie „pa pa” to nie tylko miły gest ze strony niemowlęcia, które z początku po prostu nas naśladuje. Ten odruch można nazwać pierwszym etapem rozwoju mowy. Maluch bowiem zaczyna komunikować się niewerbalnie. Kiedy niemowlak powinien świadomie robić „pa pa”?

Niemowlę macha rączką
Autor: Getti Images Kiedy dziecko zaczyna robić "pa pa"? Zobacz, jaki to ma wpływ na jego rozwój

Rozwój mowy niemowląt, to nie tylko pierwsze wypowiedziane słowo, ale również rozwój komunikacji niewerbalnej, do której trzeba zaliczyć umiejętność świadomego robienia „pa pa”. Poprzez proste machanie ręką na pożegnanie lub na powitanie, maluch próbuje nam coś przekazać.

Wydawałoby się, że robienie „pa pa”, to nic trudnego, a tymczasem jest to jeden z kamieni milowych do osiągnięcia przez niemowlę, który ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju.

Zobacz także: Terapia ręki - co to jest i kiedy stosuje się ją u dzieci?

Spis treści

  1. Czym jest machanie rączką dla niemowlęcia?
  2. Od kiedy dziecko świadomie robi „pa pa”?
  3. Co na temat robienia „pa pa” mówią badania?
  4. Kiedy należy się martwić, że dziecko do nas nie macha?
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Czym jest machanie rączką dla niemowlęcia?

Opanowanie umiejętności machania rączką wiąże się z dużym postępem w rozwoju dziecka. Tak naprawdę nie tylko wykonuje gest, ale rozwija motorykę. Świadczy to o jego większej świadomości i zręczności małych rączek.

Z początku dziecko wykonuje go nieświadomie, naśladując inne osoby w swoim otoczeniu. Następnie machanie rączką zaczyna być jedną z pierwszych umiejętności komunikacyjnych.

Dodatkowo, gdy sami robimy do dziecka „pa pa”, powtarzając krótkie słowa na pożegnanie, dziecko uczy się ich, przyswaja, a z czasem zaczyna powtarzać.

Wówczas poprzez zwykłe machanie rączką próbuje nam przekazać, żebyśmy na niego spojrzeli, przywitali się lub pożegnali.

Od kiedy dziecko świadomie robi „pa pa”?

Niektóre niemowlęta zaczynają machać rączką już w wieku 6 miesięcy. Robią to jednak świadomie dopiero około 9. miesiąca życia. Zdarza się, że niektóre opanowują tę czynność około 12. miesiąca.

Warto tu też wspomnieć, że robienie „pa pa” przez niemowlę to zupełnie inny kamień milowy do osiągnięcia, niż siadanie, stanie czy na końcu chodzenie. Te zachowania zachodzą automatycznie, bez żadnego wpływu z zewnątrz.

Machanie rączką to zachowanie, które dzieci po prostu naśladują. Jeżeli zaczniemy robić to wcześniej w jego obecności, przy jednoczesnym wypowiadaniu słów „pa pa”, to szybciej opanuje tę czynność.

Niekiedy jednak zdolność ta zależy również od rozwoju fizycznego dziecka.

Co na temat robienia „pa pa” mówią badania?

Japońscy naukowcy przeprowadzili badania nad 597 dzieci urodzonych w 40 tygodniu ciąży oraz nad 95 wcześniakami, które po porodzie miały niską masę urodzeniową.

Celem badania było sprawdzenie, do jakiego wieku wszystkie dzieci nauczą się robić „pa pa”. Badania zostały opublikowane w 2013 roku w czasopiśmie Pediatrics International.

Okazało się, że dzieci urodzone w terminie opanowały zdolność świadomego machania rączką do 16. miesiąca życia. Wcześniakom zajęło to w niektórych przypadkach miesiąc dłużej.

Kiedy należy się martwić, że dziecko do nas nie macha?

Według specjalistów niepokojący może być nie sam brak machania na pożegnanie, ale jednoczesne nieopanowanie innych prób komunikowania się z otoczeniem, typowych dla 12. miesięcznego dziecka. Mowa tutaj o pojedynczych słowach, takich jak „mama”, „tata”, a także niektórych gestów, przykładowo wskazywania ukrytego przedmiotu.

Jeżeli coś nas niepokoi w rozwoju dziecka, warto zawsze skonsultować się z pediatrą. Dzieci rozwijają się w różnym tempie i niektóre po prostu potrzebują czasu, aby opanować konkretne zdolności.

Zobacz także: Czy można i warto przyspieszać rozwój dziecka? Zobacz, jak robić to mądrze

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza