Nieprawidłowy oddech u dziecka. Pediatra alarmuje: w tych sytuacjach od razu jechać do szpitala

2022-11-02 14:45

Okres przeziębień w pełni. Warto wiedzieć, jakie objawy związane z nieprawidłowym oddechem dziecka powinny niepokoić, aby wezwać pogotowie lub natychmiast jechać do szpitala. Pediatra wyjaśnia krok po kroku, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Niemowlę z problemami oddechowymi
Autor: Screen/ Instagram @resilientrascals Nieprawidłowy oddech u dziecka. Pediatra wyjaśnia, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę

Często się zdarza, że poważne objawy chorobowe pojawiają się w nocy lub w weekend. Zastanawiamy się wówczas, czy sytuacja jest na tyle poważna, aby jechać do szpitala. Niekiedy możemy sądzić, że wystarczy poczekać do rana, aby skonsultować się z lekarzem.

W niektórych przypadkach jednak czas odgrywa ogromną rolę. Szczególnie jeżeli chodzi o nieprawidłowy oddech dziecka.

Pediatra dr Anjuli Gans na swoim profilu na Instagramie @resilientrascals, opublikowała filmik, na którym dokładnie opisuje, jakie objawy nieprawidłowego oddechu dzieci, powinny nas szczególnie zaniepokoić.

Film udostępniony przez dr. Gans został stworzony z materiałów, które nadesłali jej rodzice.  Dzięki temu może być ogromnym wsparciem dla innych, aby na czas wezwać pomoc.

Zobacz także: Dziecko oddycha ustami — przyczyny i skutki nieprawidłowego toru oddechowego

Spis treści

 1. Częstotliwość nabierania oddechu
 2. Oceń pracę oddychania
 3. Niepokojące dźwięki
 4. Odcień skóry i aktywność dziecka
Co oznacza suchy kaszel u dziecka?

Częstotliwość nabierania oddechu

Pierwsze, co powinnyśmy zrobić, to sprawdzić, z jaką częstotliwością dziecko nabiera powietrze w ciągu 1 minuty.

Pediatra zwraca uwagę, że tempo to różni się w zależności od wieku dziecka i wymienia, jakie jest prawidłowe tempo oddechu dziecka.

 • 0 – 3 miesiące – od 34 do 57 oddechów,
 • 3 – 6 miesięcy –  od 33 do 55 oddechów,
 • 6 – 9 miesięcy – od 31 do 52 oddechów,
 • 9 – 12 miesięcy -  od 30 do 50 oddechów,
 • 12 – 18 miesięcy – od 28 do 46 oddechów,
 • 18 – 24 miesiące – od 25 do 40 oddechów,
 • 2 – 3 lata – od 22 do 34 oddechów.

Należy jednak zaznaczyć, że tempo oddechów podczas snu może być wolniejsze o 3 do 5 oddechów na minutę.

Oceń pracę oddychania

Następnym krokiem jest sprawdzenie, w jaki sposób dziecko oddycha.

Lekarz informuje, że bardzo istotne jest, czy dziecko wykorzystuje dodatkowe mięśnie, aby ułatwić sobie nabieranie powietrza. W tym celu należy spojrzeć, czy nie występuje charakterystyczne szarpanie w okolicach żeber i między nimi, a także przy obojczyku.

Alarmującym objawem może być także rozdęty nos.

Niepokojące dźwięki

Pediatra zwraca uwagę na niepokojące dźwięki, które mogą towarzyszyć dziecku przy oddychaniu, na które trzeba być bardzo wyczulonym.

Należy do nich wysoki dźwięk, który pojawia się najczęściej podczas nabierania powietrza. Jest on bardzo charakterystyczny dla zapalenia górnych dróg oddechowych.

Świszczący oddech, przypominający gwizdanie, może pojawić się podczas wydychania powietrza.

Istotne jest również charakterystyczne chrząkanie, czyli głęboki dźwięk, gdy dziecko za każdym razem wypuszcza powietrze.

Odcień skóry i aktywność dziecka

Niepokojącym objawem i sygnałem, że natychmiast należy udać się do szpitala, jest nieprawidłowy odcień skóry. Zaniepokoić powinna zarówno bladość, jak i niebieski i ciemniejszy kolor skóry.

Zwróćmy także uwagę na aktywność dziecka. Niepokojącymi sygnałami jest ospałość, zmęczenie, osłabienie, brak chęci do jedzenia i zabawy.

Lekarz podkreśla, że jeżeli zauważymy u dziecka jeden lub kilka z powyższych objawów, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli widzimy, że dziecko szybko i z trudem nabiera powietrza, a jego klatka piersiowa się zapada, to nie powinniśmy zwlekać, tylko udać się do szpitala.

Zobacz także: Stan podgorączkowy — co go wywołuje i jak postępować ze stanem podgorączkowym u dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza