Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - przyczyny, objawy i leczenie

2022-03-11 8:58

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka to jedna z najczęstszych chorób występujących u najmłodszych dzieci. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka może się przerodzić w zapalenie płuc, dlatego warto dobrze poznać objawy i przyczyny tej choroby oraz dowiedzieć się, jak przebiega jej leczenie.

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka wywołują te same wirusy, które odpowiadają za przeziębienie: wirus paragrypy, rynowirusy, RS-wirusy i adenowirusy.
Autor: Getty images Zapalenie oskrzeli u niemowlaka wywołują te same wirusy, które odpowiadają za przeziębienie: wirus paragrypy, rynowirusy, RS-wirusy i adenowirusy.

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka, jak również u osób dorosłych, łatwo można pomylić z przeziębieniem. Jeśli więc to, co wydaje ci się przeziębieniem, utrzymuje się u twojego dziecka dłużej niż kilka dni - jak najszybciej odwiedź lekarza. W ten sposób możesz zapobiec przekształceniu się zapalenia oskrzeli u niemowlaka w bardziej skomplikowane i wymagające hospitalizacji zapalenie płucZapalenie oskrzeli u niemowlaka najczęściej pojawia się zimą, jesienią i wczesną wiosną, co oczywiście nie oznacza, że dziecko nie może na nie zachorować w cieplejsze dni.

Spis treści

 1. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: przyczyny
 2. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: objawy
 3. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: leczenie
 4. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: pomoc w zwalczaniu choroby domowymi sposobami
 5. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: zapalenie oskrzelików
 6. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: astma oskrzelowa
Jak prawidłowo inhalować dziecko?

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: przyczyny

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka to infekcja dolnych dróg oddechowych. Wywołują ją te same wirusy, które odpowiadają za przeziębienie: wirus paragrypy, rynowirusy, RS-wirusy i adenowirusy. Zarazki mnożą się w ciele malucha: zamiast wydmuchiwać nos, "wciąga" on do środka. Zalegają one w nosie dziecka, mnożąc się. Najpierw trafiają do gardła, później do oskrzeli. Warto dodać, że zapalenie oskrzeli u niemowlaka może być również wywołane infekcyjną chorobą zapalną: ospą wietrzną, różyczką czy odrą. Bakterie rzadko wywołują zapalenie oskrzeli - zdarza się tak w około 10 procent przypadków. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka występuje częściej niż u starszych dzieci i dorosłych, ponieważ takie maluchy mają jeszcze niedojrzały układ odpornościowy. Ostra forma zapalenia oskrzeli u niemowlaka trwa około 10 dni, przewlekła - nawet kilka miesięcy. Jak zaznaczają eksperci z The Royal Children's Hospital w Melbourne, jest wręcz zakazane palenie w pomieszczeniu, w którym przebywa niemowlę. Palenie zwiększa prawdopodobieństwo, że dziecko zachoruje na zapalenie oskrzeli, a jeśli już je będzie miało - choroba będzie miała trudniejszy przebieg.

Przeczytaj także: Adenowirusy u dzieci powodują ostre infekcje. Jak je leczyć?

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: objawy

Początkowo zapalenie oskrzeli u niemowlaka przebiega jak katar: maluch kaszle, boli go gardło, ma gorączkę - jest przeziębiony. Mama leczy go tak, jak przy przeziębieniu właśnie, a zamiast poprawy, następuje tylko pogorszenie stanu dziecka. Kiedy można zacząć podejrzewać, że ma się do czynienia z zapaleniem oskrzeli u niemowlaka? Najczęściej już po 4-5 dniach trwania przeziębienia. Oto najczęstsze symptomy tej choroby:

 • kaszel u dziecka staje się bardziej intensywny,
 • kaszel zmienia się z suchego w mokry - dziecko musi wykrztuszać wydzielinę,
 • wydzielina jest najpierw przezroczysta, później żółtawa (wydzielina śluzowa) lub zielonkawa (wydzielina ropna),
 • u najmłodszych dzieci, które nie potrafią odkrztuszać, mogą pojawić się wymioty,
 • zapalenie oskrzeli u niemowlaka ma miejsce, gdy gorączka wywołana przeziębieniem cały czas nie spada,
 • niemowlę ma świszczący oddech, spowodowany przejściowym zwężeniem oskrzeli,
 • dziecko szybko się męczy,
 • skóra dziecka sinieje lub jest ono bardzo blade i bardzo się poci,
 • zapalenie oskrzeli u niemowlaka objawia się również trudnościami z oddychaniem,
 • podczas zapalenia oskrzeli u niemowlaka mogą się także pojawić bóle brzucha i bóle w klatce piersiowej.

Jeśli u dziecka występują powyższe objawy, konieczna jest wizyta u lekarza.

Przeczytaj: Katar u noworodka i niemowlaka - przyczyny. Co na katar u niemowlaka?

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: leczenie

Aby wyleczyć zapalenie oskrzeli u niemowlaka doktor najprawdopodobniej zapisze leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, rozszerzające oskrzela i wykrztuśne. Dzięki nim dziecko nie tylko poczuje się lepiej, ale łatwiej będzie mu oddychać i pozbywać się wydzieliny z oskrzeli. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka to najczęściej choroba wirusowa, a nie bakteryjna, więc lekarz raczej nie zapisze antybiotyku. Chyba że wydzielina będzie żółtawa lub zielonkawa - w takich przypadkach istnieje podejrzenie, że do oskrzeli dostały się bakterie. Leczenie zapalenia oskrzeli u niemowlaka ma również na celu zapobiegnięcie rozwinięcia się choroby w zapalenie płuc. W tym drugim przypadku konieczna może być hosptalizacja.

Czytaj także: Zapalenie ucha środkowego u niemowlaka - objawy i leczenie

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: pomoc w zwalczaniu choroby domowymi sposobami

Z podejrzeniem zapalenia oskrzeli u niemowlaka trzeba się koniecznie udać do lekarza. Oprócz leków zaleci on na pewno wykonywanie maluchowi masażu plecków - ich oklepywania, by wydzielina wydostała się na zewnątrz. Najlepiej oklepywać plecki niemowlęcia 3 razy dziennie. Najpierw rano, ponieważ przez noc w oskrzelach zebrała się wydzielina. Później po podaniu leku wykrztuśnego oraz wieczorem. Nie jest wskazane klepanie niemowlęcia po karmieniu - może zwrócić pokarm. Nie oklepujemy ani nagich, ani zbyt grubo ubranych plecków malucha. 

Polecamy: Morfologia krwi u dziecka - interpretacja wyników badań krwi, normy, przekroczenia

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka wymaga również zastosowania kolejnych środków. Lekarze z The Royal Children's Hospital w Melbourne zalecają również karmić dziecko piersią lub poić wodą krócej, ale częściej - by za bardzo się nie męczyło. Jeśli będzie jednak wyraźnie głodne, nie należy odmawiać mu pokarmu. Najlepiej unikać kontaktu dziecka z innymi maluchami - zapalenie oskrzeli, w pierwszych dniach trwania, jest chorobą zakaźną.  

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: zapalenie oskrzelików

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka i zapalenie oskrzelików to nie to samo. Zapalenie oskrzelików obejmuje drobne rozgałęzienia oskrzeli i ich zakończeń - oskrzelików. Zapalenie oskrzelików najczęściej wywołuje wirus. Tak jak grypa, katar, przeziębienie - rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Aż 80 procent wszystkich zachorowań na zapalenie oskrzelików występuje u niemowląt, przeważnie między 2. a 6. miesiącem życia. Choroba może mieć formę łagodną, jak i cięższą. Według danych Portalu Farmaceutyczno-Medycznego w krajach wysoko rozwiniętych spośród stu cierpiących na zapalenie oskrzelików niemowląt troje wymaga hospitalizacji. Objawy choroby są podobne do zapalenia oskrzeli u niemowlaka. Zapalenie oskrzelików trwa najczęściej od 2 do 7 dni. Z dzieckiem trzeba udać się do lekarza, podawać mu duże ilości płynów, nawilżać drogi oddechowe.

Polecamy: Sposoby na przeziębienie u niemowlaka - jak poprawnie inhalować niemowlę?

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: astma oskrzelowa

Jeśli zapalenie oskrzeli u niemowlaka często powraca, warto zrobić dziecku badania, które potwierdzą bądź wykluczą alergię. Nawroty zapalenia oskrzeli u noworodka mogą być oznaką astmy oskrzelowej. U tak małych dzieci jest ona niezwykle trudna do wykrycia. Trzeba przez długi czas obserwować dziecko, jeśli powtarzają się takie objawy jak: świszczący oddech, kaszel przedłużający się po wystąpieniu infekcji wirusowych, kaszel w nocy, kaszel po wysiłku, nieżyt nosa, należy udać się do lekarza. Ten przeprowadzi wywiad rodzinny, zwłaszcza pod kątem występowania alergii u najbliższych. Zapyta, w jakich miesiącach roku objawy pojawiają się najczęściej, czy dziecko jest narażone na alergeny i czy w mieszkaniu, w którym przebywa, ktoś pali papierosy. Zdiagnozowana astma nie jest obecnie poważną chorobą. Dostępne możliwości leczenia i same leki umożliwiają dziecku normalne funkcjonowanie.

Przeczytaj: Inhalacje z soli fizjologicznej. Zalety nebulizacji solą fizjologiczną

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza