Pleśniawki u dziecka. Jak leczyć pleśniawki w jamie ustnej?

2021-11-22 14:41

Pleśniawki w jamie ustnej u dziecka czasami łatwo pomylić ze śladami po karmieniu. Pleśniawki na początku wyglądają dosyć niepozornie – jak resztki mleka. Różnica jest taka, że jak spróbujesz je zetrzeć, może pojawić się krew. Pleśniawki to zakażenie grzybem Monilla albicans. Gdy do niego dojdzie, musisz podjąć odpowiednie działania. Nieleczone pleśniawki mogą pokryć śluzówkę w buzi dziecka jednolitą warstwą. Same na pewno nie znikną.

Perły Epsteina
Autor: _photos.com|photos.com Jak leczyć pleśniawki w jamie ustnej?

Spis treści

  1. Pleśniawki u dziecka: leczenie
  2. Nawracające pleśniawki

Pleśniawki (tak nazywamy kandydozę u niemowląt) to zakażenie grzybicze. Niekiedy matka myli pleśniawki w jamie ustnej z resztkami mleka, które są w buzi niemowlaka i dopiero pediatra zwraca na nie uwagę podczas badania. Pleśniawkom u dzieci sprzyja zła higiena, ale mogą wystąpić też po kuracji antybiotykiem. Pleśniawki na języku mogą pojawić się w buzi niemowlaka już 5–6 dni po porodzie – w takim wypadku mogą być efektem niewyleczonej infekcji grzybiczej mamy, którą dziecko zaraża się podczas porodu. Ale pleśniawki u dziecka mogą też pojawić się w 2. lub 3. miesiącu życia i później – jako wynik zachwianej równowagi między bakteriami a drożdżakami bytującymi w jamie ustnej. Dzieje się tak, gdy dziecko ma obniżoną odporność (np. podczas ząbkowania), po leczeniu antybiotykami czy z powodu nieprzestrzegania przez rodziców zasad higieny. Dziecko może się także zarazić pleśniawkami, ssąc zakażoną drożdżakami pierś mamy czy oblizany przez nią smoczek.

Pleśniawki

Pleśniawki u dziecka: leczenie

Pleśniawki u dziecka same nie znikną, konieczna jest wizyta u lekarza. Nie tylko dlatego, że nieleczone pleśniawki po pewnym czasie pokryją śluzówki niemowlaka grubym, kremowym kożuchem. Pleśniawki na śluzówkach sprawiają dziecku ból, utrudniając ssanie – niemowlę może gorzej przybierać na wadze, być apatyczny albo rozdrażniony, źle sypiać.

W celu leczenia pleśniawek pediatra przepisuje zwykle środek antyseptyczny i przeciwgrzybiczy w płynie. Lekarz zaleca też sposób i częstotliwość podawania leku – zazwyczaj trzeba go zakraplać dziecku do buzi albo zmoczonym w leku patyczkiem kosmetycznym smarować zmiany. Uwaga: lek na pleśniawki nakładaj delikatnie, by nie zedrzeć pleśniawek – jeśli niechcący je oderwiesz, śluzówki zaczną krwawić, co sprawi dziecku spory ból. Jeśli karmisz piersią, smaruj lekiem na pleśniawki również brodawki sutkowe (bo infekcja może się z nich przenieść z powrotem do buzi dziecka), a jeśli mieszanką – pamiętaj, by dokładnie sterylizować butelki i smoczki po każdym karmieniu.

Polecamy: Oblizywanie smoczka - czy to bezpieczne?

Nawracające pleśniawki

Jak każde zakażenie grzybicze, tak i pleśniawki mają skłonność do nawrotów. By zapobiec ich pojawieniu się u dziecka, przestrzegaj zasad higieny – często myj ręce (zwłaszcza po wizycie w toalecie). O to samo poproś wszystkich domowników i gości. Jeśli karmisz piersią, myj sutki ciepłą wodą przed i po karmieniu; gdy karmisz niemowlę mieszanką, dokładnie myj i wyparzaj butelki i smoczki. Jeśli dziecko musi przyjmować antybiotyki, na zlecenie lekarza podawaj dodatkowo preparaty na bazie kwasu mlekowego – np. Lakcid, Lacidofil (rodzaj preparatu zawsze ustal z lekarzem), które pomagają utrzymać prawidłowy skład flory bakteryjnej jelit.

Pleśniawki to nadkażenie grzybicze jamy ustnej. Ale może ono także pojawić się w okolicach intymnych, a szczególnie łatwo o to, gdy dziecko nosi pieluszkę.

Polecamy: Grzybica piersi: przyczyny, objawy, leczenie

miesięcznik "M jak mama"