Podanie kropel do oczu dziecku to koszmar i ciągła walka? Ten trik zmieni wszytko

2024-02-16 13:23

Podanie kropel małemu dziecku często kończy się histerią, walką i przytrzymywaniem malucha na siłę. Nie rozumieją, że lekarstwo trzeba podać dla ich dobra. Niekiedy z podaniem kropli mają problem również nieco starsze dzieci. Zaciskają mocno powieki, mrugają, odwracają głowę. Ten trik zmienia jednak wszystko. Podanie kropel to bułka z masłem.

Podanie kropel do oczu dziecku to koszmar i ciągła walka? Ten trik zmieni wszytko
Autor: Getty Images Podanie kropel do oczu dziecku to koszmar i ciągła walka? Ten trik zmieni wszytko

Wiele mam ma najgorsze wspomnienia z podawaniem kropel do oczu przedszkolakowi. Kojarzą te chwile z walką, uciekaniem, przytrzymywaniem i płaczem. A kiedy pojawią się łzy, łatwo mogą wypłukać całe lekarstwo i cały wysiłek w jednej chwili idzie na marne.

Ten trik całkowicie zmienia zasady gry. Zastosuj go, a zapomnisz czy jest walka podczas podawania kropel do oczu dziecku.

Zobacz także: Jak podawać dziecku leki [Wywiad z farmaceutą]

Spis treści

  1. Negatywne nastawienie nie pomaga
  2. Zabawa w lekarza
  3. „Najprostszy sposób dla dziecka”
Jak przechowywać leki

Negatywne nastawienie nie pomaga

Wielu rodziców czuje się bezradnych, gdy chodzi o podanie kropli do oczu dziecku. Proszą, przekonują, tłumaczą, że to bardzo ważne, a gdy nic nie działa, sięgają nawet po groźby i straszenie.

Negatywne nastawienie i związany z tym stres nie pomagają. Dziecko może reagować histerią już na sam widok buteleczki z lekiem. Zaciskani oczu, wierzganie nogami i machanie rękami to często norma.

Zamiast więc straszyć i grozić – uczmy.

Zabawa w lekarza

Zabawa w lekarza to doskonały sposób, aby dziecko opanowało wszelkie lęki. Warto podjąć taką zabawę nawet wtedy, gdy dziecko nie jest chore. Pacjentami mogą być wówczas ulubione misie i lalki. Jeżeli dziecko najbardziej boi się aplikowania kropel do oczu, niech zakrapla je do oczu misia. W tym celu doskonale sprawdzi się sól fizjologiczna.

Rozmawianie i tłumaczenie dziecku, że w chorobie trzeba podawać lekarstwa, to podstawa. Co więcej, nie mówmy, że leki są zawsze smaczne. Co najwyżej, możemy mówić, że to mikstura superbohatera, aby odzyskać zdrowie i siłę.

„Najprostszy sposób dla dziecka”

Trudno jest przyzwyczaić się do podawania kropel do oczu. Nawet dorośli mogą mieć problem, aby spokojnie wytrzymać z otwartym okiem i czekać na lecącą kroplę.

Tymczasem chirurg dziecięcy Rupa K. Wong na swoim profilu na Instagramie @drrupawong pokazała trik na podawanie kropel do oczu. Patent ten sprawdzi się zarówno u młodszych, jak i u starszych. Jest wprost genialny w swojej prostocie.

Lekarka podkreśla, że milionowa liczba wyświetleń tej rolki pokazuje, że wiele osób zmaga się z podawaniem kropli do oczu swoim dzieciom.

Ona sama przyznaje, że widziała różne sposoby – wkraplanie z wysokości, przytrzymywanie górnej i dolnej powieki.

„To naprawdę może przestraszyć dziecko (lub dorosłego). I to absolutnie nie jest konieczne” – tłumaczy w poście.

Jak podkreśla, wystarczy podać kilka kropel do wewnętrznego kącika – uwaga – zamkniętego oka. I kiedy dziecko lub osoba dorosła zaczyna otwierać oko – kropla sama lek sam wpadnie tam, gdzie powinien.

Ekspertka podkreśla, że ten trik sprawdza się przy kroplach do oczu z antybiotykiem, kroplami na alergię i jaskrę. Należy jednak uważać na krople ze sterydami, te mogą podnieść ciśnienie wewnątrz oka. Dlatego, jak zaznacza, nie należy ich zakraplać zbyt dużo.

„Najprostszy sposób dla dziecka” – przyznali internauci w komentarzach.

Czytaj także: Dziecko nie chce przyjmować leków? Ta lekarka wie, jak je do tego przekonać

Jak podawać dziecku antybiotyk, żeby leczenie było skuteczne i nie wywołało powikłań?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza