Sprawdzi się nawet u 2-latka. Genialny sposób nauki dmuchania nosa podbija sieć

2023-11-03 11:01

Twoje dziecko wciąż nie potrafi wydmuchać nosa, a katar leje się strumieniem? Jest na to sposób. Oto zabawa, która pomoże wytłumaczyć dziecku jak dmuchać nos.

Jak nauczyć dziecko dmuchać nos?
Autor: Getty Images Jak nauczyć dziecko dmuchać nos?

Zatkany nos malucha to spory problem. Dziecku, które nie potrafi wydmuchać nosa w chusteczkę, katar trzeba odciągać, co bywa dużym wyzwaniem dla rodziców. W ruch idzie aspirator do nosa, ten ręczny lub podłączany do odkurzacza, a dziecko walczy, bo - delikatnie mówiąc - nie przepada za nim.

Jeśli jako rodzic wciąż masz problem z oczyszczeniem dziecku nosa, być może u was także sprawdzi się ten sposób. Najlepiej uczyć się przez zabawę, dlatego polecamy trick z Instagrama.

Zdrowo Odpytani: Witamina C to nie tylko wzmacnianie odporności. Tego jeszcze o niej nie wiedzieliście

Trudna sztuka dmuchania nosa

Mało które dziecko potrafi zdmuchnąć świeczkę na swoim pierwszym urodzinowym torcie. Jeszcze trudniej wytłumaczyć maluchowi jak wypuszcza się powietrze nosem. Jest to jednak bardzo cenna umiejętność, o czym przekonujemy się zwykle w sytuacji, gdy dziecko zmaga się z dużym katarem.

Zatkany nos utrudnia jedzenie, odbiera apetyt. Zalegający katar spływa po tylnej ścianie gardła powodując kaszel, a u małych dzieci może w krótkim czasie doprowadzić do rozwoju infekcji.

Czytaj też: To nieprawda, że kolor kataru świadczy o rodzaju infekcji. Co naprawdę oznacza zielony katar, a co żółty?

"Winda" - zabawa która uczy jak dmuchać nos

Jak więc nauczyć malucha dmuchać nos w chusteczkę? Łatwym sposobem podzieliła się na Instagramie Klaudia Klinkosz, która prowadzi profil o nazwie Przedszkolog. Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny opublikowała film, w którym pokazuje krok po kroku jak nauczyć dziecko tej niełatwej sztuki dmuchania nosa:

  1. Wytnij kółko z papieru (średnica kółka wielkości talerzyka deserowego)
  2. Na kółku ułóż kilka piórek
  3. Pierwsze piętro: podstaw kółko z piórkami pod usta i delikatnie dmuchnij
  4. Drugie piętro: przyłóż kółko wyżej, między ustami a nosem i dmuchnij nosem

Następnie przytrzymaj kółko we właściwym miejscu przed twarzą dziecka.

Trzeba oczywiście pamiętać, że ćwiczymy wtedy, kiedy nosek dziecka jest drożny a nie wtedy, kiedy już ma katar. W przeciwnym razie maluchowi nie uda się zdmuchnąć Zabawa o nazwie "winda" sprawdzi się już u 2-letniego dziecka, choć warto próbować także w przypadku młodszych pociech.

Czytaj też: Twoje dziecko ciągle choruje? Pediatra tłumaczy, skąd się bierze "przedszkolny glut"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza