Stawianie baniek u dzieci - jak i gdzie stawiać bańki dzieciom?

2021-10-15 12:44

Stawianie baniek to domowy sposób leczenia przeziębienia u dzieci. Dziś lekarze znów coraz częściej polecają tę metodę. Stawianie baniek u dzieci jeest niezwykle skuteczne w przypadku leczenia zapalenia płuc, ale także gdy mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem. Bańki można stawiać nawet małym dzieciom. Zobacz, jak i gdzie stawiać bańki dzieciom!

Stawianie baniek
Autor: materiały prasowe

Jak stawiać bańki dziecku? To pytanie zadaje sobie każdy niedoświadczony rodzic. W sklepach możemy kupić bańki klasyczne, ogniowe oraz szklane, w których powietrze zasysa się specjalną pompką.

Jeśli nie masz doświadczenia, lepiej wybierz te drugie. Podpowiadamy, jak stawiać bańki dziecku przy przeziębieniu i kiedy bańki są dobrym sposobem leczenia.

Spis treści

 1. Jak działają bańki i jakie kupić do leczenia dziecka?
 2. Kiedy stawiać bańki dziecku?
 3. Jakie są przeciwwskazania do zabiegu bańkami?
 4. O czym trzeba pamiętać przy stawianiu baniek dzieciom?
 5. Jak stawiać dziecku bańki?
 6. Jak stawiać bańki, aby pomogły na przeziębienie?
Bańki

Jak działają bańki i jakie kupić do leczenia dziecka?

Są trzy rodzaje baniek. Obojętnie jakiego użyjemy, chodzi o to, by w środku, po przyłożeniu do ciała, wytworzyła się próżnia. Dzięki temu bańka przysysa się do skóry.

 • Bańki szklane klasyczne – do stawiania na gorąco. Przysysają się do ciała, gdy palący się wewnątrz spirytus zużyje tlen. Ich działanie jest najsilniejsze.
 • Szklane – do stawiania bez użycia ognia. Mają wentyl, którym odsysa się powietrze za pomocą specjalnej pompki. Najbezpieczniejsze.
 • Gumowe – podciśnienie powstaje, gdy rozpręża się ściśnięta guma.

Stworzone w bańce podciśnienie powoduje, że z małych naczyń krwionośnych zostają wyssane pewne ilości białych i czerwonych ciałek krwi. Po wynaczynieniu stają się one “ciałem obcym” i muszą być usunięte. – To mobilizuje organizm do walki z chorobą lub bólem – wyjaśnia dr Halina Kondraciuk, specjalista terapii próżniowej.

Stawianie baniek, to kuracja tania, nieszkodliwa, nie wywołuje skutków ubocznych (jedynym śladem są szybko znikające zasinienia). Bańki można kupić prawie w każdej aptece. Szklane klasyczne kosztują 4–5 zł za sztukę, szklane z wentylem – ok. 70 zł za 12 sztuk, gumowe – ok. 30 zł za 4 sztuki.

Czytaj również: Dlaczego gorączka nasila się wieczorem?

Dieta na przeziębienie: tygodniowy jadłospis wzmacniający odporność

Kiedy stawiać bańki dziecku?

Bańki stawiamy, kiedy zleci to lekarz. Najczęściej w przypadku zapalenia płuc u dziecka, ale nie tylko. Głównym wskazaniem do stawiania baniek zarówno dorosłym, jak i dzieciom są infekcje dróg oddechowych, zapalenie gardła, przeziębienie, grypa oraz powracające choroby górnych dróg oddechowych takie jak angina.

Bańki można również stawiać, aby wzmocnić ogólną kondycję organizmu np. u dzieci, które często chorują. Tradycyjne bańki pomagają też na wiele innych schorzeń takich jak: moczenie nocne, zapalenia stawów, bóle głowy czy bóle menstruacyjne. Są one też chętnie wykorzystywane przez sportowców, którzy potrzebują szybkiej regeneracji mięśni po treningach.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu bańkami?

Do głównych przeciwwskazań do stawiania baniek należą różnego rodzaju zmiany skórne, skazy krwotoczne, duszność np. astmatyczna, anemia, gorączka powyżej 38,5 stopnia, skoki ciśnienia tętniczego, ciąża, choroba nowotworowa. 

O czym trzeba pamiętać przy stawianiu baniek dzieciom?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem jak powinno wyglądać stawianie baniek u dziecka.

 • Zanim przystąpisz do stawiania baniek dziecku, przygotuj do tego skórę malucha, by nie doprowadzić do podrażnień. Weź odrobinę maści rozgrzewającej (z elementem natłuszczającym) i delikatnie, powolnymi ruchami wmasuj w skórę dziecka. Możesz też użyć do tego zwykłej wazeliny, wtedy pamiętaj, by przed zabiegiem, rozgrzać także swoje dłonie.
 • Włosy dziewczynki, gdy są długie, zepnij.
 • Pamiętaj, by w pomieszczeniu było ciepło. Na czas pozostawienia baniek na skórze dziecka, okryj je delikatnie kocykiem.
 • Obserwuj dziecko i zostań z nim.
 • Zanim zaczniesz stawiać bańki, poczytaj dokładnie instrukcję. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, poradź się lekarza lub farmaceuty.
 • Po stawianiu baniek dziecko powinno pozostać jakiś czas w domu.

Jak stawiać dziecku bańki?

Przeziębione dziecko i w ogóle dziecko może nie chcieć współpracować tak jak dorosły. Musisz się z tym liczyć. Jeśli dodatkowo będziesz robić to pierwszy raz, poćwicz wcześniej. Zdecydowanie trudniejsze jest stawianie baniek klasycznych, ogniowych. Jeśli chcesz się przekonać, czy sobie poradzisz, wykonaj prosty test. Spróbuj przyssać bańki do grubej, lakierowanej okładki kolorowego magazynu.

Stawiając bańki dziecku trzeba pamiętać, że skóra maluchów jest bardzo delikatna i grubość podściółki tłuszczowej jest niewielka, dlatego podciśnienie wytworzone w bańkach nie może być duże, ponieważ naczynia krwionośne są kruche. Czas trwania zabiegu u dzieci do 7 lat wynosi około 5 minut. Stopień wessania skóry dopasowujemy indywidualnie, jednak u dzieci i osób z delikatną skórą wybrzuszenie powinno być niewielkie i wynosić maksymalnie 3-4 mm.

Jak stawiać bańki, aby pomogły na przeziębienie?

Zabieg najlepiej wykonywać raz na dwa dni. Dla uśmierzenia bólu można częściej. Przy przeziębieniu – na plecach i bokach klatki piersiowej, natomiast przy leczeniu bólu – tam, gdzie on dokucza (nawet na kolanie). Aby wzmocnić efekt, warto przykładać bańki w miejscach akupunkturowych (wskazanych w instrukcji dołączonej do opakowania). Pozwala to na szybkie przywrócenie równowagi energetycznej w organizmie.

Czytaj również: Ile trwa grypa? Które objawy grypy mogą utrzymywać się najdłużej?

Jak ochronić dziecko przed infekcją, gdy domownicy chorują?

Warto wiedzieć
dr Halina Kondraciuk, lekarz anestezjolog, specjalista medycyny chińskiej, ekspert vakuumterapii (leczenia próżnią), Centrum Leczenia Bólu i Akupunktury w Warszawie

Stawianie baniek - instrukcja

Szklane bańki myjemy w gorącej wodzie, by były ciepłe, i dokładnie osuszamy. Przygotowujemy naczynie ze spirytusem i metalowy ok. 15-cm pręt z końcówką owiniętą wacikiem. Zapalamy świeczkę. Miejsca, gdzie będziemy przykładać bańki, natłuszczamy i lekko masujemy.

Wacik delikatnie nasączamy spirytusem i podpalamy. Zdecydowanym ruchem wkładamy do bańki płonący wacik, szybko go wycofujemy i natychmiast przykładamy otwór bańki do ciała. Powinna się przyssać. Po postawieniu baniek okrywamy chorego kołdrą. Chyba, że jest to masaż lub zabieg przeciwbólowy – wtedy nie ma potrzeby.

Po 10–15 minutach zdejmujemy bańki - przechylamy je lekko, jednocześnie naciskając palcami skórę przy ich brzegu. Teraz chory powinien odpocząć, najlepiej zasnąć. W wyniku popękania drobnych naczyń krwionośnych na plecach pacjenta pozostają siniaki, które po kilku dniach się wchłoną i znikną.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza