To teraz numer 1 wśród dziecięcych dolegliwości. Pediatra wymienia objawy

2024-04-15 9:39

Wyższe temperatury za oknem wcale nie oznaczają końca dziecięcych chorób. Oto najczęstsze objawy pojawiające się obecnie u maluchów. Pediatra ma dla rodziców ważną radę. Wskazuje, kiedy nie zwlekać z wizytą u lekarza.

To teraz numer 1 wśród dziecięcych dolegliwości. Pediatra wymienia objawy
Autor: Getty Images To teraz numer 1 wśród dziecięcych dolegliwości. Pediatra wymienia objawy

Wiosna w pełni, więc część chorób typowych dla sezonu jesienno-zimowego na szczęście trochę odpuszcza. To jednak nie znaczy, że pediatrzy mogą zrobić sobie urlop - w ich gabinetach wciąż pojawiają się rodzice zatroskani dolegliwościami swoich pociech. Wśród objawów, z którymi zgłaszają się na wizyty, lekarz notuje katar, kaszel, łzawienie oczu. Oto pięć chorób, które obecnie wśród dzieci diagnozuje najczęściej.

Spis treści

  1. To najczęstsze objawy wśród dzieci
  2. Objawy alergii u dziecka
Jak przetrwać wiosnę z małym alergikiem?

To najczęstsze objawy wśród dzieci

Lekarz Łukasz Grzywacz znany na Instagramie jako @tatapediatra opublikował na swoim profilu najnowszy raport pediatryczny. Dowiadujemy się z niego, z jakimi objawami najczęściej zgłaszają się mali pacjenci. Na pozycji pierwszej raczej nie będzie zaskoczenia.

1. Alergie sezonowe

Obecność pyłków łatwo zauważyć, będąc poza domem - unoszące się wraz z wiatrem osiadają na ubraniach, samochodach, pełno ich także na przydomowych krzaczkach. Pylą brzoza, topola i wierzba, wkrótce będą pylić także trawy. Alergicy nie mają łatwo - dzieci męczą typowe dla alergii sezonowych objawy:

  • wieczny katar,
  • zaostrzenia astmy,
  • dolegliwości oczne (łzawienie, pieczenie).

Lekarz podpowiada, by nie zwlekać z wizytą u pediatry, który może przepisać odpowiednie leki.

2. Zapalenie krtani

Pediatra od razu zaznacza, że jest to zapalenie krtani przechodzące w zapalenie oskrzeli.

"W zapaleniach krtani jest kaszel cichy, świszczący, szczególnie w nocy. Bardzo silny, duszący" - wymienia pediatra Łukasz Grzywacz. Przypomina jednak, że jeśli wymienione objawy nie ustępują przy dobrze dobranym leczeniu w ciągu 2-3 dni, warto ponownie udać się z dzieckiem do lekarza. Pediatra po osłuchaniu malucha może zdiagnozować zapalenie oskrzeli - takie przypadki nie należą obecnie do rzadkości.

Lekarz poleca, by z wizytą nie zwlekać, bo zdarza się, że zapalenie krtani może przejść także w zapalenie płuc.

3. Trzydniówki

Na pozycji numer 3 znalazły się trzydniówki. Co to takiego? Gorączka przez jeden, dwa lub trzy dni bez innych objawów, a po ustąpieniu gorączki - wysypka. Lekarz przypomina jednak, że gorączka przy tej chorobie ustępuje całkowicie. Jeśli tak się nie dzieje i gorączka trzyma dłużej lub znika, a później wraca - trzeba podejść do lekarza. Warto zrobić morfologię i crp, żeby sprawdzić, czy nie rozwija się inna infekcja.

4. Szkarlatyna

Lekarz diagnozuje obecnie wśród dzieci sporo zapaleń gardła. Nie są to jednak typowe anginy z białym nalotem. Gardło przy szkarlatynie jest mocno zaczerwienione.

5. Jelitówki

Objawów chyba nie musimy przedstawiać - to głównie ból brzucha, nudności i wymioty, podwyższona temperatura, biegunka, brak apetytu, osłabienie.

Objawy alergii u dziecka

Jak poznać, że dziecko może być alergikiem? W przypadku maluszków skórne testy alergiczne bywają niemiarodajne, bo nawet przy alergiach mogą dawać wynik fałszywie ujemny. To dlatego pediatrzy często zalecają, by poczekać nawet do ukończenia przez dziecko 4. roku życia.

Powyżej 6. miesiąca życia można wykonać testy alergiczne z krwi, jednak warto wiedzieć, że mały alergik może uwrażliwić się na kolejny alergen w krótkim czasie, dlatego trzeba obserwować dziecko i testy powtarzać co 6 - 12 miesięcy.

Wśród  objawów u dziecka, które sugerują alergię wziewną lub pokarmową występują wysypki, bóle brzuszka, refluks, katar, napadowy kaszel, zapalenie spojówek, problemy ze snem.

Czytaj więcej: Alergia pokarmowa, wziewna i skórna. Po czym poznać, że niemowlę jest uczulone?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza