Twoje dziecko boi się dentysty? Zobacz, jak je przygotować do wizyty

2021-12-17 8:26

U niektórych dzieci samo słowo "dentysta" wywołuje objawy zdenerwowania i niepokoju. Charakterystyczny zapach gabinetu stomatologicznego oraz odgłosy pracujących sprzętów również nie zachęcają do pójścia na wizytę. Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa, by się nie bało?

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?
Autor: Getty images Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Czy trzeba przygotować dziecko do wizyt u stomatologa? Zdaniem lekarzy tak. To bardzo ważne,  zwłaszcza, gdy dziecko miało wcześniejszy, nieprzyjemny kontakt z dentystą, ewentualnie zostało nastraszone przez rówieśników lub starsze dzieci. Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty? Podpowiada stomatolog.

Spis treści

  1. Wybierz dobry gabinet
  2. Pobawcie się w dentystę
  3. Świeć przykładem
  4. Dobry początek wizyty
  5. Każde dziecko jest inne...
Jak dbać o zęby dziecka

Wybierz dobry gabinet

Bardzo ważny jest wybór gabinetu, w którym dziecko będzie mogło przyjemnie i bezstresowo spędzić chwile oczekiwań na wizytę. Należy kierować się przy tym wyborze między innymi obecnością kącika zabaw dla dzieci w poczekalni.

Rozbawione i rozluźnione dzieciaczki, chętniej wędrują na fotel dentystyczny i współpracują z lekarzem. Kolorowy gabinet i wesoły wystrój wnętrza sprzyjają miłej atmosferze i ułatwiają pracę z dzieckiem.

Czytaj równieżPróchnica zębów mlecznych: przyczyny, objawy, leczenie próchnicy u dwu-, trzylatka

Gaz rozweselający u dentysty - czy sedacja wziewna to dobry sposób na znieczulanie dziecka?

Pobawcie się w dentystę

Rodzice powinni opowiedzieć dziecku o tym, jak ważne jest leczenie zębów i wcześniejsza profilaktyka. W sposób niezwykle jasny i prosty powinni wyjaśnić, jak wygląda wizyta u dentysty, zapoznać go z poszczególnymi elementami zabiegu stomatologicznego i wskazać na konieczność leczenia zębów.

I jeśli jest to możliwe, w formie zabawy i edukacji książkowej objaśnić wygląd gabinetu. Doskonale nadają się do tego bohaterowie dziecięcych bajek jak np. historyjki "Peppa u dentysty". Dzięki temu pokazujemy dziecku, że wszyscy leczą zęby i odwiedzają gabinety.

Świeć przykładem

Rodzice powinni również zachęcić swoje pociechy do odwiedzenia gabinetu podczas swoich wizyt. Jeżeli warunki na to pozwalają dziecko powinno obserwować, jak rodzic jest leczony. Daje to możliwość oswojenia się dziecka z gabinetem, jak również z lekarzem.

Rodzice mogą opowiedzieć dziecku, w jaki sposób dentysta oczyszcza zęby z nalotu, używając do tego celu specjalnych obrotowych szczoteczek i niezwykłych past.

Dobry początek wizyty

Zanim dziecko będzie badane, powinno móc oswoić się z gabinetem i lekarzem. Poproś stomatologa, by przez chwilę pobawił się dzieckiem. Niech przy użyciu jednorazowego lusterka, pokaże mu jego ząbki, policzy je razem z nim, opowie o zębach mlecznych i stałych oraz wskaże na te, które mają plamki i wymagają leczenia w gabinecie przez założenie kolorowych wypełnień.

Szczególnie pomocny może okazać się fotel dentystyczny, na którym można przewozić dziecko w górę i w dół, porównując do ruchomej windy.

Podczas pierwszej wizyty należy zapoznać też dziecko z urządzeniami używanymi w gabinecie np. lampą światło-utwardzalną, która dla dziewczynek może stać się magiczną różdżką a dla większości chłopców świetlnym mieczem.  

Dzieci podczas wizyt w gabinecie dentystycznym muszą mieć poczucie bezpieczeństwa i powinny zaufać dentyście. Najlepiej, jeżeli zabiorą ze sobą ulubioną zabawkę lub ukochanego pluszaka, który doda im otuchy i pewności, w tak stresującym momencie, poza tym może pluszak będzie mógł zbadać także i swoje zęby.

Czytaj również: Leczenie mlecznych zębów u dzieci: czy może być bezbolesne?

Lakowanie, fluoryzacja i lapisowanie - metody zapobiegania próchnicy

Każde dziecko jest inne...

Każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia przy oswajaniu go z lekarzem i gabinetem. Najważniejsza jest więc każdorazowa pochwała, zarówno ze strony rodzica, jak i dentysty, nagroda i niespodzianka dla dzielnego pacjenta.

Bardzo negatywnie wpływa straszenie dziecka dentystą, co czasami zdarza się zagniewanym rodzicom. Istotne jest również, aby rodzice dużo wcześniej skontaktowali się z wybranym lekarzem, w celu zapoznania go z zachowaniami i nawykami swoich dzieci.

Osoba badająca ma wówczas możliwość przedstawienia ogólnych informacji na temat wizyty i związanych z nią oczekiwań. Ważne jest bowiem pozytywne nastawienie dziecka i zminimalizowanie poziomu lęku. To zapewni komfort pracy lekarzowi i opiekunom, którzy niejednokrotnie muszą wspierać maluchy i brać aktywny udział w badaniu.

Dla poczucia bezpieczeństwa dziecka, bardzo często lekarz decyduje się na posadzenie malucha na kolanach rodzica lub opiekuna.

Rodzice powinni regularnie zabierać dziecko na kontrolne wizyty i ewentualne zabiegi dentystyczne. Często, niejednokrotnie co trzy miesiące, muszą kontrolować uzębienie maluchów, tak bardzo narażone w obecnym świecie na uszkodzenia spowodowane złymi nawykami żywieniowymi i spożywaniem nadmiaru słodyczy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza