Gaz rozweselający (sedacja wziewna) - znieczulanie dziecka u dentysty

2010-02-02 10:05 opr. red. na podst. materiałów prasowych Dentim clinic

Sedacja wziewna czyli podanie dziecku gazu rozweselającego podczas wizyty u dentysty staje się coraz popularniejsze w polskich gabinetach stomatologicznych. Powód? Dzieci pod jego wpływem nie stresują się wizytą, bywa, że nawet jej nie pamiętają. Poznaj zalety, wady i przeciwwskazania do zastosowania sedacji wziewnej, metody polegającej na podawaniu dzieciom mieszaniny podtlenku azotu i tlenu. 

Sedacja wziewna jako metoda znieczulania, choć znana w Polsce od 1995 roku, to dopiero ostatnie lata przynoszą przełom w jej stosowaniu. Powód? Zmiana podejścia wielu gabinetów stomatologicznych do małych pacjentów. Dziś normą staje się dentysta przyjazny dziecku, a przy tym leczący bezboleśnie i bezstresowo. Te normy przyjęło m.in. Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic z Katowic.

Zalety sedacji wziewnej

W Polsce istnieje około 100 gabinetów, w których stosuje się sedację wziewną w leczeniu dzieci. Zdaniem lekarzy stomatologów to zdecydowanie za mało. – Bardzo ważne jest żeby budować zaufanie dziecka do stomatologa już od najmłodszych lat. Sedacja pozwala na eliminację bólu podczas zabiegów, pozwala także uniknąć sytuacji, w których leczenie całkowicie uniemożliwione jest ze względu na strach dziecka – mówi doktor Fąferko.

Sedację z powodzeniem stosuje się u dzieci powyżej 3 roku życia, które łatwo nawiązują kontakt z lekarzem i, które podatne są na sugestię. Bardzo ważna w całym procesie jest również kwalifikacja dziecka do sedacji. Sedacja wziewna, wiążąca się z założeniem maseczki na nos, nigdy nie jest przeprowadzany na siłę, gdyż zmniejsza to jego skuteczność. Pozwala to również uniknąć sytuacji, w której dziecko dozna urazu psychicznego po wizycie u dentysty. Sam zabieg uznawany jest za bezpieczny dla zdrowia maluchów i może być z powodzeniem przeprowadzany bez udziału anestezjologa. 

– Sedacja pozwala nam zarówno na przeprowadzanie drobnych zabiegów takich jak leczenie próchnicy powierzchownej, jak również na podanie znieczulenia i przeprowadzenia zabiegu bardziej złożonego. Dziecko będące pod wpływem gazu nie odczuwa bowiem ani bólu, ani silnego stresu, który pewnie towarzyszyłby mu podczas leczenia przy pełnej świadomości - wyjaśnia doktor Fąferko.

Bardzo ciekawym efektem stosowania gazu rozweselającego – wspomagającym leczenie – jest amnezja. Choć nie pojawia się ona u każdego dziecka. – Pojawienie się amnezji po podaniu gazu rozweselającego, sprawia, że dziecko jest całkowicie nieświadome zabiegu, któremu zostało poddane. Jest to szczególnie pożądane w przypadku, pacjentów naprawdę trudnych wykazujących duży stres oraz strach – dodaje doktor Fąferko.

Czytaj też: Jak zachęcić dziecko do wizyty u dentysty?

Dobrze wiedzieć

Dlaczego dzieciom podaje się gaz rozweselający?

- W leczeniu dzieci wymagane jest zupełnie inne podejście. Przede wszystkim ze względu na bliski zeru próg tolerancji na ból, a także silny stres, jaki dzieci odczuwają przed wszystkim, co nieznane. Aby zapobiec negatywnym skutkom wizyty u dentysty, którymi są zarówno stres, jak i ból, jak również ogólne zniechęcenie do stomatologa, które z wiekiem może przerodzić się w dentofobię, coraz częściej stosuje się w leczeniu dzieci sedację podtlenkiem azotu i tlenem – wyjaśnia Wojciech Fąferko, lekarz stomatolog z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic.

- Podanie podtlenku azotu wprowadza dziecko w stan fizycznego, przyjemnego oszołomienia oraz ogólnego rozluźnienia i zniesienia uczucia bólu. Sprzyja to zarówno podawaniu znieczulenia, którego dzieci się obawiają, jak również przeprowadzaniu zabiegów w znieczuleniu. Jednocześnie cały czas utrzymywany jest kontakt z małym pacjentem. Pod wpływem gazu dziecko staje się spokojne, bezwolne oraz zobojętniałe na wszystko, co dzieje się wokół niego – wyjaśnia doktor Fąferko.

Dobrze wiedzieć

Listę gabinetów stosujących sedację znajdziecz na stronie www.sedacja.pl

Kiedy stosuje się sedację wziewną?

Gaz rozweselający z powodzeniem stosowany jest u małych pacjentów, zarówno wykazujących silny stres i lęk przed leczeniem, jak również u dzieci z nadpobudliwością nerwową, ADHD czy reagującymi wymiotami na ból i stres.
Sedacja wskazana jest także w przypadku zabiegów stomatologicznych u dzieci z astmą. Dzięki podaniu gazu rozweselającego spada bowiem ryzyko ataku spowodowanego stresem.

Podobne działanie gaz wykazuje w przypadku dzieci z padaczką. Podanie gazu rozweselającego zwiększa także bezpieczeństwo zabiegu u dziecka z hemofilią, chorobami serca czy nadciśnieniem, zmniejszając lęk i stres, a co za tym idzie nie powodując wzrostu ciśnienia krwi.

Działanie gazu rozweselającego ustępuje po około 5 minutach. Wtedy dziecko odzyskuje całkowitą świadomość.  Sedacja wziewna, mimo że dla wielu dzieci jest niezbędna, obecnie nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czytaj też: Przyczyny epidemii próchnicy w polskich dzieci

Przeciwwskazania stosowania sedacji wziewnej N2O/O2

  • przeziębienie, przerost migdałków gardłowych - niedrożności górnych dróg oddechowych
  • I trymestr ciąży,
  • choroby psychiczne,
  • stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis,
  • roztrzenie oskrzelowe, rozedma płuc,
  • alkoholizm,
  • brak współpracy pacjenta.

Obejrzyj film: Pierwszy raz u dentysty

materiały prasowe Dentim clinic
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE