Gaz rozweselający u dentysty - czy sedacja wziewna to dobry sposób na znieczulanie dziecka?

2021-11-12 9:06

Sedacja wziewna, czyli podanie dziecku gazu rozweselającego podczas wizyty u dentysty sprawia, że maluch nie stresuje się wizytą, bywa, że nawet jej nie pamięta. Poznaj zalety, wady i przeciwwskazania do zastosowania mieszaniny podtlenku azotu i tlenu dzieciom w czasie zabiegu stomatologicznego. 

Sedacja wziewna jako metoda znieczulania w czasie zabiegów dentystycznych, jest znana w Polsce od 1995 roku, ale dopiero ostatnio zdobyła popularność. Powodem jest zmiana podejścia wielu gabinetów stomatologicznych do małych pacjentów. Dziś normą staje się dentysta przyjazny dziecku, a przy tym leczący mleczaki bezboleśnie i bezstresowo.

Spis treści

  1. Zalety sedacji wziewnej
  2. Dlaczego warto podać dziecku gaz rozweselający?
  3. Kiedy można stosować sedację wziewną?
  4. Przeciwwskazania stosowania sedacji wziewnej N2O/O2
Pierwsza wizyta u dentysty

Zalety sedacji wziewnej

W Polsce istnieje ponad 200 gabinetów, w których stosuje się sedację wziewną w leczeniu dzieci. Ich listę znajdziesz na stronie www.sedacja.pl. Zdaniem lekarzy stomatologów to zdecydowanie za mało.

– Bardzo ważne jest żeby budować zaufanie dziecka do stomatologa już od najmłodszych lat. Sedacja pozwala na eliminację bólu podczas zabiegów, pozwala także uniknąć sytuacji, w których leczenie całkowicie uniemożliwione jest ze względu na strach dziecka – mówi doktor Fąferko.

Sedację z powodzeniem stosuje się u dzieci powyżej 3 roku życia, które łatwo nawiązują kontakt z lekarzem i, które podatne są na sugestię. Bardzo ważna w całym procesie jest również kwalifikacja dziecka do sedacji.

Sedacja wziewna, wiążąca się z założeniem maseczki na nos, nigdy nie jest przeprowadzana na siłę, gdyż zmniejsza to jego skuteczność. Pozwala to również uniknąć sytuacji, w której dziecko dozna urazu psychicznego po wizycie u dentysty.

Sam zabieg uznawany jest za bezpieczny dla zdrowia maluchów i może być z powodzeniem przeprowadzany bez udziału anestezjologa. 

– Sedacja pozwala nam zarówno na przeprowadzanie drobnych zabiegów takich jak leczenie próchnicy powierzchownej, jak również na podanie znieczulenia i przeprowadzenia zabiegu bardziej złożonego. Dziecko będące pod wpływem gazu nie odczuwa bowiem ani bólu, ani silnego stresu, który pewnie towarzyszyłby mu podczas leczenia przy pełnej świadomości - wyjaśnia doktor Fąferko.

Bardzo ciekawym efektem stosowania gazu rozweselającego – wspomagającym leczenie – jest amnezja. Choć nie pojawia się ona u każdego dziecka. – Pojawienie się amnezji po podaniu gazu rozweselającego, sprawia, że dziecko jest całkowicie nieświadome zabiegu, któremu zostało poddane.

Jest to szczególnie pożądane w przypadku, pacjentów naprawdę trudnych wykazujących duży stres oraz strach – dodaje doktor Fąferko.

Czytaj również: Leczenie mlecznych zębów u dzieci: czy może być bezbolesne?

Jak dbać o zęby niemowlaka, a jak o zęby małego dziecka?

Dlaczego warto podać dziecku gaz rozweselający?

- W leczeniu dzieci wymagane jest zupełnie inne podejście. Przede wszystkim ze względu na bliski zeru próg tolerancji na ból, a także silny stres, jaki dzieci odczuwają przed wszystkim, co nieznane.

Aby zapobiec negatywnym skutkom wizyty u dentysty, którymi są zarówno stres, jak i ból, jak również ogólne zniechęcenie do stomatologa, które z wiekiem może przerodzić się w dentofobię, coraz częściej stosuje się w leczeniu dzieci sedację podtlenkiem azotu i tlenem – wyjaśnia Wojciech Fąferko, lekarz stomatolog z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic.

- Podanie podtlenku azotu wprowadza dziecko w stan fizycznego, przyjemnego oszołomienia oraz ogólnego rozluźnienia i zniesienia uczucia bólu. Sprzyja to zarówno podawaniu znieczulenia, którego dzieci się obawiają, jak również przeprowadzaniu zabiegów w znieczuleniu.

Jednocześnie cały czas utrzymywany jest kontakt z małym pacjentem. Pod wpływem gazu dziecko staje się spokojne, bezwolne oraz zobojętniałe na wszystko, co dzieje się wokół niego – wyjaśnia doktor Fąferko.

Kiedy można stosować sedację wziewną?

Gaz rozweselający z powodzeniem stosowany jest u małych pacjentów, zarówno wykazujących silny stres i lęk przed leczeniem, jak również u dzieci z nadpobudliwością nerwową, ADHD czy reagującymi wymiotami na ból i stres.

Sedacja wskazana jest także w przypadku zabiegów stomatologicznych u dzieci z astmą. Dzięki podaniu gazu rozweselającego spada bowiem ryzyko ataku spowodowanego stresem.

Podobne działanie gaz wykazuje w przypadku dzieci z padaczką. Podanie gazu rozweselającego zwiększa także bezpieczeństwo zabiegu u dziecka z hemofilią, chorobami serca czy nadciśnieniem, zmniejszając lęk i stres, a co za tym idzie nie powodując wzrostu ciśnienia krwi.

Działanie gazu rozweselającego ustępuje po około 5 minutach. Wtedy dziecko odzyskuje całkowitą świadomość. Sedacja wziewna, mimo że dla wielu dzieci jest niezbędna, obecnie nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czytaj również: Lakowanie, fluoryzacja i lapisowanie - metody zapobiegania próchnicy

Wypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?

Przeciwwskazania stosowania sedacji wziewnej N2O/O2

Sedacji u dorosłych i u dzieci nie powinno się stosować w niektórych schorzeniach i sytuacjach. Oto one: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza