Wakacje z niemowlakiem: gdzie pojechać i co zabrać na wakacje z małym dzieckiem?

2023-06-16 11:11

Wasze pierwsze wakacje z niemowlakiem będą wyglądały inaczej, niż kiedy podróżowaliście we dwoje, ale to nie znaczy, że muszą być mniej udane. Trzeba tylko pamiętać o dobrym zaplanowaniu terminu wakacji, spakowaniu odpowiednich rzeczy, a także ukochanych zabawek dziecka. Jak zaplanować pierwsze wakacje z niemowlakiem?

Pierwsze wakacje z niemowlakiem
Autor: Getty images Pierwsze wakacje z niemowlakiem

Spis treści

  1. Czy wakacje z niemowlakiem to dobry pomysł?
  2. Dobrze zaplanuj termin wakacji z niemowlakiem
  3. Gdzie na wakacje z niemowlakiem?
  4. Podróż z dzieckiem ogranicz do minimum
  5. W podróż z dzieckiem najlepiej ruszać rano
  6. Nie przegrzewaj dziecka w czasie wakacji
  7. Nie przesadzaj z klimatyzacją w upały
  8. Co zabrać na wakacje z niemowlakiem?
  9. Ubrania dla niemowlaka na wakacje
  10. Nie zapomnij zabrać na wakacje zabawek dla dziecka
  11. W czasie wakacji staraj się przestrzegać rytmu dnia niemowlaka
  12. Chroń dziecko przed słońcem
  13. Zrezygnuj z długich wycieczek
  14. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego
  15. Chroń skórę malca przed odparzeniami
  16. W czasie wakacji z niemowlakiem spaceruj jak najwięcej

Przede wszystkim musicie zdać sobie sprawę z tego, że wasze pierwsze wakacje z niemowlakiem będą wyglądać zupełnie inaczej. Raczej możecie zapomnieć o beztroskim leniuchowaniu, wieczornych wypadach na dyskotekę lub do kawiarni.

Oczywiście, niektóre niemowlęta są idealne i pozwalają rodzicom na robienie tego, co ci lubią najbardziej. Jednak nie ma co oczekiwać, że wasze dziecko takie właśnie będzie. Zobacz, jak zorganizować pierwsze wakacje z niemowlakiem, aby choć trochę odpocząć i aby wasze dziecko spędziło niestresujący i komfortowy dla niego wyjazd.

Czytaj: Gdzie pojechać z rocznym dzieckiem?

Czy wakacje z niemowlakiem to dobry pomysł?

Niektóre młode mamy mówią , że pierwsze wakacje z niemowlakiem to praca o wiele cięższa, niż zajmowanie się nim na co dzień w domu. Zostawicie w domu wiele udogodnień, których nie sposób zabrać ze sobą, np. pralkę, wanienkę, sterylizator.

Dla dziecka to również będzie zupełnie nowa sytuacja. Nawet jeśli jest jeszcze malutkie i nie bardzo zdaje sobie sprawę z tego, że coś się zmieniło, jego organizm na pewno odczuje zmianę klimatu. Zaburzenie stałego rytmu dnia, nieznane miejsce i otoczenia — to wszystko może wpływać na zachowanie niemowlęcia.

Przez pierwsze kilka dni urlopu (nawet do tygodnia) dziecko może więc popłakiwać, być rozdrażnione, mieć kłopoty z zasypianiem, a nawet gorączkować. Rada sprawdzona przez wielu młodych rodziców: jeśli tylko macie taką możliwość, zabierzcie ze sobą babcię, która zajmie się dzieckiem, byście i wy mogli skorzystać z wakacji.

A co jeszcze powinniście przemyśleć, zanim zaczniecie organizować wakacyjny wyjazd z niemowlakiem? Oto 15 naszych rad.

Zobacz: Bagaż podręczny: kiedy lecisz z dzieckiem

Co męczy niemowlaka?

Dobrze zaplanuj termin wakacji z niemowlakiem

Jeśli nie musicie jechać w miesiącach letnich, pomyślcie o urlopie poza najwyższym sezonem, zwłaszcza jeśli chcecie spędzić go nad Bałtykiem. Pod koniec sierpnia czy na początku września nad polskim morzem nadal będzie ciepło, za to znikną tłumy plażowiczów i spadną ceny noclegów.

Gdzie na wakacje z niemowlakiem?

Na wakacje z niemowlęciem nie ma sensu wyjeżdżać do zatłoczonych kurortów. Kołobrzeg, Świnoujście, Mikołajki czy inne popularne wakacyjne miejscowości będą oblegane przez turystów. Ciężko wam będzie poruszać się z wózkiem, a hałas i spaliny z samochodów będą drażniły malucha.

Miasto, nawet z rozległą plażą, to nie najlepszy pomysł na urlop z dzieckiem. Lepiej poszukać spokojniejszych i czystszych okolic. Zarówno nad Bałtykiem, jak i na Mazurach jest wiele takich miejsc: Krynica Morska, Dziwnów nad morzem, Sorkwity czy Pisz na Mazurach to tylko niektóre z nich. Na wakacje z niemowlakiem można wyjechać również w góry, np. do Krynicy-Zdroju czy Rabki.

Odradzamy podróże po świecie, ze względu na znaczne zmiany klimatu i (w wielu przypadkach) konieczność szczepień ochronnych, na które niemowlak jest jeszcze zbyt mały. Jeśli chcecie wyjechać gdzieś za granicę, wybierzcie się do któregoś z krajów europejskich – Włoch, Francji czy krajów skandynawskich.

Podróż z dzieckiem ogranicz do minimum

Najwygodniej będzie wam pojechać samochodem. Koniecznie zamontuj w nim rolety przeciwsłoneczne. Pamiętaj też, że dziecko musi podróżować w foteliku samochodowym. Niemowlę nie powinno jednak spędzać w nim więcej niż dwie godziny dziennie – pozycja półleżąca może bowiem nadmiernie obciążać delikatny kręgosłup. Z tego względu dobrym pomysłem dla rodziców niemowląt jest wyjazd nad jezioro - blisko, szybko i można wypocząć. Jeśli podróż będzie trwała dłużej, co godzinę powinniście robić postoje, na których wyjmiesz dziecko z fotelika, by mogło zmienić pozycję.

Uwaga! Jeśli wybieracie się za granicę, warto sprawdzić przepisy drogowe dotyczące przewozu dzieci w krajach, przez które będziecie przejeżdżać.

Czytaj: Co trzeba zabrać na wakacje z dzieckiem? Lista, rzeczy potrzebnych na drogę i na pobyt

W podróż z dzieckiem najlepiej ruszać rano

Obojętne, czy jedziecie samochodem, czy pociągiem, w podróż najlepiej wyruszyć wcześnie rano. Nie jest wtedy jeszcze gorąco i zwykle nie ma też wielkiego ruchu. Jadąc po południu, narażacie się na upały, ryzyko utknięcia w korku czy jazdę w tłumie innych podróżników.

Nie przegrzewaj dziecka w czasie wakacji

To dotyczy zarówno podróży, jak i pobytu na miejscu. Zbyt ciepłe ubieranie dziecka zaburza proces termoregulacji. Dziecko może się spocić, a owiane chłodniejszym powietrzem, łatwo się wówczas przeziębi, poza tym na skórze malca mogą pojawić się potówki.

Malucha najlepiej ubierać na cebulkę (kilka warstw), zdejmując w razie potrzeby kolejne ubrania. Gdy rozebrane dziecko zaśnie, trzeba je przykryć lekkim kocykiem. Nie wychodź z dzieckiem na słońce w porze największych upałów.

Nie przesadzaj z klimatyzacją w upały

Gdy w samochodzie jest bardzo gorąco, możecie włączyć klimatyzację, ale tak, by temperatura w aucie nie była niższa od tej na dworze o więcej niż pięć stopni – inaczej dziecko może się przeziębić. W pokoju hotelowym lepiej jej nie włączać, a po prostu otworzyć okna.

W klimatyzatorach, zwłaszcza starszej generacji, lubią bowiem bytować grzyby i bakterie, wywołujące u dzieci zakażenia dróg oddechowych. Poza tym klimatyzacja zwiększa nieznacznie ciśnienie w pomieszczeniu, przez co maluch może być podenerwowany.

Co zabrać na wakacje z niemowlakiem?

Jeśli wybieracie się do miejscowości, w której przeważają piaszczyste dróżki, bardziej niż wózek przyda wam się chusta albo nosidełko – spacery będą wówczas wygodniejsze. Jeśli jedziecie nad morze, warto spakować namiot plażowy i niewielki leżaczek – dziecko będzie mogło w nim leżeć bez obawy, że zostanie obsypane piaskiem.

Jeśli maluch już siedzi, możecie zabrać także mały dmuchany basenik, do którego nalejecie na plaży trochę wody, by dziecko mogło się w niej popluskać. Basenik może służyć wam również jako podróżna wanienka.

Oprócz tego należy pamiętać, by spakować:

  • książeczkę zdrowia dziecka
  • leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, probiotyki, syrop na kaszel
  • środki przeciw komarom
  • środki do odkażania ran
  • sztućce, miseczkę, talerzyk, bidon, śliniak
  • zapas pieluszek i chusteczek mokrych

Ubrania dla niemowlaka na wakacje

Nawet jeśli meteorolodzy zapowiadają same słoneczne dni, pamiętaj, że pogoda może nagle się zmienić. Dlatego oprócz lekkich ubranek spakuj dla dziecka cieplejszy dresik i czapeczkę. Na miejscu zawsze noś przy sobie kocyk i dodatkowe ubranko na wypadek, gdyby gwałtownie się ochłodziło.

Czytaj: Sen niemowlaka a upał. Gdzie kłaść spać dziecko latem? [PORADY]

Czarny wózek - moda czy przekleństwo? Sprawdź, jak nagrzewa się czarna gondola latem

Dobrze wiedzieć

Jaki jest idealny ośrodek dla rodzin z dziećmi?

  • Leży z dala od uciążliwego sąsiedztwa: drogi szybkiego ruchu, hałaśliwej promenady, klubów i czynnych do późna kawiarni. Dobiegający z nich hałas nie da dziecku w nocy spać. Musi być jednak na tyle blisko lokalnych atrakcji (plaży, parku itp.), byście bez trudu mogli dotrzeć tam z maluchem.
  • Ma przestronne pokoje. Dziecko, choć takie małe,potrzebuje sporo miejsca. Trzeba gdzieś ustawić torbę z rzeczami malca, paczkę pieluch czy zabawki.
  • Można wynająć w nim dziecięce łóżeczko ze szczebelkami. Jeśli nie ma takiej możliwości zastanów się, gdzie dziecko będzie spało – z wami (nie ma gwarancji, że się wyśpicie), w turystycznym łóżeczku czy w gondoli wózka (pod warunkiem, że jeszcze nie próbuje siadać).
  • Ma pokoje z łazienkami.
  • Pokoje znajdują się na parterze bądź niewysokim piętrze. Pokoje leżące wysoko, nawet jeśli w ośrodku jest winda, nie są dla was najlepsze. Jeśli winda się popsuje, czeka was codzienne wnoszenie wózka na górę.
  • Do dyspozycji gości są: pralka, suszarka i żelazko. Dzięki temu można zabrać mniej ubranek dziecięcych.

Nie zapomnij zabrać na wakacje zabawek dla dziecka

Nie ma sensu zabierać ich zbyt dużo – ważne, by wziąć te, które dziecko dobrze zna i lubi, bo pomogą mu odnaleźć się w nowym miejscu.

W czasie wakacji staraj się przestrzegać rytmu dnia niemowlaka

Na wakacjach starajcie się dostosować do potrzeb dziecka. Jeśli jest zmęczone, nie pędźcie od razu na plażę, tylko połóżcie malca spać. Ważne, by wakacje nie wywróciły dotychczasowego rytmu dnia dziecka do góry nogami – dlatego karmienie, kąpiel i sen powinny mieć miejsce o tych samych porach,co w domu. Wyjątek stanowią spacery. Warto wychodzić na nie częściej niż zazwyczaj.

Chroń dziecko przed słońcem

I to nie tylko na plaży. Skórę dziecka trzeba chronić przed każdym wyjściem, nawet gdy spacerujesz z nim wózku, a słońce świeci zza chmur. Inaczej narazisz je na groźne oparzenia słoneczne.

Zrezygnuj z długich wycieczek

Trudno siedzieć cały czas w jednym miejscu, ale nie wybierajcie się na całodniowe wycieczki, bo może to oznaczać więcej stresu niż przyjemności. Z niemowlakiem najlepiej zwiedzać bliskie okolice i to w porze spaceru, kiedy dziecko jest przyzwyczajone do pobytu na dworze.

Czas na wycieczce mija szybciej, malec może zgłodnieć. Dlatego zawsze zabieraj dla niego coś do jedzenia i picia, ubranko na zmianę i akcesoria do przewijania: czystą pieluszkę, wilgotne chusteczki.

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego

Nie tylko w samochodzie podczas postojów, ale także, kiedy słodko śpi w pokoju, a ty chcesz pójść z mężem na kawę. Sytuacje podobne do tej, która spotkała rodziców poszukiwanej na całym świecie Madeline McCann, zdarzają się rzadko, ale przez sen malec mógłby się np. zakrztusić.

Pamiętaj, że pozostawienie bez opieki dziecka do lat 7 grozi mandatem, a w ekstremalnych przypadkach (gdy dziecku coś się w tym czasie stało), nawet karą więzienia. Nigdy też nie zostawiaj dziecka pod opieką kogoś, kogo dopiero co poznałaś. Sąsiadka z pokoju obok może się okazać osobą nieodpowiedzialną.

Chroń skórę malca przed odparzeniami

W upalne dni skóra pod pieluszką odparza się wyjątkowo łatwo. By uniknąć kłopotów, zawsze miej przy sobie czystą pieluszkę, wilgotne chusteczki i tubkę kremu przeciw odparzeniom.

Gdy skóra mimo to się zaczerwieni, dokładnie ją umyj ciepłą wodą, nasmaruj cienką warstwą kremu i pozwól dziecku poleżeć bez pieluchy (podkładając mu pod pupę kocyk albo kawałek folii).

W czasie wakacji z niemowlakiem spaceruj jak najwięcej

Spacery wzmacniają odporność dziecka (bo organizm styka się na dworze z drobnoustrojami i uczy się na nie reagować). Poza tym dostarczają dziecku solidnej porcji tlenu, który poprawia pracę tkanek i wpływa na rozwój mózgu. Malec, który nawdycha się świeżego powietrza, będzie lepiej spał w nocy.

miesięcznik "M jak mama"

Czy twoje dziecko jest gotowe na nocowanie u dziadków?

Pytanie 1 z 9
Pakujecie się na wakacje lub weekend poza domem. Jak reaguje twoje dziecko?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza