Coraz więcej dzieci ma nadciśnienie tętnicze

2014-09-26 12:57
Coraz więcej dzieci ma nadciśnienie tętnicze
Autor: thinkstockphotos.com Coraz więcej dzieci ma problemy z nadciśnieniem tętniczym

Nadciśnienie tętnicze u dzieci jest coraz częstszym zjawiskiem. Pogarsza się zdrowie układu sercowo-naczyniowego polskich dzieci i nastolatków. Aż 3 proc. młodych ludzi przed 18. rokiem życia ma nadciśnienie tętnicze.

Mogłoby się wydawać, że poważne problemy ze zdrowiem układu sercowo-naczyniowego dotyczą wyłącznie ludzi dojrzałych. Okazuje się jednak, że obecnie coraz więcej dzieci cierpi na nadciśnienie tętnicze! Alarmujące dane przedstawiono w czasie debaty, którą zorganizowano w ramach akcji profilaktyczno-edukacyjnej "Servier dla Serca" pod hasłem "Mamo, Tato, dbajmy o serce!". Celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu, że od najmłodszych lat każdy ma wpływ na swoje zdrowie.

Dane na temat polskich dzieci są alarmujące. Aż 3 proc. młodych osób do 18. roku życia cierpi na nadciśnienie tętnicze. Jak to możliwe? Dlaczego ta przypadłość dotyka dzieci? Wszystko przez nieodpowiedni tryb życia, brak aktywności fizycznej, złe nawyki żywieniowe, a co za tym wszystkim idzie - nadwagę i otyłość.

OTYŁOŚĆ u DZIECI: w dzieciństwie jadł fast-foody, teraz walczy o życie. Kontrowersyjna kampania przeciwko otyłości u dzieci daje do myślenia [FILM] >>

Nadciśnienie tętnicze u dzieci przez otyłość

Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością ocenia, że w Polsce na nadwagę lub otyłość cierpi 18 proc. chłopców i 14 proc. dziewcząt. Badaniami objęto ponad 17 tys. dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat.

Z badań wynika także, że polskie dzieci tyją najszybciej w całej Europie! W ostatnich latach dwukrotnie wzrosła liczba otyłych dieci.

- Trzeba pamiętać, że otyłość generuje szereg innych problemów zdrowotnych, jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, cukrzyca. Jest to stan, który może mieć bardzo przykre konsekwencje zdrowotne - skracające życie, a czasami wiążące się dużym cierpieniem, bo mówimy o zawale serca, udarze mózgu – podkreślił prof. Piotr Hoffman, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, koordynator ogólnopolskiej akcji "Mamo, Tato dbajmy o serce!".

OTYŁOŚĆ U DZIECI. Dzieci, których rodzeństwo ma nadwagę, częściej są otyłe >>

Nadciśnienie tętnicze u dzieci: jak je zwalczyć?

Jeśli nie zmieni się styl życia polskich dzieci, czyli nie zwiększy się dbałość o jakość spożywanych posiłków (unikanie tłustego i przetworzonego jedzenia) oraz nie zwiększy się aktywność fizyczna, to może się okazać, że zdecydowanie wzrośnie liczba chorych dzieci, a później chorych dorosłych.

Uczestnicy debaty uważają, że potrzebne są także szeroko zakrojone działania edukacyjne oraz inicjatywy ustawodawcze, których celem będzie zadbanie o zdrowie dzieci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza