Preparat na wszy - jaki wybrać, aby był skuteczny i bezpieczny?

2021-09-07 14:54

Jaki preparat na wszy wybrać? W aptekach i sklepach jest ich wiele, ale który z nich jest skuteczny i bezpieczny? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, wybierając ten sposób walki z wszawicą i jaki preparat na wszy wybrać, aby skutecznie i szybko zniszczył pasożyty.

preparat na wszy
Autor: thinkstockphotos.com

Wszawica to częsta choroba, na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają się z nią szybko uporać. Wybór dobrego i sprawdzonego preparatu na wszy to pierwszy krok do sukcesu w walce z tymi pasożytami. Jaki preparat na wszy wybrać, aby skutecznie i szybko zniszczył pasożyty.

Spis treści

  1. Preparat na wszy – jaki wybrać?
  2. Jaki skład powinien mieć preparat na wszy?
  3. Jak stosować preparat na wszy?
  4. Preparat na wszy – profilaktyka
Wszy u dziecka. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć

Preparat na wszy – jaki wybrać?

Wybór preparatu na wszy nie powinien być dziełem przypadku. Zanim kupimy pierwszy lepszy produkt w aptece, warto najpierw dokładnie sprawdzić jego skład i podpytać o skuteczność lekarza lub farmaceutę.

Trzeba pamiętać, że efektywność preparatu na wszy nie jest jedynym wyznacznikiem jego jakości. Ważnym aspektem jest bowiem bezpieczeństwo.

Potrzeba zastosowania preparatu na wszy może pojawić się niemal u wszystkich – także u dzieci, kobiet w ciąży, matek karmiących, alergików czy astmatyków – dlatego musimy być pewni, że stosowany środek nie zagrozi ich zdrowiu. Najbezpieczniejsze środki na wszy są dopuszczone do stosowania nawet u niemowląt powyżej 6. miesiąca życia.

Inną ważną kwestią jest komfort użytkowania. Wybierając preparat na wszy, należy się kierować wygodą. Dobrze, gdy stosowanie środka na wszy nie wymaga od nas dodatkowych, czasochłonnych czynności np. wyczesywania wesz specjalnym grzebieniem.

Ważny jest również łatwy sposób aplikacji. Konsystencja takiego preparatu powinna być ponadto jedwabista, by trzymała się na włosach i nie spływała z nich zbyt szybko. Dla większego komfortu użytkowania, warto ponadto wybrać środek, który jest bezwonny i bezbarwny.

Jak rozpoznać wszy u dziecka? WIDEO

Jaki skład powinien mieć preparat na wszy?

Preparat na wszy powinien mieć delikatny dla skóry i zarazem zabójczy dla pasożytów skład. Spośród oferty możemy wybrać środki działające błyskawicznie np. w ciągu kilkunastu minut i takie, które na walkę z wszawicą potrzebują nieco więcej czasu. Najszybciej działające preparaty na wszy zwykle posiadają mocniejsze składy.

Ważnym, odpowiadającym za skuteczność kuracji, jest roztwór dimetikonu i roztwór cyklometikonu. Zaburzają one gospodarkę wodną wesz i uniemożliwiają im oddychanie. Substancją wspomagającą działanie jest penetrol.

Odpowiada on za penetrację jaj wszy w celu ich eliminacji. W składzie niektórych preparatów możemy znaleźć również Activdiol. Składnik ten odwadnia pasożyty i doprowadza do ich śmiertelnego wysuszenia.

Jak stosować preparat na wszy?

W zależności od tego, jaki preparat na wszy wybierzemy, musimy zastosować się do instrukcji jego użytkowania. Niektóre kuracje wymagają dłuższego procesu, inne środki działają błyskawicznie, nawet w ciągu 15 minut od nałożenia. Najistotniejsze jest to, by nakładać preparaty na suche włosy, bo to gwarantuje najwyższą skuteczność ich działania.

Preparaty na bazie roztworów dimetikonu i cyklometikonu nakłada się na całe, suche włosy i pozostawia na jakiś czas na głowie (zwykle koło godziny). Po ustalonym w instrukcji czasie włosy się myje i spłukuje. Taką kurację należy powtórzyć po tygodniu.

Preparat na wszy, który zawiera penetrol ma zwykle szybsze działanie. Nakłada się go na włosy i pozostawia na ok. kwadrans, a następnie myje i spłukuje włosy.

Środek zawierający activdiol wymaga dłuższej kuracji. Po nałożeniu na suche włosy należy go pozostawić na cały dzień lub całą noc i dopiero po tym czasie umyć głowę i spłukać. Taką kurację zwykle należy powtórzyć po tygodniu.

Preparat na wszy – profilaktyka

Jeśli dziecko nie ma stwierdzonej wszawicy, ale bywa narażone na kontakt z tym pasożytem np. w szkole czy przedszkolu, warto zastosować u niego środek profilaktyczny, w którego składzie są substancje odstraszające wszy.

Dobry preparat, który chroni przed wszawicą, powinien być ponadto łatwy w aplikacji (najwygodniejsze są środki w sprayu) i nie powodować dyskomfortu. Warto sprawdzić np. jak pachnie, bo zapach ten będzie towarzyszył przez cały okres kuracji profilaktycznej.

Zobacz także: Skąd się biorą wszy? Najczęstsze mity o wszach

Domowe sposoby na wszy. Jak walczyć z wszawicą?

Wesz odzieżowa - czym jest ubraniowa wsza i jak ją zwalczać?

Wszawica u dziecka: co trzeba o niej wiedzieć? [wywiad z pielęgniarką]

Zobacz przegląd preparatów na wszy dostępnych na rynku:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza