Jak wyglądają wszy? Podpowiadamy, jak rozpoznać wszawicę u dziecka

Jak wygladają wszy? Podpowiadamy, jak rozpoznać wszawicę u dziecka
Autor: Getty images

Wszy to temat wstydliwy, może dlatego niewielu rodziców wie, jak rozpoznać wszawicę u dziecka. Zobacz, jak wyglądają wszy i jak odróżnić je od piasku czy łupieżu.

Wszawica u dziecka, przez wiele lat traktowana była jako przypadłość typowa dla marginesu społecznego. Teraz wróciła na salony. Zarazić się nią można tylko poprzez bezpośredni kontakt, bo wszy nie potrafią pływać ani skakać, jedynie pełzają.

Rozpoznanie wszawicy nie jest proste, bo pasożytów tych nie spotyka się jednak na co dzień. Sprawdź, jak wyglądają wszy? Podpowiadamy, jak rozpoznać wszawicę u dziecka

Spis treści

 1. Wesz głowowa - co to za pasożyt?
 2. Jak wygląda wesz?
 3. Jak sprawdzać włosy pod kątem wszy?
 4. Jak rozpoznać, że dziecko ma wszawicę?
 5. Gdzie występują wszy?
 6. O czym trzeba pamiętać!
 7. Jak pozbyć się wszy?

Wesz głowowa - co to za pasożyt?

Wszawicę wywołuje pasożyt - wesz głowowa (pediculus capitis), żyjący wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywiący się jego krwią.

Samica składa zwykle od 6 do 8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, gnida, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika. W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze.

Jak wygląda wesz?

W pełni rozwinięta dorosła wesz ma sześć odnóży i jest wielkości ziarna sezamu, wielkość dorosłego owada nie przekracza 2-3 mm. Młode wszy mają często jaśniejszy brązowy kolor i około 1 do 2 mm długości. Kolor brązowy lub szaro-biały może się zmieniać - dorosłe wszy głowowe mogą wyglądać ciemniej u osób o ciemnych włosach niż u osób o jasnych włosach.

Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy i są przyczepione do trzonu włosa. Mogą być bardzo małe i trudne do zauważenia, zwłaszcza nowo złożone jaja blisko skóry głowy. Są szaro-białe i mają wielkości ziarenka soli.

Jak sprawdzać włosy pod kątem wszy?

Wszy nie zawsze są widoczne. Czasami można je zobaczyć pełzające po twoich włosach, zazwyczaj jednak są trudne do wykrycia, ponieważ poruszają się szybko.

Aby sprawdzić, czy twoje dziecko ma wszy:

 • umyj mu włosy i nałóż dużo odżywki (odżywka spowalnia wszy głowowe, dzięki czemu mogą zostać uwięzione w grzebieniu).
 • rozczesz włosy za pomocą metalowego grzebienia o drobnych zębach (dostępny w większości aptek) i obejrzyj go dokładnie. Możesz wytrzeć go białym ręcznikiem papierowym, szukając wszy i jaj za pomocą szkła powiększającego i w silnym świetle.
 • obejrzyj skórę głowy dziecka (zwłaszcza za uszami i na karku) również przy pomocy szkła powiększającego.

Pamiętaj, że czasem wszy i ich jaja można pomylić z piaskiem lub łupieżem.

Jak rozpoznać, że dziecko ma wszawicę?

Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd. Gdy dziecko nieustannie drapie się po głowie, niezwłocznie skontroluj skórę jego głowy i włosy. Gnidy (jaja wszy) występują zwykle u nasady włosów, mają biały kolor i przypominają łupież (w przeciwieństwie do łupieżu nie da się ich łatwo usunąć).

Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Dorosłe osobniki widoczne są gołym okiem. Ponieważ odnóży nie widać, wyglądają jak ziarenka sezamu. Jeżeli stwierdzisz lub tylko podejrzewasz u dziecka wszawicę, niezwłocznie przejrzyj głowy pozostałych domowników.

Jak rozpoznać wszy u dziecka? WIDEO

Gdzie występują wszy?

Powszechne przekonanie, że występowanie wszy związane jest z brudem, ubóstwem oraz brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny, spowodowało, że temat wszawicy jest w naszym kraju tematem tabu. A fakty są takie, że wszawica od zawsze występuje na całym świecie.

Problem dotyczy wszystkich kontynentów, stref klimatycznych i populacji. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie. Wszawicą można zarazić się w przedszkolach, szkołach, na koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży, przez pożyczanie czapek, szalików lub wspólne korzystanie z grzebieni.

Z tego też powodu, największe zagrożenie zakażeniem występuje wśród dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do osób dorosłych nie zachowują wystarczającego dystansu - przytulają się głowami w trakcie zabawy, śpią obok siebie w czasie poobiedniej przerwy, pożyczają sobie nawzajem szczotki czy gumki do włosów.

Dobrze wiedzieć

O czym trzeba pamiętać!

 • Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela - człowieka, dlatego też odkażanie domu lub mieszkania nie jest konieczne.
 • Wesz nie bytuje na zwierzętach domowych (pies, kot), dlatego nie musisz przeglądać ich sierści.
 • Wszy nie skaczą i nie pływają i dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.

Jak pozbyć się wszy?

Wystarczy pójść do apteki, poprosić farmaceutę o odpowiedni preparat i stosować się ściśle do zaleceń producenta. istnieje wiele takich produktów - od szamponów do walki z pasożytami, po preparaty utrudniające zalęganie się wszy we włosach.

W walce z wszami skuteczne mogą okazać się także domowe sposoby na wszy.

Czytaj: Owsiki u dzieci. Objawy owsików, zapobieganie i leczenie owsicy 

Skąd się biorą wszy? Skąd biorą się wszy i jak się ich pozbyć?

Wszy na rzęsach. Jak można się zarazić i jak pozbyć się wszy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE
doorta
|

nic nie szkodzi, ja akurat też na jakiś czas musiałam sobie odpuścić przesiadywanie na necie :) oby nie zapeszyć...udało nam się, ale też poraziłam się farmaceuty, więc moje obawy zostały rozwiane...preparat faktycznie skuteczny, udało nam się pozbyć ostatecznie nieproszonych gości, ale przy okazji rozmowy pan w aptece oświecił mnie, że z tej serii jest też taka ochronna odżywka,zapobiegająca zarażeniu. Kupiłam, stosujemy teraz już profilaktycznie, bo już wolę zabezpieczyć dziecko i nie przechodzić drugi raz tej wątpliwej przyjemności z wszami.

Marika
|

kurczę, nie zauważyłąm Twojego wpisu. Myślę, że spokojnie można stosować po innych preparatach. Skuteczny na pewno jest. Daj znać co i jak

doorta
|

a czy można ten preparat zastosować po uprzednim zaaplikowaniu innego? w wekeend użyliśmy innego środka, niestety nie udało się całkowicie pozbyć problemu i teraz myślę, czy nie spróbować czegoś innego...siedzę czytam..o tym preparacie dużo ludzie piszą, że taki skuteczny, myślę czy nie kupić jutro i nie zastosować, tylko nie wiem, czy w żadne reakcje nie wejdzie po poprzednim..

Marika
|

moje dziecko wróciło z ferii. wszystko ładnie pięknie, ale głowa pełna wszy. Pobiegłam do apteki i dali mi hedrin raz, zastosowałam faktycznie raz, i jeste spokój. Ale już mnie krew zalewa bo z wszawicą nigdy się nie wygra chyba :/