Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos? 4 skuteczne sposoby na naukę wydmuchiwania noska

2020-10-09 11:56
Wydmuchiwanie nosa
Autor: thinkstockphotos.com

Choć z pozoru wydmuchanie nosa wydaje się banalną i wręcz naturalną czynnością, każda mama doskonale wie, że nie jest to takie proste zadanie. Dopóki dziecko jest małe, można używać aspiratora. Co jednak zrobić, gdy podrośnie? Zobacz, jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos.

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Wbrew pozorom, nauka tej prostej czynności wcale nie jest taka prosta, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z małym dzieckiem.

Teoretycznie przed ukończeniem 2. roku życia dziecko powinno potrafić samodzielnie wydmuchiwać nos. W rzeczywistości, jak wiadomo, bywa różnie. Na szczęście, dzięki kilku prostym sposobom można łatwo i przyjemnie nauczyć dziecko samodzielnie wydmuchiwać nos! Jaki to sposoby? Podpowiada lek. med. Marty Kolek-Mizia – specjalisty chorób dzieci.

4 skuteczne sposoby, aby nauczyć dziecko wydmuchiwać nos 

  1. Zacznij, zanim nadejdzie infekcjaNaukę wydmuchiwania nosa rozpocznij, gdy dieckzo nie jest chore. Poproś, aby udawało, że zdmuchuje świeczki na urodzinowym torcie. Możesz też pobawić się w zdmuchiwanie dmuchawców czy też małych kawałków papieru ze stołu. Kiedy dziecko nauczy się i zrozumie o co chodzi w dmuchaniu, zaproponuj te same zabawy, ale z wypuszczaniem powietrza przez nos.
  2. Daj mu przykładDzieci uwielbiają naśladować swoich rodziców. Pokaż dziecku, jak prawidłowo dmucha się nos. Wytłumacz przy tym, jak bardzo jest to ważne, kiedy ma się katar. Kto wie – być może to w zupełności wystarczy.
  3. Kup kolorowe chusteczkiPamiętaj, że chusteczki z ulubionymi postaciami z kreskówek, czy też małe nagrody za prawidłowo wydmuchany nosek mogą bardzo skutecznie zachęcić dziecko do oczyszczenia nosa.
  4. Użyj roztworu z soli fizjologicznejRozrzedzi wydzielinę i ułatwi wydmuchiwanie nosa. Po aplikacji solą fizjologiczną posadź dziecko na swoich kolanach, weź jednorazową chusteczkę higieniczną, zatkaj jedną dziurkę nosa i poproś, by dmuchnęło. Tą samą czynność powtórz przy drugiej dziurce. Bardzo ważne jest, by dziecko nie dmuchało nosa z dwóch dziurek jednocześnie. Może to bowiem doprowadzić do przemieszczenia się wydzieliny przez trąbkę słuchową do ucha środkowego i zakażenia ucha.

Czytaj: Zioła na katar – 10 skutecznych ziół w walce z katarem

Katar u dziecka: co zrobić, gdy dziecko ma katar, co na katar u dziecka?

Domowe sposoby na katar u dziecka - jak go zwalczyć babcinymi sposobami na katar u dzieci?

Kolor kataru - czy po kolorze kataru można rozpoznać rodzaj infekcji u dziecka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Jarek
|

Dokładnie tak! To bardzo wazne informacje które trzeba mieć na względzie!

---
https://specjalistka-ortodo...

Elżbieta Dąbrowska
|

Ważne ,by wydmuchując nos najpierw wydmuchać lewą dziurkę jednocześnie przycisnąć palcami prawą i odwrotnie. I nie odciągać kataru bowiem można zrobić to za mocno.

Lekarka - stara
|

Jetem przeciwna wydmuchiwaniu nosa. Jeszcze pamiętam z dzieciństwa i młodości potworny ból potylicy przy takim traktowaniu nosa. Znacznie lepiej jeśli stosujemy sól fizjologiczną do przepłukanie obu otworów nosowych przy lekkim skręceniu główki w lewo - lewy otwór nosowy i w stronę przeciwną - prawy . Naturalna droga spływania wydzieliny - do gardła. Stosuję to u moich pacjentów - (różna ilość soli) nawet u noworodków i są super efekty. Zgadzam się, że to nie jest komfortowe, ale łzy to też sól fizjologiczna. Podpieram się naukami Pana Profesora Rapiejki, którego uważam za świetnego laryngologa.