Jak RATOWAĆ DZIECKO pozostawione w SAMOCHODZIE w UPAŁ? [FILM]

2014-06-11 14:33

Co zrobić, kiedy zauważymy, że ktoś zostawił dziecko w samochodzie w upał? Jak mu pomóc? Zobaczcie, co radzi ratownik medyczny - pierwsza pomoc - upały dziecko!

Pierwsza pomoc
Autor: thinkstockphotos.com Udzielając pierwszej pomocy dziecku, wdmuchnijmy 5 razy powietrze. Jeśli to nie przynosi efektu, wykonajmy 30 uciśnięć i 2 oddechy.

Spis treści

  1. Udziel pierwszej pomocy: 5 oddechów
  2. Wykonaj resuscytację: 30 uciśnięć, 2 oddechy

Na dworzu upał. Wychodzimy ze sklepu, widzimy na parkingu samochód, w środku którego leży w foteliku dziecko. Nie wiemy, jak długo znajduje się dziecko w samochodzie w upał i nie możemy być pewni czy śpi, czy straciło przytomność. W takiej sytuacji ZAWSZE musimy zareagować.

Czytaj także: Ratownik radzi, jak nie ZAPOMNIEĆ o DZIECKU w SAMOCHODZIE

- Jeśli mamy przypadek zostawionego dziecka w samochodzie w upał, najpierw musimy sprawdzić, czy dziecko oddycha. Trzymając małe dziecko na rękach, nachylamy ucho blisko jego buzi i patrzymy na klatkę piersiową. Liczymy do 10 sekund i oceniamy, czy jest ten oddech - tłumaczy ratownik medyczny Marcin Borkowski.

Udziel pierwszej pomocy: 5 oddechów

Kiedy po wykonaniu tych czynności zobaczymy, że dziecko nie oddycha, musimy szybko przystąpić do resuscytacji i udzielić pierwszej pomocy. - Swoją buzią obejmujemy u dziecka nosek i buzię i wdmuchujemy 5 razy powietrze. Jeśli zobaczymy, że unosi się klatka piersiowa, przestajemy wdmuchiwać powietrze - mówi Marcin Borkowski.

Wykonaj resuscytację: 30 uciśnięć, 2 oddechy

Jeśli mimo wdmuchiwania powietrza dziecko, które było zostawione w samochodzie w upał nie zaczęło oddychać, płakać, krztusić się, jak najszybciej powinniśmy wykonać resuscytację. - Rozpinamy ubranko, uwydatniamy klatkę piersiową i w linii sutkowej przykładamy dwa palce. Uciskamy trzydzieści razy i wykonujemy 2 oddechy - tłumaczy ratownik medyczny.

Dziecko nie musi leżeć na ziemi, może być resuscytowane na przedramieniu. Uciskamy klatkę i wdmuchujemy powietrze dopóki dziecko nie zacznie oddychać albo dopóki nie przyjedzie pogotowie.

x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza