Katar sienny - objawy i leczenie

2019-07-23 9:07 Katarzyna Stańczyk
Katar sienny
Autor: Getty Images

Katar sienny (pyłkowica) to alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, spowodowane uczuleniem na pyłki roślinne. Katar sienny jest dziedziczny. Jakie są objawy kataru siennego i na czym polega leczenie?

Katar sienny pojawia się przede wszystkim w sezonie pylenia. Immunoglolbuliny pokrywające błonę komórkową nosa i dróg oddechowych w reakcji na alergeny wyzwalają reakcję uwalniania histaminy (przeciwciał), a ta powoduje podrażnienie błon śluzowych nosa, spojówek, podniebienia i gardła, a nawet oskrzeli.

W artykule przeczytasz:

 1. Jakie są objawy kataru siennego?
 2. Czy katar sienny różni się od alergicznego?
 3. Jak leczy się katar sienny?
 4. Co wywołuje alergię?
 5. Jak pomóc dziecku, które ma katar sienny?

Jakie są objawy kataru siennego?

Objawami kataru siennego są:

Może mu towarzyszyć suchość w gardle, przytępienia słuchu, a czasem ból uszu i bóle głowy oraz przemęczenie i drażliwość. Katar sienny może się ujawnić w każdym wieku, ale najczęściej po raz pierwszy pojawia się w trzecim roku życia.

Jak rozpoznać katar sienny?

Dziecko ma permanentny katar i skłonność do łapania infekcji. Oddycha przez nos, często choruje na zapalenie ucha środkowego oraz zatok przynosowych - błony śluzowe są obrzęknięte, co zaburza właściwe napowietrzenie ucha środkowego i nosa. 

Czy katar sienny różni się od alergicznego?

Zdarza się, że objawy nie ustępują mimo zakończenia okresu pylenia - sezonowy katar sienny może przejść w całoroczny katar alergiczny, którego przyczyną mogą być roztocza czy sierść zwierząt.

Nawet jeśli do tego nie dojdzie, to zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że osłabiony przez alergię organizm stanie się podatny na atak wirusów lub bakterii wywołujących bakteryjny lub wirusowy nieżyt nosa. Aby być pewnym, na co dziecko ma alergię warto wykonać testy alergiczne.

Jak leczy się katar sienny?

Katar sienny zawsze wymaga konsultacji z alergologiem, który zleci wykonanie testów alergicznych, by dowiedzieć się, jakie uczulające alergeny trzeba wykluczyć z otoczenia. Doraźnie katar sienny można leczyć środkami antyhistaminowymi. 

Przy katarze siennym (alergicznym) skuteczna jest immunoterapia - odczulanie szczepionkami pyłkowymi stosowanymi podskórnie lub na błonę śluzową.

Co wywołuje alergię?

 • sierść zwierzęca, na której osadzają się czynniki alergizujące - białka ze śliny zwierząt
 • roztocza
 • pyłki traw
 • pyłki z kwitnących kwiatów
 • zboża
 • zioła
Warto wiedzieć

Sezon kataru siennego przypada wiosną i latem. Alergicy najbardziej odczuwają dolegliwości na świeżym powietrzu albo we właśnie wietrzonych pomieszczeniach. Przy deszczowej pogodzie dziecko odżywa.

Jak pomóc dziecku, które ma katar sienny?

 • często sprzątać, żeby usuwać kurz i roztocza
 • zrezygnować z kwitnących roślin doniczkowych
 • nie posiadać zwierząt domowych, jeśli testy wykazały, że dziecko ma alergię na zwierzęta
 • nie palić tytoniu w mieszkaniach
 • unikać kontaktu z pylącymi roślinami - najlepiej spacerować w lesie, gdzie jest mniejsze stężenie pyłków
 • często prać ubrania (na zewnątrz przyklejają się do nich pyłki)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE